fbpx
Lajmet me te Klikuara

Gazetari amerikan: Bomba që dëmtojë Nord Stream 1 dhe 2 ishte operacion sekret i administratës Biden, gjatë stërvitjeve detare të NATO-s në Detin Baltik …

Read Time:2 Minute, 46 Second

SHBA-ja kreu një operacion të fshehtë për të shkatërruar tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe 2 bazuar në dyshimet se Gjermania do t’i përmbahej një linje të ashpër ndaj Rusisë, ka pretenduar gazetari i njohur investigativ amerikan Seymour Hersh. Javën e kaluar, ai publikoi një raport duke fajësuar Uashingtonin për disa shpërthime që dëmtuan rëndë kanalet e energjisë në shtator 2022.

Në një intervistë të publikuar nga Berliner Zeitung të martën, Hersh sugjeroi që Uashingtoni vazhdoi me sabotazhin sepse konflikti në Ukrainë ‘nuk po shkonte mirë për Perëndimin’. Ai shtoi se Nord Stream 2 ‘u vu në pritje nga vetë Gjermania, jo sanksionet ndërkombëtare, dhe SHBA-ja kishte frikë se Gjermania do të hiqte sanksionet për shkak të një dimri të ftohtë’.

Sipas Hersh, bombat u vendosën në qershor 2022 gjatë stërvitjeve detare të NATO-s në Detin Baltik. “Por në minutën e fundit, Shtëpia e Bardhë u nervozua. Presidenti tha se kishte frikë ta bënte këtë. Ai ndryshoi mendje dhe lëshoi ​​urdhra të reja për të pasur një mundësi për të shpërthyer nga distanca bombat në çdo kohë,” vuri në dukje ai.

Duke shpjeguar motivet e mundshme për sulmet, Hersh sugjeroi se disa njerëz në SHBA mendonin se operacioni do t’i jepte ekonomisë amerikane një nxitje afatgjatë, ndërsa Shtëpia e Bardhë ishte më e fokusuar në politikë.

Nord Stream 1 dhe 2, që lidhnin Rusinë dhe Gjermaninë nën Detin Baltik, u dëmtuan në një seri shpërthimesh nënujore më 26 shtator. Më 8 shkurt, Hersh, një gazetar fitues i çmimit Pulitzer, publikoi një raport duke fajësuar SHBA-në për sulmin . Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë akuzat si ‘trillim krejtësisht të rremë’.

INFO: Kush është Seymour Myron “Sy” Hersh:

Gazetari investigativ: Seymour Myron “Sy” Hersh

Seymour Myron “Sy” Hersh (lindur më 8 prill 1937) është një gazetar hulumtues dhe shkrimtar politik amerikan. Ai së pari fitoi njohjen në vitin 1969 për ekspozimin e Masakrës My Lai dhe mbulimin e saj gjatë Luftës së Vietnamit, për të cilën ai mori çmimin Pulitzer për Raportimin Ndërkombëtar në vitin 1970.

Në vitet 1970, Hersh mbuloi skandalin Watergate për The New York Times, dhe në 2004, ai raportoi për torturat dhe abuzimin e të burgosurve nga ushtria amerikane në Abu Ghraib në Irak për The New Yorker. Hersh ka fituar pesë çmime George Polk dhe dy çmime të revistës kombëtare.

Ai është autor i 11 librave, duke përfshirë Çmimin e Fuqisë: Kissinger në Shtëpinë e Bardhë Nixon (1983), një biografi e Henry Kissinger që fitoi Çmimin Kombëtar të Rrethit të Kritikëve të Librit.

Në vitin 2013, Hersh kundërshtoi pretendimin se qeveria e Bashar al-Assad përdori armë kimike ndaj civilëve në Ghouta gjatë Luftës Civile Siriane, dhe në vitin 2015, ai raportoi se SHBA-të kishin gënjyer për ngjarjet rreth vrasjes së Osama bin Laden, të dyja herë. duke tërhequr polemika dhe kritika nga gazetarë të tjerë, si Max Fisher për Vox dhe Eliot Higgins për The Guardian.

Në vitin 2023, ai raportoi se SHBA-të kishin sabotuar tubacionin e gazit Nord Stream midis Rusisë dhe Gjermanisë, duke shkaktuar sërish polemika. /Marrë nga Wikipedia/

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!