fbpx
Lajmet me te Klikuara

VIDEO/ Eurodeputeti kritikon mbështetjen e BE-së për Ukrainën – “Ndaloni nxitjen për luftë, kjo nuk është lufta jonë” …

Read Time:2 Minute, 43 Second

Marcel de Graaff është një politikan holandez i cili shërben si anëtar i Parlamentit Evropian. Në fjalimin e mëposhtëm nga foltorja e Parlamentit Evropian, z. de Graaff i bën thirrje Bashkimit Evropian dhe NATO-s për mbështetjen e tyre ndaj Ukrainës. në këte luftë NE duhet të de-përshkallëzojmë luftën me Rusinë. Kjo nuk është lufta jonë, sepse populli ynë po paguan çmimin duke u përpjekur për të rrëzuar Rusinë:

Z. de Graaff ka qenë më parë anëtar i FvD (Forum voor Democratie, Forumi për Demokraci) por ka thënë se është distancuar nga “pozicioni jashtëzakonisht luftarak i grupit ID” dhe nga ajo që ai e konsideron si një kurs anti-rus. Sipas tij, grupi po përpiqet t’i mbyllë gojën në lidhje me qëndrimin e tij ndaj NATO-s dhe Ukrainës.

Grupi i ID përbëhet nga parti të ndryshme politike konservatore në Parlamentin Evropian.

Përveç FvD-së nga Holanda, bëjnë pjesë edhe belgu Vlaams Belang, Rassemblement National francez nga Marine le Pen dhe Lega nga Matteo Salvini nga Italia.

De Graaff u pezullua për tre muaj javën e kaluar për shkak se ishte shumë pro-rus në konfliktin me Ukrainën. Partitë e tjera në grupin ID kanë qenë në marrëdhënie të mira me Putinin vitet e fundit, por që nga pushtimi rus i Ukrainës, pozicioni pro-rus është bërë gradualisht më i largët.

Në fjalimin e mëposhtëm nga foltorja e Parlamentit Evropian, z. de Graaff i bën thirrje Bashkimit Evropian dhe NATO-s për regjistrimin e tyre të Ukrainës për të luftuar një luftë përfaqësuese në një përpjekje për të rrëzuar Rusinë:

Eurodeputeti De Graaff dëshiron të formojë një grup të ri me parti që, si ai, duan t’i jepet fund sanksioneve kundër Rusisë. Ai gjithashtu dëshiron të ndalojë mbështetjen ushtarake dhe financiare për Ukrainën, me synimin për të “de-përshkallëzuar konfliktin”.

“Ne duhet të angazhohemi në dialog konstruktiv në mënyrë që të arrijmë paqen dhe prosperitetin,” shkruan ai. “Ne po bëjmë një luftë që nuk është e jona dhe qytetarët tanë po paguajnë çmimin.”

Shtrëngimi per vaksinim

Për sa i përket atij, ky grup i sapoformuar duhet të mbështesë gjithashtu “respektimin e autonomisë së shteteve anëtare” dhe se nuk duhet të ketë detyrim për vaksinim.

De Graaff ka qenë në Parlamentin Evropian për dhjetë vjet dhe e bëri këtë për PVV për një kohë të gjatë. Në fillim të këtij viti, ai kaloi në FvD sepse partia e tij e mëparshme mbështeti përdorimin e vaksinave kundër koronës.

LEXONI ME TEJ:

Në janar, ai tha se Forumi për Demokraci është e vetmja parti “që në fakt e kupton se nuk kemi të bëjmë fare me një krizë pandemie apo me një krizë Covid”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia”
Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!