fbpx
Lajmet me te Klikuara

Kuriozitet: Më thuaj çfarë vere pi dhe unë do të të them se kush je …

Read Time:2 Minute, 20 Second

E kuqe, e bardhë apo flluska? Vera që zgjidhni zbulon personalitetin tuaj.
A e pëlqejnë njerëzit miqësorë alkoolin e fortë dhe ekstrovertët pëlqejnë gazin?

Një testim i fundit zbuloi se personaliteti mund të nxirret nga vera e preferuar.

Psikologët na kanë thënë se, ata që adoptojnë një qen kanë një personalitet të ndryshëm nga ata që duan macet, ata që zgjedhin një racë mbi një tjetër. Dhe e njëjta gjë vlen edhe për lojërat e tavolinës : ata që kënaqen duke luajtur Monopoly kanë një karakter të ndryshëm nga ata që zgjedhin Taboo.

Tani, le të flasim për shijet e verës: duket se ajo që na pëlqen të derdhim në gotat tona zbulon shumë për atë që jemi.

Sipas rezultateve të hulumtimit të Universiteteve të Veronës dhe Macerata-s është kështu: rreth 1200 njerëz, midis moshës 18 dhe 87 vjeç, kanë përpiluar një version të Inventarit të Pesë së Madhe, një test që heton pesë dimensione themelore të personalitetit. : ekstroversioni, miqësia (mirësia, ndjeshmëria, qëndrimi bashkëpunues), stabiliteti emocional, ndërgjegjja dhe mendjehapur.

Për më tepër, ata ju treguan studiuesve për verërat e tyre të preferuara.

KABERNET APO CHIANTI?

Doli që ata që pinë të qëndrueshëm emocionalisht mund të vlerësojnë të kuqtë me trup të plotë si Syrah ose Cabernet Sauvignon dhe se të kesh një mendje të hapur mund të çojë në verëra me shije të vazhdueshme dhe të pasura me tanine (polifenole, të pranishme në përqendrime më të larta në polifenole, të pranishme në më shumë përqendrimi në të kuqe, dhe të cilat japin një ndjesi astringence në gojë)

Së fundi, ekstrovertët priren të preferojnë verërat acidike, si shampanja ose Chianti, por mund t’i pëlqejnë edhe ato tanike. Së fundi, njerëzit miqësorë preferojnë verërat me përmbajtje të lartë alkooli. Hulumtimet kanë treguar se vetëm ndërgjegjja nuk është e lidhur me një paragjykim të veçantë. 

Ku e gjeni veten ju?

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Doli që ata që pinë të qëndrueshëm emocionalisht mund të vlerësojnë të kuqtë me trup të plotë si Syrah ose Cabernet Sauvignon dhe se të kesh një mendje të hapur mund të çojë në verëra me shije të vazhdueshme dhe të pasura me tanine (polifenole, të pranishme në përqendrime më të larta në polifenole, të pranishme në më shumë përqendrimi në të kuqe, dhe të cilat japin një ndjesi astringence në gojë) Së fundi, ekstrovertët priren të preferojnë verërat acidike, si shampanja ose Chianti, por mund t’i pëlqejnë edhe ato tanike. Së fundi, njerëzit miqësorë preferojnë verërat me përmbajtje të lartë alkooli. Hulumtimet kanë treguar se vetëm ndërgjegjja nuk është e lidhur me një paragjykim të veçantë. E gjeni veten?

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!