fbpx
Lajmet me te Klikuara

“Ngritja e Rajhut të Katërt”: Përballja e Fashizmit Covid me një gjyq të ri të Nurembergut, sepse gjymtuan botën …

Read Time:4 Minute, 35 Second

Gjatë tre viteve të fundit, amerikanët janë gënjyer vazhdimisht nga qeveria e tyre për pothuajse çdo aspekt të pandemisë Covid-19. Nga bllokimet joshkencore te efikasiteti i imunitetit natyror ndaj virusit, asnjë aspekt i shpërthimit dhe reagimi i tij pasues i orientuar nga shteti nuk mbeti i sigurt nga manipulimi.

Në emër të pushtetit dhe kontrollit, politikanët, burokratët dhe zyrtarët e “shëndetit” publik shkatërruan jetën e shumë njerëzve me falsitetet e tyre. Dhe pavarësisht se mediat bëjnë thirrje për “amnisti” ndaj Covid-it, pasojat kanë lënë miliona amerikanë normalë të pyesin veten: Si mund t’i mbajmë këta njerëz përgjegjës?

Një libër i sapobotuar mund të japi një përgjigje.

Në “Ngritja e Rajhut të Katërt: Përballja e Fashizmit Covid me një gjyq të ri të Nurembergut, kështu që kjo nuk ndodh më kurrë”, komentatorët e Blaze Media Steve Deace dhe Daniel Horowitz argumentojnë se pse Amerika ka nevojë për gjykime të reja të ngjashme me Nuremburgun për të siguruar tiraninë biomjekësore të shkaktuar. mbi vendin gjatë shpërthimit të Covid nuk përdoret për të trajtuar pandemitë e ardhshme. Sasia e dëmit të shkaktuar nga politika të tilla qeveritare, thonë ata, është praktikisht e pamundur të matet.

“Midis bllokimeve, kriminalizimit të frymëmarrjes njerëzore pa pelenë kineze për fytyrën, mohimit të trajtimeve shpëtimtare dhe shpërndarjes dhe më pas mandatimit të atyre që rezultuan të ishin të shtëna tronditëse të rrezikshme – shkatërrimi fizik, social, mendor dhe ekonomik është shumë i madh për t’u matur. ” ata shkruajne. “Është shumë e mundur që ekzistenca moderne nuk do të rikuperohet plotësisht nga ky episod tiranik në jetët tona, në mos fare, duke pasur parasysh precedentët fatkeq të vendosur.”

Deace dhe Horowitz parashtrojnë një argument efektiv duke e strukturuar në mënyrë krijuese librin si një gjykim aktual gjyqësor. Në fillim, ata ofrojnë një deklaratë hapëse që përfshin një gamë të gjerë historish, logjike dhe të dhënash mjekësore që ekspozojnë gabimet – dhe në disa raste, keqdashje – të reagimit ndaj pandemisë së institucionit politik dhe shëndetësor. Duke vepruar kështu, autorët u ofrojnë lexuesve një bazë të fortë njohurish për segmentin “Lista e dëshmitarëve” të librit, i cili është deri tani më i rëndësishmi i tij.

Në vend që thjesht të rrëfejnë histori shtypi për viktimat e fashizmit Covid, Deace dhe Horowitz i lejojnë këta “dëshmitarë” të “dëshmojnë” për përvojat e tyre me aspekte të ndryshme të përgjigjes ndaj Covid. Është një format jashtëzakonisht i ekzekutuar mirë që u ofron lexuesve llogari të dorës së parë që demonstrojnë natyrën e tmerrshme të këtyre politikave.

Në një kapitull, për shembull, Anne Quiner rrëfen marrëdhëniet me personelin e spitalit pasi institucioni e vendosi burrin e saj pozitiv me Covid, Scott, në një ventilator. Në vend që të plotësonte kërkesat e saj dhe të provonte ilaçe të tilla si ivermectin dhe glutathione për të shpëtuar potencialisht burrin e saj, spitali i Minesotës, sipas Anne, në dukje ishte i kënaqur duke e lejuar atë të vdiste në ventilator.

“Më vonë në dhjetor … mjekët vendosën pothuajse në bazë të mushkërive të tij të forta fibroze se ai do të skadonte. Mjeku më kërkoi të nënshkruaja një urdhër “Mos reanimoni (kujdes rehati)”, por unë sugjerova përsëri që të provonin alternativa, të tilla si glutathione, budesonide dhe protokolli i MATH [Mjekët e linjës së parë]”, tha Anne. “Doktori tha vazhdimisht, ‘Ai do të skadojë!’”

Në kohën kur Anne ishte në gjendje ta transferonte burrin e saj në një spital, i gatshëm për të provuar medikamente të tilla, gjendja e tij ishte përkeqësuar ndjeshëm dhe ai vdiq tragjikisht. Mjeku i tij “më vonë tha se nëse Scott do të kishte qenë atje disa javë më parë, ai do të kishte një shans më të mirë për të mbijetuar,” shtoi ajo.

Pas dokumentimit të rrëfimeve tronditëse si kjo, Deace dhe Horowitz e përfundojnë librin duke ofruar një propozim për popullin amerikan, duke i bërë thirrje publikut të rrafshojë “vendimin e fajësisë” duke u ngritur kolektivisht dhe duke kërkuar që zyrtarët e tyre të zgjedhur të veprojnë për të siguruar një barbari të tillë. nuk ndodh më kurrë.

“Për të arritur masën e zyrtarëve të zgjedhur që mbajnë këmbët e Covidstanit në zjarr… duhet së pari të arrijmë një masë kritike mes njerëzve që kërkojnë drejtësi”, shkruajnë ata. “Të jeni të sigurt, marrja e një vendimi fajësie në këtë gjyq nuk është një transaksion pasiv. Ju nuk mund të jepni vendimin tuaj, dhe pastaj ta quani atë një ditë. Puna juaj sapo fillon nëse e bëni këtë, sepse kjo është ajo që ka të bëjë me vetëqeverisjen, dhe vetëqeverisja gjithmonë fillon me “veten”.

Thirrja e Deace dhe Horowitz për amerikanët që të jenë njerëzit vetëqeverisës që parashikuan themeluesit tanë është një largim i dukshëm nga retorika e mbingarkuar e Partisë Republikane, anëtarët e së cilës duan të ankohen për çështje, por rrallë marrin masa për t’i rregulluar ato. Është një mesazh i fuqishëm se e vetmja mënyrë për të arritur llogaridhënien brenda qeverisë është që njerëzit të mbajnë përgjegjësi për veten dhe udhëheqësit e tyre.

“Ngritja e Rajhut të Katërt” u ofron lexuesve një hetim gjithëpërfshirës mbi politikat e dështuara dhe tinëzare të Covid-it që kanë gjymtuar kombin tonë. I mbushur me të dhëna të gjera dhe histori të gjalla personale, lexuesit duhet të konsiderojnë t’i japin këtij libri një lexim gjatë pushimeve të tyre pranverore.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!