fbpx
Lajmet me te Klikuara

“Reaksioni zinxhir, 5 banka të tjera në rrezik”: Pas rrëzimit të bursës, ja cilat institucione do të lëkunden …

Read Time:1 Minute, 32 Second

Rënia e Bankës së Silicon Valley vazhdon të trembë botën e bursës, e cila në orët e fundit ka parë lëkundje të rrezikshme dhe që ende përjeton ditë të karakterizuara nga pasiguri e madhe. Më 13 mars, Piazza Affari ishte ndër më të goditurit, duke shkaktuar një goditje të bujshme.

Në orët në vijim duket se ka ndodhur një armëpushim i vogël, ku Milani është hapur sërish pozitivisht. Megjithatë, sipas ekspertëve, është e vështirë të kuptohet se sa do të zgjasë qetësia, me tensionet që ndërkohë kanë nisur të ndjehen edhe në tregjet aziatike. Tashmë pritet reagimi i bankave qendrore, duke nisur nga BQE, por nuk mungojnë parashikimet alarmante, si ato të gjigantit të vlerësimit Moody’s.

Banka Qendrore Evropiane u duk e gatshme të rriste më tej normat e interesit me 50 pikë, një faktor që do të rëndonte bizneset dhe ata me hipotekë. Në orët e ardhshme do të dihet nëse Christine Lagarde dëshiron të shkojë deri në fund apo nëse do të ketë mendime të dyta. Ndërkohë, Moody’s ka vendosur në shqyrtim First Republica Bank dhe pesë banka të tjera.

Agjencia e vlerësimit së shpejti mund të shkaktojë ulje për këto banka, një lëvizje që i përshtatet në mënyrë të përkryer figurës së shqetësimit midis institucioneve më të ekspozuara pas rënies së Silicon Valley Bank . Në të vërtetë, pasojat mund të jenë shkatërruese, duke shkaktuar një reaksion zinxhir.

“Ja cilat janë 5 Bankat e tjera në rrezik, ”: çfarë po ndodh me to?
Përveç Bankës First Republic, Moody’s, kanë vendosur nën vëzhgim edhe Bankat … Western Alliance Bancorp, Intrust Financial, UMB Financial, Zions dhe Comerica.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!