fbpx
Lajmet me te Klikuara

Gazeta e madhe amerikane plas “bombën” – Edi Rama i lidhur me kartelin e drogës që po vret 100 mijë amerikanë …

Read Time:5 Minute, 0 Second

Gazeta e madhe amerikane, Washington Examiner, ka publikuar një shkrim nga autorja Elizabeth Stauffer, e cila thotë se zhvillimet e fundit në SHBA, me arrestimin e ish-agjentit të lartë të FBI, Charles McGonigal, tregojnë sërish se pse presidentin amerikan Joe Biden po e toleron regjimin e Edi Ramës në Shqipëri.

Artikulli i plotë i Washington Examiner:

Nga Elizabeth Stauffer –

Në shtator, shkrimtari dhe redaktori i sigurisë kombëtare të Washington Examiner, Tom Rogan, vuri në pikëpyetje “tolerancën e çuditshme” të administratës Biden për korrupsionin e dukshëm të qeverisë shqiptare. Rogan shkruante se “Dëshmitë bindëse sugjerojnë se (kryeministri shqiptar Edi Rama) mund të jetë i përfshirë drejtpërdrejt në një aleancë narkotrafiku midis mafiozëve shqiptarë dhe kartelit Sinaloa me bazë në Meksikë.”

Jo vetëm që administrata Biden e ka mbyllur një sy ndaj keqbërjes së qeverisë së Ramës, por në maj 2021, Sekretari i Shtetit Antony Blinken shpalli armikun e Ramës, ish-kryeministrin shqiptar Sali Berisha. Ai e cilësoi Berishën si të papërshtatshëm për të udhëtuar në SHBA “për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion shteteror”.

New York Post e përshkroi Berishën si “aleatin antikomunist të presidentëve George H.W. dhe George W. Bush, i cili ka qenë në opozitë për tetë vjet dhe që është një kundërshtar i zëshëm i (George) Soros dhe Fondacioneve të tij të Shoqërisë së Hapur, i cili ka shtyrë “Reformën gjyqësore dhe zgjedhore në Shqipëri.”

Duke cituar një raport në gazetën meksikane El Universal, Rogan detajoi se korrupsioni i qeverisë së Ramës dhe duke arritur në përfundimin se ai “duket qe ishte i përfshirë në një komplot narkotrafiku që përfshinte kartelin Sinaloa. Kjo do të thotë, se karteli përgjegjës për pjesën më të madhe të kontrabandës së narkotikëve në Shtetet e Bashkuara eshte vete Rama.

LEXO ME TEJ:

Dhe për çfarëdo arsye, administrata e Joe Biden-it nuk duket aspak e shqetësuar nga ky tmerr.” Edhe më shqetësuese,eshte fakti se Rama duket se ka qenë i lidhur me ish-agjentin special të FBI-së të akuzuar së fundmi, Charles McGonigal, CEFC China Energy dhe Fondacionet e Shoqërisë së Hapur të Sorosit, sipas Dan Bongino të Fox News.

McGonigal (i cili ishte i përfshirë për mashtrimin e Russiagate kundër ish-presidentit Donald Trump) ku u arrestua në fillim të këtij muaji në aeroportin JFK të Nju Jorkut dhe qe eshte i akuzuar për dy aktakuza të veçanta.

Shefi në pension i kundërzbulimit në zyrën e FBI-së në Nju Jork, McGonigal është akuzuar se ka marrë para nga një bashkëpunëtor i oligarkut rus Oleg Deripaska. Gjithashtu në Uashington, D.C., McGonigal dyshohet se ka marrë “225,000 dollarë pagesa sekrete në para” nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare, sipas New York Times.

Aktakuza pretendon se McGonigal hapi një hetim penal në Zyrën Fusha të Nju Jorkut “për nje lobim të huaj në të cilin ish-punonjësi i inteligjencës shqiptare, i cili nuk përmendej në aktakuzë, dha informacion si një informator konfidencial”, raportoi New York Times.

Konkretisht në aktakuzë thuhet: “8. Personi B ishte një shtetas shqiptar i punësuar nga një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar informal i Kryeministrit të Shqipërisë, … dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare.”

Konglomerati kinez i energjisë supozohet të jetë CEFC China Energy, një kompani tashmë e falimentuar që kishte lidhje të ngushta me Partinë Komuniste Kineze dhe një histori të gjatë me ryshfete për të huajt për të bërë ofertat e CCP.

Thjesht pyesni Hunter Biden, i cili kishte marrëdhënie me disa nga drejtuesit kryesorë të CEFC. Diamanti 3,16 karatësh i dhuruar nga ish-kryetari i kompanisë, Ye Jianming, Hunter ishte vetëm fillimi. Në fund të fundit, CEFC do t’i paguante Hunter dhe James Biden afro 5 milionë dollarë përmes sipërmarrjeve të ndryshme biznesi.

Ashtu si CEFC, edhe George Soros po përpiqej të blinte ndikim në Shqipëri. Në prill 2018, grupi mbikëqyrës qeveritar Judicial Watch mori dokumentet e administratës Obama përmes një padie të Ligjit për Lirinë e Informacionit kundër Departamentit të Shtetit dhe Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar që tregonte se fondet e taksapaguesve amerikanë i ishin dërguar një grupi të mbështetur nga Soros për të financuar aktivitetet e krahut të majtë në Shqipëri”.

Presidenti i Judicial Watch Tom Fitton tha në atë kohë: “Administrata e Obamës shpenzoi në heshtje të paktën 9 milionë dollarë në dollarë të taksapaguesve amerikanë në bashkëpunim të drejtpërdrejtë me mbështetjen e miliarderit të krahut të majtë George Soros për një qeveri socialiste në Shqipëri”. USAID pretendoi se qëllimi i projektit ishte “të rriste besimin e qytetarëve në gjyqësorin [shqiptar] dhe një sistem gjyqësor më efikas”. Fitton thotë se kjo është bërë për të fituar “kontroll më të madh të sistemit gjyqësor [shqiptar]”.

Sipas Bongino, administrata e Obamës dërgoi gjithashtu fondet e taksapaguesve amerikanë për të mbështetur një skemë të ngjashme të Sorosit në Ukrainë, një temë që ai detajon në librin e tij të vitit 2020 me titull, Ndiqni paratë: Lidhjet tronditëse të thella shtetërore të kabalës anti-Trump.

Sido që të jetë, pse administrata e Bidenit do ta sanksiononte antikomunistin Berishën, ndërkohë që kënaqej me Ramën, qeveria e korruptuar shqiptare e të cilit po punon me një kartel meksikan për të kontrabanduar droga të rrezikshme që po vrasin 100,000 amerikanë çdo vit?

Dhe pse një zyrtar i lartë i FBI-së po i merrte para një shtetasi shqiptar që punonte për një kompani të lidhur me CCP?

Në artikullin e tij të shtatorit, Rogan pyeti pse administrata e Biden “po luante kaq mirë me regjimin e Ramës”. Në dritën e arrestimit të McGonigal dhe marrëdhënieve të biznesit të huaj të Hunter Biden, pyetja e Rogan është edhe më e rëndësishme sot.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia”
Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!