fbpx
Lajmet me te Klikuara

FAKTE: Politika e elitës botërore përdori kinematografinë për të programuar mendjet tona për brezat e vaksinave …

Read Time:23 Minute, 42 Second

Programimi parashikues është teoria që qeverite dhe nivelet e tjera më të larta përdoren filmat ose libra fiktive si një mjet masiv per të kontrolluar mendjen për ta bërë popullatën qe të pranojë më shumë ngjarje te planifikuara për të ardhmen. Kjo u përshkrua dhe u propozua fillimisht nga studiuesi Alan Watt i cili e përkufizoi programimin parashikues si “Programi parashikues është një formë delikate e kushtëzimit psikologjik të ofruar nga media për të njohur publikun me ndryshimet e planifikuara shoqërore që do të zbatohen nga drejtuesit tanë.

Lista e filmave që jane transmetuar ne lidhje me vaksinat qysh nga viti 1916 (kjo është arsyeja se perse disa njerezve ju pëlqejnë vaksinat edhe pse i dinin të gjitha për to)

Shpërthim

Filmi që shndërroi një mikro-gjeneratë në hipokondriakë, Outbreak ka të bëjë me një qytet imagjinar të Kalifornisë që është tërësisht i karantinuar kur bëhet pika zero për një shpërthim të ngjashëm me Ebola në SHBA. Historia përqendrohet në CDC dhe studiuesit mjekësorë ushtarakë të ngarkuar me përmbajtjen dhe trajtimi i të infektuarve, dhe ka njerëz që rrjedhin gjak nga vrimat dhe ajo një skenë tejet e frikshme e kinemasë që i bëri pothuajse të gjithë aktualisht midis 30 dhe 35 vjeç të mendojnë se do të kapnin një sëmundje katastrofike në një kinema. (E disponueshme në Netflix.)

Infektimi

Filmi i fatkeqësisë së sëmundjes në buzët e të gjithëve tani! Infektimi i Steven Soderbergh njihet më së shumti për vdekjen e tmerrshme të Gwyneth Paltrow shumë herët në film, gjë që na bën të gjithëve të kuptojmë se sëmundja imagjinare që përhapet në të gjithë Tokën është shumë serioze. (Nuk mund ta vrasësh thjesht Gwyneth-in ashtu!) Filmi është i mbushur me frikë përpara se të shndërrohet në një studim sociologjik të frikshëm të asaj që njerëzit e zakonshëm do të bënin gjatë një pandemie mjaft realiste në dukje. (E disponueshme në Hulu.)

Gripi

Në këtë film të Koresë së Jugut, një lloj i rëndë vdekjeprurës i virusit H5N1 fillon të përhapet në qytetin e Bundang, duke vrarë ata që e infektojnë atë brenda 36 orëve. Popullsia prej afro 1 milion banorësh rrezikohet papritur të zhduket masivisht. (E disponueshme në iTunes ose Amazon Prime.)

Kryqëzimi i Kasandrës

Sophia Loren, Martin Sheen, Ava Gardner dhe Burt Lancaster janë ndër yjet në këtë film për një tren evropian që sulmohet nga terroristët suedezë (për të cilin nuk dëgjon çdo ditë!) dhe i infektuar me një patogjen vdekjeprurës. Treni gjithashtu po ecën me shpejtësi drejt një ure të paqëndrueshme, por askush në bord nuk po lejohet të zbresë. (E disponueshme në Tubi, YouTube ose Google Play.)

Infeksioni

Kur gabimi i një mjeku çon në pasoja të tmerrshme për një pacient, një sëmundje e çuditshme fillon të prekë personelin mjekësor që ndihmoi për ta mbuluar atë. Ky film japonez është pak më i çuditshëm me vdekjet e tij, me të infektuarit që likuidohen në një ngjyrë të gjelbër, por është e rëndësishme të kemi një perspektivë globale për shpërthimet. (E disponueshme në Tubi dhe Vudu.)

Virus (2019)

Ky film indian bazohet në ngjarjet e vërteta që rrethojnë shpërthimin e virusit Nipah 2018 në Kerala dhe përpjekjet mobilizuese të komunitetit lokal për të ndaluar përhapjen. (E disponueshme në Amazon Prime.)

Gji

Nëse jeni të apasionuar pas pamjeve të gjetura, provoni këtë film për një qytet të vogël të çuditshëm që kthehet në një tokë pjellore për një organizëm me ujë që merr kontrollin e mendjeve dhe trupave të pritësve të tij. Megjithëse nuk është filmi më i mirë i krijuar ndonjëherë, ka diçka veçanërisht bindëse në lidhje me pamjet “të rikuperuara” që vërtet do t’ju mashtrojë për të besuar se sapo keni parë një qytet që digjet nga çmenduria. (E disponueshme në Hulu.)

I çmendur

Paraziti në këtë film të Koresë së Jugut i shtyn të infektuarit të mbyten dhe kur familja e një njeriu infektohet, ai duhet të bëjë ç’është e mundur për të gjetur një kurë pasi gjendja përhapet në të gjithë vendin dhe qeveria i dërgon të prekurit në karantinë. . (E disponueshme në iTunes dhe YouTube.)

Transportuesit

Chris Pine, Piper Perabo dhe Emily VanCamp luajnë në këtë film për një grup miqsh që përpiqen të kapërcejnë një pandemi, të cilët kuptojnë në udhëtimin e tyre se të këqijat e njeriut janë po aq kërcënuese sa çdo virus. (E disponueshme në Netflix.)

Ditët e Fundit

Këtu është një tjetër infektim i ri: Një fatkeqësi e quajtur Paniku ka përfshirë njerëzimin, duke i bërë njerëzit të bëhen aq shumë agorafobikë saqë në të vërtetë vdesin nëse detyrohen të dalin jashtë. Heroi ynë, Marc, është bllokuar në një ndërtesë zyre, por niset për të gjetur të dashurën e tij dhe duhet ta bëjë këtë pa shkelur kurrë përtej strehimit. (E disponueshme në Hulu.)

Pontypool

Fuqia e Pontypool është shtrirja e tij e kufizuar. Ndërsa njerëzimi po gjunjëzohet nga një infeksion që përhapet me shpejtësi, ne e përjetojmë krizën vetëm përmes këndvështrimit të një disk kalorësi të radios në Ontario, i cili po merr raporte sporadike për kaosin jashtë. (E disponueshme në iTunes dhe Shudder.)

Panik në rrugë

I sapoardhur në New Orleans, doktori heroik Richard Widmark e gjen veten duke u përpjekur të përballet me një shpërthim vdekjeprurës të “murtajës pneumonike”, e cila ka filluar të përhapet në klasën e nëndheshme të emigrantëve të qytetit. Është një thriller i zhurmshëm, por ka të bëjë edhe me sjelljen njerëzore: personazhi i Widmark-ut lufton të merret me qytetarinë dhe një çift emigrantësh grekë që sëmuren herët i shohin autoritetet me dyshim, dhe kështu refuzojnë të bashkëpunojnë. Regjisori Elia Kazan, vetë fëmijë i emigrantëve grekë, e filmon dramën me dhembshuri dhe kompleksitet. (E disponueshme në iTunes, Amazon Prime dhe YouTube.)

Vrasësi që përndiqte Nju Jorkun

Është një film noir për përpjekjet për të frenuar një epidemi të lisë në qytetin e Nju Jorkut, kështu që sigurisht sëmundja mbërrin në qytet e bartur nga një femme fatale e padashur; rrëfimi i hapjes dhe i zier fort na siguron se “vrasësi” i titullit “ishte diçka për t’u fërshëllyer – ai kishte veshur buzëkuq, najlonë dhe një pallto të qepur bukur … një fytyrë e bukur me një kornizë që ia vlen të ndiqet”. Transportuesi është në të vërtetë një hajdut xhevahiresh (Evelyn Keyes e madhe) e cila tradhtohet nga burri i saj i shtrembër dhe motra e saj dhe më pas endet nëpër qytet duke përhapur sëmundje ndërsa një mjek heroik përpiqet ta gjejë atë. Imazhi apokaliptik i Nju Jorkut duke u infektuar dhe rrugët duke u shkretuar, paraqitet si një skenar i fundit të botës. Dhe të shikosh zyrtarët e qytetit dhe profesionistët mjekësorë të punojnë së bashku, duke bërë gjithçka që munden për të vaksinuar 8 milionë njerëz… e gjithë kjo duket si një shaka e sëmurë në realitetin e sotëm. (E disponueshme në YouTube.)

28 ditë më vonë

Shkrimtari dhe regjisori Danny Boyle ndryshoi përgjithmonë zhanrin e zombit me 28 Days Later, në të cilin një pjesë e vogël e të mbijetuarve mblidhen një muaj pasi një virus misterioz ka shkatërruar Mbretërinë e Bashkuar dhe përpiqen të mbijetojnë mjaftueshëm për t’u shpëtuar. (E disponueshme në Hulu.)

Agimi i të Vdekurve (1978)

Ju mund të shikoni shumë filma “të të vdekurve”, por ne rekomandojmë vazhdimin e Romeros të klasikes së tij formuese të zombive. Infektimi ka shkuar përtej shtëpisë së fermës së filmit të parë dhe po pushton të gjithë SHBA-në Historia fokusohet në një grup të mbijetuarish që shkojnë në një qendër tregtare së bashku, dhe është një nga filmat më të mirë të bërë ndonjëherë për efektet e dëmshme të një pandemi e pandalshme në fazat e saj të hershme.

Njollon rërën e kuqe

Ky film intim ngjitës fokusohet pothuajse tërësisht tek një grua e cila është bllokuar në shkretëtirën e Nevadës pikërisht kur një infeksion mumje fillon të përhapet. Ajo duhet të endet në hiç me shpresën për të arritur sigurinë, dhe gjatë rrugës ajo ndiqet nga një mumje i vetëm i përzier, i cili bëhet një lloj shoqëruesi/kujtues i vdekshmërisë së saj të brishtë dhe gabimeve që ka bërë në jetën e saj. (E disponueshme në iTunes dhe Amazon Prime.)

Tërbuar

David Cronenberg është mjeshtër i tmerrit të trupit, dhe në këtë film të vitit 1977, ai fokusohet në një grua që zhvillon një rritje të çuditshme nën krahun e saj pas një operacioni që ajo përdor për t’u ushqyer me gjakun e njeriut. Kur ajo i shpon njerëzit me thumbin e saj, ata bëhen monstra të uritur për gjak, si mumje dhe objekti mjekësor ku po kujdeset për të, së shpejti bëhet një terren gjuetie. (E disponueshme në Tubi, Amazon Prime dhe iTunes.)

Treni për në Busan

Treni për në Busan është një nga shumë gjëra më të mira: një nga filmat më të mirë me zombie ndonjëherë, një nga filmat më të mirë të shpërthimit ndonjëherë, një nga filmat më të mirë aksion të shekullit të 21-të dhe një nga filmat më të mirë që janë vendosur kryesisht. në një tren. Një biznesmen dhe vajza e tij hipin në një tren për në Busan pasi një epidemi fillon të shpërthejë në Korenë e Jugut dhe ndërsa treni në lëvizje është gjysmë i sigurt nga bota e shkatërruar jashtë, gjithçka shkon në ferr kur infeksioni arrin tek pasagjerët. Është emocionuese. Është duke lëvizur. Është e frikshme. eshte tragjike. (E disponueshme në Netflix.)

Lufta boterore Z

Brad Pitt dhe Mireille Enos luajnë në këtë film epik ngjitës që paraqet ndoshta masën më të madhe të zombive që vrapojnë ndonjëherë në ekran. Pitt luan një ish-hetues të Kombeve të Bashkuara, i cili pranon të bëjë rrugën e tij përmes peizazhit të infektuar për të gjetur burimin e shpërthimit dhe shpresojmë një kurë përpara se të gjithë të bien në pandemi. (E disponueshme në Hulu.)

Sakatim

Në Mayhem, Steven Yeun luan një dron të korporatës që konservohet në të njëjtën ditë që një epidemi e quajtur “virusi i syrit të kuq” fillon të shkatërrojë shoqërinë duke i kthyer njerëzit që e kontraktojnë atë në egërsi të dhunshme dhe të uritur. (Ata nuk janë ekzaktësisht zombie; ata thjesht janë shumë të inatosur.) Në të njëjtën kohë, ai takohet me një grua (Samara Weaving) e cila sapo u dënua nga kompania e tij, dhe së bashku ata bien dakord të vrasin rrugën e tyre për në majë. . (E disponueshme në Amazon Prime, Vudu, YouTube dhe Google Play.)

Përbindëshat e vegjël

Nëse dëshironi një film të shpërthimit të zombive ku shfaqet Lupita Nyong’o si mësuesja më e mirë e kopshtit në botë, e cila këndon këngët e Taylor Swift në mes të periudhave të vrasjes së të pavdekurve të tërbuar dhe mbajtjes nën kontroll të sociopatit alkoolik Josh Gad që të mos trembë nxënësit e saj, pastaj thuaju po përbindëshave të vegjël. (E disponueshme në Hulu.)

Wyrmwood

Nëse doni një film ngjitës që ka atë frymën e egër të Mad Max, shikoni në Wyrmwood të Kiah Roache-Turner. Kur një burrë humbet familjen e tij nga infeksioni, ai vishet me armaturë të bërë vetë, i armatosur deri në dhëmbë, përmirëson makinën e tij dhe niset për të shpëtuar motrën e tij në mes të një epidemie shpërthyese. Është një film zombie me zhurmë, rock-and-roll që bëhet edhe më i çuditshëm kur motra bie në duart e një shkencëtari të përdredhur që i pëlqen të kërcejë në muzikë disko. (E disponueshme në YouTube, iTunes, Amazon Prime dhe Google Play.)

Unë jam Legjenda

Virologu Will Smith jeton në një Manhatan të zgavruar dhe lufton përbindëshat vampirikë të quajtur Darkseekers pasi një virus i modifikuar i fruthit, që kishte për qëllim të kuronte kancerin, vret 90 për qind të njerëzimit. Kur takon një çift njerëzish të imunizuar, atij i jepet një shpresë e përtërirë se mund të bëjë një kurë. (E disponueshme në iTunes dhe Amazon Prime.)

Ngarkesa

Ju mund të shikoni çdo film të vjetër të shpërthimit të zombive gjatë qejfit tuaj ngjitës, por pati një valë të vogël filmash gjatë mesit të viteve 2010 që përqendroheshin te ennuja e fundit të botës më shumë sesa te tmerri panik i vetë shpërthimeve. Cargo është një prej tyre, dhe ai luan Martin Freeman si një burrë në pjesën e jashtme të Australisë, i cili përfundon duke u kujdesur për një fëmijë që ai duhet ta udhëheqë për të mbijetuar. Është për ndjenjat e trishtuara të babait tuaj. (E disponueshme në Netflix.)

Këtu vetëm

Këtu i vetëm është një tjetër film me emo-zombi që ka të bëjë më shumë me melankolinë sesa me tmerret e të vdekurve të etur për gjak. Një grua jeton e izoluar pasi humbi vajzën dhe burrin e saj dhe varroset nën fajin se mbijetoi pa to, por jeta e saj ndryshon kur takon një vajzë adoleshente dhe njerkun e saj. Por a mundet dikush t’i besojë vërtet lumturisë në postapokalips? (E disponueshme në Netflix.)

Vjen natën

Nëse doni një dramë me djegie të ngadaltë, bezdisëse rreth asaj se sa të këqija dhe të trishtueshme do të ishin gjërat pasi një sëmundje e një lloji të shkatërronte shoqërinë, It Comes at Night, e cila fokusohet në dy familje që bashkohen në shkretëtirë, patjetër do ta mbushë atë. nevojë. (E disponueshme në Netflix.)

Njeriu i fundit në Tokë

Ky është filmi origjinal i përshtatur nga romani i Richard Matheson I Am Legend, me përjashtim të faktit se është i vitit 1964, ai luan Vincent Price si shkencëtari i mbijetuar në vend të Will Smith. Një lloj energjie të ngjashme mes tyre. (E disponueshme në Amazon Prime.)

Nata e ha botën

Ky është një film zombie, po, por më shumë se kaq ka të bëjë me monotoninë e mbijetesës dhe peshën dërrmuese të vetmisë kur je i vetmi person në një botë të vdekur, që është pikërisht ajo që përjeton një burrë në këtë film pasi shkon. në një festë në shtëpi dhe zgjohet nga apokalipsi në një pallat. (E disponueshme në Amazon Prime.)

Njeriu Omega

Një kolonel ushtrie i luajtur nga Charlton Heston është i vetmi i mbijetuar i njohur i një murtajeje të katalizuar nga biolufta dhe ai i kalon netët e tij duke gjuajtur mutantët e infektuar nga murtaja në të gjithë Los Anxhelosin e shkretë. Ai po gjuhet gjithashtu nga të infektuarit, të cilët fajësojnë shkencën dhe teknologjinë për rënien e njeriut dhe e shohin atë si mishërimin e saj. Por duke qenë se ai shpëtoi veten me një trajtim eksperimental me vaksinë, ai mund të jetë në gjendje të kurojë të tjerët nëse gjen më shumë të mbijetuar të shëndetshëm. (E disponueshme në iTunes dhe Amazon Prime.)

Ekskluziviteti i Resident Evil

Filmat Resident do të ofrojnë vetë orë të tëra argëtimi në karantinë, duke filluar me filmin e parë modest në të cilin takojmë heroinën tonë, Alice, dhe njihemi me virusin T që ka zhdukur njerëzimin falë një ndërprerjeje në mbajtjen e ombrellës së keqe. korporata. Nga atje, bota bëhet më e madhe dhe më e egër gjatë rrjedhës së gjashtë filmave, në të cilët Milla Jovovich fshin shumë përbindësha dhe djem të këqij dhe sorra mutante. (E disponueshme në Amazon Prime.)

Të pangopur

Ky film francezo-kanadez me zombie është një tjetër hyrje artistike në dramë zombie që vërtet thekson numrin emocional të mbijetesës, dhe madje përfshin një kullë të madhe misterioze të bërë nga karrige që i tërheq zombitë drejt saj. Për fansat tuaj të pavdekshëm të shtëpisë së artit mendimtar. (E disponueshme në Netflix.)

Endzeit

Dy vjet pasi një zombiepokalips ka fshirë civilizimin, kanë mbetur vetëm dy poste të njerëzimit. Ajo në Weimar ka një politikë të tolerancës zero, të qëlluar në terren kundër të infektuarve dhe dy gra që kanë arritur kufirin e tyre me brutalitetin, nisen të arrijnë në strehën tjetër të sigurt në Jena, ku kapen të vdekurit dhe ata brenda po punojnë drejt një kure. Por ata të dy do të duhet të udhëtojnë nëpër një tokë të rrezikshme të askujt për të arritur atje, dhe kjo do të thotë të merren me të gjitha kërcënimet gjatë rrugës. (E disponueshme në YouTube, Google Play dhe Amazon Prime.)

12 majmunë

Terry Gilliam drejtoi këtë film fantastiko-shkencor për një njeri që është kthyer në kohë nga viti 2035 për të ndaluar një pandemi që do të zhdukë pjesën më të madhe të popullsisë së botës dhe do t’i detyrojë të mbijetuarit të jetojnë nën tokë, një fatkeqësi që do të fillojë në 1996. (E disponueshme në Hulu.)

Vajza me të gjitha dhuratat

Ndërsa bota është ende e pushtuar kryesisht nga zombitë, të quajtur të uritur, të cilët u kthyen nga një infeksion mykotik, ende ekzistojnë xhepa të kufizuar njerëzimi dhe në një bazë ushtarake në Angli, shkencëtarët po studiojnë fëmijët e lindur nga nëna të infektuara – hibride të uritur për njerëzit që mund të përmbajë çelësin për të zhbllokuar një kurë në gjakun e tyre. Megjithatë, kur baza pushtohet, një grup të mbijetuarish hidhen në peizazh dhe mbijetesa e tyre do të diktojë se kush do ta trashëgojë Tokën. (E disponueshme në Hulu.)

Fëmijët e Burrave

Një sëmundje misterioze bëri që çdo grua në botë të abortonte në fillim të viteve 2000 dhe për gati 20 vjet që nga ajo ngjarje – e cila ndodhi pothuajse në të njëjtën kohë me një pandemi të gripit shumë vdekjeprurëse – nuk ka lindur asnjë fëmijë i ri. Bota ka rënë në kaos, por nëse ka një shpresë për njerëzimin, ajo mund të vijë në formën e një Clive Owen në depresion, ish-gruas së tij aktiviste, Julianne Moore dhe një gruaje të re refugjate. (E disponueshme në Hulu.)

Të kuruarit

Kjo dramë horror irlandez zhvillohet pas periudhës së infeksionit kur një sëmundje e quajtur Virusi i Labirintit, që në thelb i ktheu njerëzit në zombie të tërbimit, është shëruar kryesisht. Sidoqoftë, riintegrimi i të infektuarve më parë – shumë prej të cilëve janë ende në robëri dhe të stigmatizuar rëndë nga kufizimet – është një proces i vështirë dhe shoqëria duhet të pajtojë të mirëpresë të mbijetuarit kur ata mund të kenë vrarë miqtë dhe të dashurit ndërsa janë të sëmurë. Qeveria po mendon t’i vrasë të gjithë ata gjithsesi për të shmangur një valë të re të sëmundjes, por mbrojtësit e të drejtave të infektuara po tërhiqen. Ka … shumë metafora, dhe gjithashtu Ellen Page. (E disponueshme në Amazon Prime.)

Zbardhësit

Infektimi në Daybreakers e ka kthyer pjesën më të madhe të popullsisë së botës në vampirë, dhe kur popullsia njerëzore bie, kjo do të thotë se raca e re dominuese ka mungesë ushqimi. Disa nga të vdekurit janë të shtyrë psikotikë nga uria dhe shkencëtarët po punojnë pa u lodhur në zhvillimin e gjakut sintetik për të adresuar mungesat. Filmi përqendrohet në një hematolog (dhe vampir) të luajtur nga Ethan Hawke, i cili bën një palë aleate njerëzore në luftën kundër vampirizmit. (E disponueshme në iTunes dhe Amazon Prime.)

Dita e Kijametit

Skocia është caktuar një zonë karantine pasi një shpërthim i virusit vdekjeprurës Reaper bëri që qeveria të detyronte të gjithë të infektuarit në kontroll dhe mbylli portat pas tyre. Njëzet e pesë vjet pas krizës, majori Eden Sinclair (Rhona Mitra), i cili duhej të linte nënën e saj në zonën e nxehtë si fëmijë, po kthehet në shtëpi për të gjetur një kundëragjent ndaj virusit pasi infeksionet filluan të shfaqen në Londër. Të mbijetuarit, megjithatë, janë kthyer në maniakë dhe grabitës, dhe Sinclair do të duhet të vrasë rrugën e saj. (E disponueshme në iTunes dhe Amazon Prime.)

Megi

Në Maggie, një pandemi e njohur si Nekroambulizmi është mezi nën kontrollin e qeverisë dhe shoqëria po çalon rrugën e saj të kthimit në jetë pasi të infektuarit vendosen në karantinë. Arnold Schwarzenegger luan një burrë, vajza e të cilit (Abigail Breslin) është e kafshuar, dhe ai vendos të kujdeset për të në shtëpi gjatë javëve që do t’i duhen asaj për t’u kthyer në kanibal të pavdekshëm. Është një film zombie, por është gjithashtu një film familjar. (E disponueshme në iTunes dhe Amazon Prime.)

Franshiza Maze Runner

Një virus i quajtur The Flare ka shkatërruar njerëzimin dhe ka detyruar të mbijetuarit në enklava të vogla të qytetërimit. Gjatë rrjedhës së tre filmave Maze Runner, ju do të takoni kastin tuaj të heronjve të rinj që përpiqen të ndryshojnë botën, një konglomerat masiv me hije të njohur si WCKD që duket se është në qendër të gjithçkaje të keqe që po ndodh, dhe ju. Do të shkoj në djerrinën globale të njohur si The Scorch. (E disponueshme në iTunes dhe Amazon Prime.)

Virus (1980)

Virusi është një film japonez që shkon aty ku duhet më shumë filma ngjitës: Antarktida. Pasi një shpërthim i quajtur “Gripi Italian” fshiu pjesën më të madhe të botës, një grup të mbijetuarish në Antarktik mbrohen nga klima thellësisht e ftohtë e kontinentit, ku sëmundja nuk mund të përhapet. Megjithatë, një inkursion i afërt sovjetik i bazës dhe kërcënimi i lëshimit të raketës bërthamore e bëjnë mbijetesën edhe më të ndërlikuar se sa është tashmë ndërsa jetoni në fundin e ngrirë të botës. (E disponueshme në Tubi dhe Amazon Prime.)

Sensi perfekt

Në këtë filma më melankolik dhe romantik të pandemisë, një sëmundje po i grabit ngadalë njerëzimin shqisat, një nga një, ku çdo humbje shoqërohet nga një emocion i jashtëm: kur humbet shqisën e nuhatjes, për shembull, ju mbingarkesë në pikëllim. Ewan McGregor luan një shef kuzhinier dhe Eva Green epidemiologen e bukur që jeton pranë restorantit të tij. Ndërsa bien në dashuri me njëri-tjetrin, ata kalojnë nëpër këto valë emocionesh. Është një tragjedi romantike dhe cilësia e çuditshme e nënvlerësuar e pandemisë sigurisht që rezonon sot. (E disponueshme në iTunes, Amazon Prime dhe YouTube.)

Më ndihmo të futem në luftë, koha për të folur ka mbaruar 1BcARpYZZgRvAvchurWH5guu87k4t3oYN2

Përditësuar më 02/12/2022 Ky është i gjithë kërkimi që kam mbledhur mbi vaksinat. TË GJITHA KËTO STUDIME JANË TË PUBLIKUARA, STUDIME LEGJITIME NË PUBMED që është një bazë të dhënash qeveritare.

Vaksinat dhe Autizmi

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3878266/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21623535
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25377033
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24995277
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12145534
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21058170
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22099159
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3364648/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17454560
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19106436
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3774468/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3697751/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21299355
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21907498
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11339848
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17674242
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21993250
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15780490
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12933322
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16870260

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19043938

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12142947

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24675092

Marrëdhënia shkakësore midis imunitetit të shkaktuar nga vaksina dhe autizmit

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12849883

Ndryshimet delikate të ADN-së dhe përdorimi i tepërt i vaksinave në autizëm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3364648/

Vaksina dhe autizmi – një rishikim i ri shkencor
http://www.cbsnews.com/news/vaccines-and-autism-a-new-scientific-review/

Përmbledhje e Gazetës së mëparshme të Imunologjisë
http://danmurphydc.com/wordpress/wp-content/uploads/2011/01/AR-10-12-rata-AUTISM-VACCINE.pdf

Autizmi dhe kushtet mjekësore që rezultojnë:
http://www.tacanow.org/wp-content/uploads/2011/09/autism-studies-april-2008.pdf

Encefalopatia toksike e merkurit që manifestohet me simptoma klinike të çrregullimeve autike regresive. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17454560

Lidhja e merkurit me normat e larta të autizmit tek djemtë
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16264412

Nivele të ngritura të fruthit tek fëmijët me Autizëm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12849883

Antitrupat jonormalë MMR tek fëmijët me autizëm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12145534

Tylenol, MMR dhe Autism – Një studim i anketimit të prindërve
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18445737

Një lidhje pozitive e gjetur midis prevalencës së autizmit dhe vaksinimit në fëmijëri
http:

Studim i rishikuar nga kolegët mbi kontaminimin e qelizave fetale me virus retro të lidhur me autizmin dhe kancerin
http://www.globalresearch.ca/new-study-in-journal-of-public-health-finds-autism-and-cancer-related-to-human-fetal-dna-in-vaccines/5402912

Dokumentacioni i studimit- Dr Deisher
http://www.ms.academicjournals.org/article/article1409245960_Deisher%20et%20al.pdf

Autizmi dhe helmimi me merkur
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11339848

Hipoteza: vaksinat e konjuguara mund t’i predispozojnë fëmijët ndaj çrregullimeve të spektrit të autizmit
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21993250

Rritja e autizmit përkon me rritjen e vaksinave
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21623535

Një studim me dy faza që vlerëson marrëdhënien midis administrimit të vaksinës që përmban Thimerosal dhe rrezikut për një diagnozë të çrregullimeve të spektrit të autizmit në Shtetet e Bashkuara
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3878266/

Nivele të ngritura të antitrupave të fruthit tek fëmijët me autizëm. – PubMed – NCBI
Pediatri Neurol. 2003 prill;28(4):292-4. Mbështetje Kërkimore, Jo-SHBA Qeveria
www.ncbi.nlm.nih.gov

••••••••••••••••••
Një studim i botuar në Journal of Biomedical Sciences përcaktoi se autoimuniteti ndaj sistemit nervor qendror mund të luajë një rol shkakësor në autizëm. Studiuesit zbuluan se për shkak se shumë fëmijë autikë kanë nivele të larta të antitrupave të fruthit, ata duhet të kryejnë një studim serologjik të autoantitrupave të fruthit-shytave-rubeolës (MMR) dhe proteinës bazë të mielinës (MBP). Ata përdorën mostrat e serumit të 125 fëmijëve autikë dhe 92 fëmijëve të kontrolluar. Analiza e tyre tregoi një rritje të konsiderueshme të nivelit të antitrupave MMR tek fëmijët autikë. Studimi arrin në përfundimin se fëmijët autikë kishin një përgjigje të papërshtatshme ose jonormale të antitrupave ndaj MMR. Studimi përcaktoi se autizmi mund të jetë rezultat i një infeksioni atipik të fruthit që prodhon simptoma neurologjike në disa fëmijë. Burimi i këtij virusi mund të jetë një variant i MV, ose mund të jetë vaksina MMR.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12145534

••••••••••••••••••••••

E RËNDËSISHME-
Insertet e paketës:
http://www.immunize.org/fda/

Përbërësit:
https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/downloads/appendices/b/excipient-table-2.pdf
Gjykata e Lartë i shpall vaksinat në mënyrë të pashmangshme të pasigurta:
https://www.supremecourt.gov/opinions/10pdf/09-152.pdf
Legjislacioni Kombëtar i Aktit të Dëmtimit të Vaksinave të Fëmijërisë (parashikon prodhimin 100% të çdo dhe të gjithë përgjegjësisë):
https://www.congress.gov/bill/99th-congress/house-bill/5546
VAERS:
https://vaers.hhs.gov/index
Faqja e internetit e Gjykatës Kombëtare të Kompensimit (vini re se 4 miliardë dollarë të paguar vijnë nga taksapaguesit):
https://www.hrsa.gov/vaccinecompensation/data/
Banja detoksike:
https://www.howhesraised.net/2016/11/the-beginners-guide-to-detox-baths-for-kids/
Kërkesat e vaksinës për punë/shkollë sipas shtetit:
http://www.nvic.org/Vaccine-Laws/state-vaccine-requirements.aspx

Futja e paketës Vit K:
https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2003/012223Orig1s039Lbl.pdf

Personat që nuk duhet të vaksinohen:
https://www.thefamilythathealstogether.com/vaccine-contraindications-six-people-not-vaccinated/

Padia përcakton se studimet e sigurisë federale të kërkuara nuk janë kryer në 30 vjet:
http://icandecide.org/government/ICAN-HHS-Stipulated-Order-July-2018.pdf

Qelizat fetale dhe ndotësit e vaksinave-

Qelizat fetale:
http://vaccineimpact.com/2015/new-fetal-cell-line-from-live-abortion-emerges-for-vaccine-production/

Më shumë për qelizat e fetusit:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=396109597402989&id=272455363101747
20%-36% e linjave qelizore që përdorin shkencëtarët janë të kontaminuara ose të keqidentifikuara:
https://www.statnews.com/2016/07/21/studies-wrong-cells/
Ende do të vaksinoheni? Le të shpresojmë se po merrni vaksina të vërteta — jo alkool dhe pështymë mace! :
http://www.wandtv.com/story/33272117/doctor-concocts-his-own-vaccines-with-cat-saliva-state-thays
Virusi i kancerit SV40 që infektoi 98 milionë amerikanë në vaksinën e poliomielitit:
http://www.sv40foundation.org
Zhvillimi i vaksinave nga fetuset e abortuara:
https://cogforlife.org/wp-content/uploads/2012/04/farnsworthvaccines.pdf
Mutacionet e ADN-së nga linjat qelizore të fetusit në vaksina:
http://soundchoice.org/research/

WALVAX2 (qelizat fetale):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25803132/

Etika pas WALVAX2:
http://ethicalresearch.net/positions/the-ethics-of-the-walvax-2-cell-strain/

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia si dhe Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia”
Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!