fbpx
Lajmet me te Klikuara

FAKTE/ Ja kush e organizoi në 2014, grushtin e shtetit në Ukrainë …

Read Time:3 Minute, 47 Second

Nga Redaksia –

Sfondi dhe implikimet e grushtit të shtetit të ekstremit të djathtë të vitit 2014 në Kiev, i cili përmbysi presidentin pro-rus Viktor Janukoviç, është kritike për të kuptuar luftën aktuale Ukrainë-Rusi. Ky grusht shteti u mbështet hapur nga amerikanet dhe evropianet dhe u zbatua kryesisht nga trupat shokuese të ekstremit të djathtë si Sektori i Djathtë dhe Partia neo-naziste Svoboda.

Ai përfaqësoi kulmin e përkohshëm të përpjekjeve të gjata të amerikaneve për të instaluar një regjim kukull në kufijtë e Rusisë dhe e solli botën një hap më pranë te një lufte midis fuqive më të mëdha bërthamore, SHBA-së dhe Rusisë. Ukraina që atëherë është ndërtuar sistematikisht si një platformë nisëse për një luftë të NATO-s kundër Rusisë.

Ndryshimi i regjimit shkaktoi shpërthimin e një lufte civile të vazhdueshme në lindje të Ukrainës, midis separatistëve të mbështetur nga Rusia dhe ushtrisë ukrainase të mbështetur nga SHBA, që ka marrë jetën e dhjetëra mijërave njerezve dhe ka zhvendosur me miliona prej tyre.

Në SHBA, grushti i shtetit ishte një katalizator për një fushatë gjithnjë e më agresive kundër Rusisë dhe një zhvendosje të konsiderueshme djathtas midis shtresave të klasës së mesme të lartë. Amerika dhe NATO kanë financuar shtetin ukrainas dhe forcat e ekstremit të djathtë me miliarda dollarë.

Klasa sunduese gjermane e kapi grushtin e shtetit si një pretekst për të rritur në mënyrë agresive fushatën e saj për të rimilitarizuar dhe justifikuar krimet e forcave fashiste. Për herë të parë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, përfaqësuesit e një qeverie gjermane u panë në fotot me neo-nazistët ukrainas të shpallur.

Ndërkombëtarisht, forcat pseudo-të majta si Organizata Socialiste Ndërkombëtare (ISO) në SHBA, Partia e Re Antikapitaliste e Francës (NPA) dhe Lëvizja Socialiste Ruse (RSM) e mbështetën grushtin e shtetit, duke e shpallur rrejshëm atë si një “revolucion”. ” Vetëm ICFI dhe WSWS përparuan një opozitë parimore, socialiste ndaj këtij operacioni, duke paralajmëruar qytetarët Ukrainas për pasojat e rrezikshme të tij.

Ja dhe prova: Grusht shteti i ekstremit të djathtë të vitit 2014 në Kiev u sponzorizua nga SHBA

Victoria Nuland, ndihmës-sekretarja e shtetit për Evropën,është kapur në një telefonatë me ambasadorin e SHBA në Ukrainë, Geoffrey Pyatt, kjo telefonatë e përgjuar dhe është publikuar nëpër disa media më 4 shkurt 2014 ku gjatë bisedës telefonike ndihmës-sekretarja e shtetit Viktoria Nulandi me ish-ambasadorit amerikan në Ukraine, Geoffrey Pyatt ka përdorur një fjalor shumë poshtruese ndaj BE-së.

Ajo që është me të vërtetë e rëndësishme, është niveli i planifikimit për grushtin e shtetit që do përmbyste Presidentin e zgjedhur Viktor Janukoviç, i cili solli në pushtet (siç dëgjohet në regjistrim) një grup individësh të zgjedhur të përshkruar si “demokratë të moderuar”.

Në fakt, shumica e tyre, përfshirë ketu dhe Oleh Tyahnybok (të cilin Nuland insistonte që kreu i ri i shtetit duhet të konsultohet katër herë në javë), janë një fraksion nacionalist i ekstremit të djathtë me lidhje të hapura dhe të gjata me lëvizjen neo-naziste.

Njihuni me personazhet në kete histori që çoi në atë që quhet “kriza më e keqe që nga lufta e vjetër e ftohtë” dhe që ekspertët rusë në universitetet amerikane e përshkruajnë si një luftë të re të ftohtë më të rrezikshme se e para.

Kjo ishte pra telefonata e regjistruar mes ish- dhe aktualisht ndihmës-sekretarja e shtetit Viktoria Nulandi dhe ish-ambasadorit amerikan në Kiev, Xhevahir Pajati (Geoffrey Pyatt) duke biseduar për detajet e grushtit të shtetit që ata organizuan në emër të shtetit të tyre kundër një presidenti ukrainas të zgjedhur demokratikisht.

Victoria Nuland e dërguara e SHBA thotë “Fuck BE” në një regjistrim të zbuluar

Komisioni Evropian e refuzoi ta komentonte kete gjuhë te vrazhdë për BE-në e përdorur nga diplomatja e lartë amerikane Victoria Nuland, pasi një regjistrim të saj duke thënë “Fuck BE”.

Në bisedë, Nuland, e cila është Ndihmës Sekretare e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike në Departamentin e Shtetit, dhe Geoffrey R. Pyatt, ambasadori i SHBA në Kiev, diskutojnë nominimet e mundshme të liderëve të opozitës për të formuar një qeveri të re.

Nuland dëgjohet duke thënë “Fuckk BE-në”, dhe ambasadori amerikan i përgjigjet “saktësisht”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!