fbpx
Lajmet me te Klikuara

“Kurthi” i ri i Big Farma: “Ne do t’ju bëjmë të keni uri”. Mielli i kriketit nuk do t’ju mjaftojë!

Read Time:3 Minute, 42 Second

Tashmë është e kuptuar. Kufiri i ri i shumëkombësheve është ai i ushqimit, prandaj ata po bëjnë gjithçka për të revolucionarizuar kulturat, traditat, zakonet. Dhe, siç kanë bërë gjithmonë, ua diktoj linjën. Por tregu ushqimor tani po lidh drejtpërdrejt tregun farmaceutik, një minierë e vërtetë ari në vitet e fundit. Një lloj i ri droge në fakt po çmendet mes të pasurve dhe të bukurve.

Vetëm një në javë dhe pesha bie.

Elon Musk betohet për të (dhe kjo tashmë duhet të na bëjë të ngrihemi); ndikuesit këndojnë lavdërimet e tyre në TikTok; Papritmas yjet më të hollë të Hollivudit mohojnë ta marrin atë. Por ilaçet më të fundit për humbje peshe nuk janë thjesht përmirësime kozmetike. “Përfituesit e tyre më të mëdhenj nuk do të jenë personazhet e famshëm në Los Angeles apo Miami, por miliarda njerëz të zakonshëm në mbarë botën, pesha e të cilëve i ka bërë ata të pashëndetshëm.” Kështu shkruan The Economist, megjithatë lëshon një alarm për efekte anësore të panjohura deri më sot.

Klasa e re e barnave dietike, të quajtura “agonistët e receptorit GLP-1”, janë për shembull Semaglutide, e zhvilluar nga Novo Nordisk, një kompani farmaceutike daneze, Ozempic, një version me dozë të ulët, një ilaç rival GLP-1, i prodhuar nga Eli Lilly. , një kompani amerikane, pritet të dalë në shitje në fund të këtij viti. Analistët besojnë se tregu i barnave GLP-1 mund të arrijë në 150 miliardë dollarë deri në vitin 2031 , jo shumë larg tregut të sotëm të barnave kundër kancerit.

Disa mendojnë se ato mund të bëhen po aq të zakonshme sa beta bllokuesit ose statinat. Kjo për shkak se tani do të ketë shumë pompim për një emergjencë të re: atë të obezitetit. “Deri në vitin 2035 – thotë Federata Botërore e Obezitetit, një OJQ – do të ketë 4 miliardë njerëz që janë mbipeshë ose obezë”. The Economist flet, për shembull, për pasojat e obezitetit për arkën publike.

“Sipas modeleve të akademikëve, kostoja vjetore për ekonominë globale e peshës së tepërt mund të arrijë në 4 trilion dollarë deri në vitin 2035 (2.9% e PBB-së globale, nga 2.2% në 2019). Duke pompuar këto të dhëna dhe këto koncepte, Big Pharma tani po investon në ilaçe të reja dietike GLP-1 “për të luftuar obezitetin”. Semaglutide imiton lirimin e hormoneve që stimulojnë ndjenjën e ngopjes dhe reduktojnë oreksin, dhe gjithashtu çaktivizon dëshirën e fuqishme për të ngrënë që fshihet në tru.

Por sa e rrezikshme mund të jetë e gjithë kjo? Dhe çfarë efektesh mund të kenë këto ilaçe dobësimi të gjeneratës së re?

Investitorët janë pothuajse po aq të emocionuar sa përdoruesit e rinj që besojnë në mrekullinë e re. Kapitalizimi i tregut i Novo Nordisk, kompania në ballë të nxitimit të arit, është dyfishuar në dy vjet, në 326 miliardë dollarë, duke e bërë atë kompaninë e dytë farmaceutike më të tregtuar në botë. Analistët presin që gjysma e amerikanëve obezë që kërkojnë ndihmë do të marrin ilaçe dietike GLP-1 deri në fund të dekadës.

Risia e këtyre barnave do të thotë se pasojat e tyre afatgjata nuk dihen ende. Për format me doza të ulëta të përshkruara për diabetin, efektet anësore, si të vjellat dhe diarreja, kanë qenë të lehta. Por të tjera mund të shfaqen pasi ilaçet përdoren më gjerësisht dhe në doza më të larta.

Efektet afatgjata nuk dihen

Studimet e kafshëve kanë treguar një rritje të incidencës së kancerit të tiroides dhe semaglutidi shoqërohet me pankreatit të rrallë. Dihet pak për efektet e përdorimit të tyre gjatë ose pak para shtatzënisë. Por Big Pharma nuk i intereson. Dhe me favorin e zakonshëm, duke ushtruar fuqinë e saj, ajo tashmë po krijon një rrëfim të favorshëm që së shpejti do të ndezë një garë të shfrenuar për këto barna.

Sa i përket kostove, përfundon The Economist: “Me kalimin e kohës, kompanitë mund të lidhin marrëveshje me qeveritë dhe ofruesit e kujdesit shëndetësor për të mbuluar të gjithë popullsinë, duke garantuar vëllime të larta në këmbim të çmimeve të ulëta. Perspektiva e fitimeve tashmë po tërheq konkurrencën dhe po stimulon inovacionin”. Amgen, AstraZeneca dhe Pfizer po punojnë të gjithë në këto ilaçe të reja diete GLP-1.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!