fbpx
Lajmet me te Klikuara

Moska pretendon se SHBA po përgatit një sulm kimik në Ukrainë që të akuzojë Rusinë si autore …

Read Time:2 Minute, 41 Second

SHBA po përgatitet të organizojë sulme kimike në Ukrainë për të fajësuar Moskën për përdorimin e lendëve toksikë të cilat jane te ndaluara, ka thënë shefi i trupave të Mbrojtjes Biologjike dhe Kimike Bërthamore të Rusisë, Igor Kirillov.

Amerikanët besojnë se komuniteti ndërkombëtar nuk do të jetë në gjendje të organizojë një hetim efektiv të kësisoj provokimesh” për shkak të luftimeve midis forcave ruse dhe ukrainase, të cilat do të lejonin Uashingtonin t’i shpëtonte përgjegjësisë, tha Kirillov gjatë një konference të martën.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka marrë informacione se eshte zbuluar një tren me një ngarkesë substancash kimike dhe se kishte mbërritur në qytetin e kontrolluar nga ukrainasit të Kramatorsk në Donbass më 10 shkurt, tha komandanti.

Atje ndodhen 16 kutitë metalike me shenja të veçanta që sugjerojnë se përmbanin BZ (3-Quinuclidinyl benzilate) agjent paaftësues si dhe CS (klorobenzilidenemalononitril) dhe CR (dibenzoxazepinë) agjentë të ‘kontrollit të trazirave’, u shoqëruan nga “qytetarët e kombeve të huaja. ”, pohoi ai gjithashtu.

Sipas Kirillov, kimikatet u shkarkuan në një fabrikë metalurgjike nën mbikëqyrjen e Shërbimit të Sigurisë të Ukrainës (SBU) dhe u vendosën në automjete të blinduara të furnizuara nga SHBA, të cilat më vonë u zhvendosën drejt një kontakti si pjesë e një kolone.

Rusia vërtetoi gjithashtu se njëmbëdhjetë makina me municion të shrapnelit të shënuar posaçërisht u shkarkuan në Kramatorsk më 19 shkurt, tha komandanti. Predhat e këtij lloji ishin përmirësuar më parë në SHBA për të qenë në gjendje të dërgonin substanca kimike ngacmuese, shtoi ai.

NATO ka planifikuar gjithashtu një dërgesë të madhe të mjeteve të mbrojtjes kimike në Ukrainë, duke përfshirë qindra antidote për substanca të ndryshme toksike, pohon gjithashtu Kirillov.

“Faktet e shpërndarjes së njëkohshme të kimikateve toksike dhe mjeteve të mbrojtjes kundër tyre tregojnë një përpjekje për të kryer provokime në shkallë të gjerë duke përdorur agjentin kimik psikoaktiv të shkallës ushtarake BZ gjatë konfliktit,” tha ai.

Pavarësisht se në vitin 1990 njoftoi shterimin e të gjitha rezervave të saj të BZ, SHBA ka ruajtur mostra të agjentit toksik, i cili shkakton psikozë akute, çorientim, halucinacione dhe dëmtim të kujtesës. Uashingtoni ruan aftësinë për të prodhuar substancën në sasi të konsiderueshme, pohoi komandanti.

Nëse në Donbass kryhet një provokim duke përdorur armë kimike, “fajtorët e vërtetë do të identifikohen dhe do të mbajne përgjegjësi”, paralajmëroi Kirillov.

Forcat ruse në disa zona kanë të gjitha mjetet për të zbuluar menjëherë përdorimin e agjentëve toksikë si dhe për ta frenuar kete incident, siguroi ai në konferencën e së martës, duke shtuar se ata mund të identifikojnë jo vetëm substancën që po vendoset, por edhe vendin ku janë prodhuar.

Lufta kimike është e ndaluar sipas Konventës së Armëve Kimike (CWC) të vitit 1997, nënshkruese të së cilës janë SHBA, Ukraina dhe Rusia pra të gjitha. Dokumenti i ndalon ushtarakët e tyre të përdorin edhe agjentë të kontrollit të trazirave ose gaz lotsjellës, pavarësisht se ato lejohen vetem në zbatim te ligjit.

Burimi: https://www.rt.com/russia/572187-ukraine-chemical-attacks-us/

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!