fbpx
Lajmet me te Klikuara

Psikologjia – A mund të jetë vërtet ngjitës stresi?

Read Time:1 Minute, 49 Second

Nuk është ide e mirë të shoqërohesh me njerëz të cilët janë tepër të stresuar, sepse mund të “mbingarhoheni” dhe ju nga stresi. Sidomos nëse jeni njerez te ndjeshëm.

A ju bëjnë njerëzit nervozë? Epo, dijeni që edhe shkenca e thotë: stresi është ngjitës. Qëndrimi që shkakton ankth të një anëtari të familjes, një kolegu, por edhe të një të huaji, mund të transmetohet njësoj si një virus, veçanërisht te njerëzit empatikë , d.m.th që perceptojnë ndjenjat dhe disponimin e të tjerëve.

Kjo është demonstruar nga kërkimet e Institutit Max Planck në Leipzig dhe Universitetit të Dresdenit: studiuesit u kërkuan disa vullnetarë të vëzhgonin njerëz të tjerë ndërsa ata i nënshtroheshin situatave të tensionit psikologjik, më pas ata matën nivelet e tyre të kortizolit ., hormoni i stresit: u rrit në 26% të vëzhguesve. Dhe nëse ka pasur një marrëdhënie intime me personin nën presion, përqindja e rasteve në të cilat ka pasur një rritje të hormonit rritet në 40%.

Pse? Ky efekt “viral” i stresit është për shkak të ndjeshmërisë që çon në empati me atë që po përjeton personi i stresuar. Dhe kjo vlen edhe kur kjo e fundit shihet në një video. Kjo do të thotë, sipas studiuesve, se edhe filmat dhe shfaqjet televizive shqetësuese mund të rrisin nivelet e stresit të shikuesve.

ME TEJ MUND TE LEXONI:

Pra, zgjidhja, në këto raste, është mjaft e dukshme: shmangni shoqërimin (shumë dhe nëse është e mundur) me njerëz që po kalojnë një periudhë stresuese. Megjithatë, sipas një studimi, nëse dy persona të stresuar flasin me njëri-tjetrin, ata mund të relaksohen. Në një hulumtim nga Shkolla e Biznesit Usc Marshall (Shtetet e Bashkuara), 52 studente femra që do të duhej të përballeshin me një test shumë stresues u ftuan të përballeshin me njëra-tjetrën: pasi ndanë të gjitha shqetësimet, niveli i tyre i kortizolit kishte rënë përfundimisht.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!