fbpx
Lajmet me te Klikuara

“The Simpsons” nuk parashikuan falimentimin e Bankës Silicon Valley që qarkullon në internet por të …(Video)

Read Time:1 Minute, 42 Second

Një episod i vjetër i “The Simpsons” u paraqiste si një linjë komploti rreth falimentimit të një bankë tjeter të quajtur “First Bank of Springfield” dhe jo te Silicon Valley Bank qe paraqitet ne internet.

Më 10 mars 2023, Banka e Silicon Valley në Kaliforninë Veriore dështoi pasi vlera e aksioneve të saj u shemben, duke shkaktuar një acarim në zotërimet e saj. Rregullatorët federalë supozuan se kontrolli i kompanisë raportohet se ishte dështimi më i madh i një banke amerikane që nga viti 2008.

Incidenti ngjalli shqetësime për stabilitetin e sistemit bankar në përgjithësi.

Natyrisht, interneti shpërtheu me thashetheme dhe spekulime për incidentin, duke përfshirë, fjalë për fjalë brenda disa orësh nga njoftimi i bankës, pretendimi se një episod i vjetër i serialit të animuar televiziv “The Simpsons” përmbante një skenë që “parashikonte” Silicon Valley.

VIDEO FAKE-Rrëzimi i bankës.

Por pavarësisht qarkullimit të një videoklipi viral që duket se i referohet Bankës së Silicon Valley me emër, pretendimi është i rremë dhe se videoklipi është i manipuluar.

Ky është klipi i doktoruar në fjalë:

Klipi u realizua duke përdorur pamjet aktuale nga një episod i vitit 1995 i “The Simpsons” me titull “The PTA Disbands”. Skena në fjalë, e cila është kryesisht e pandryshuar në klipin e ndryshuar, u konceptua një parodi e skenës së dështimit të bankës në filmin klasik të Jimmy Stewart, “It’s a Wonderful Life”.

Në versionin e manipuluar, emri “First Bank of Springfield”, e cila u shfaq në episodin origjinal, duke u zëvendësuar me “Silicon Valley Bank”.

Ndërsa ka pasur disa rastësi interesante, autentike midis shakave të “The Simpsons” dhe incidenteve në botë gjatë dhjetëvjeçarit të gjatë të serialit, shumica e këtyre “parashikimeve” kanë shpjegime mjaft të thjeshta dhe të zakonshme.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!