fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ndërkohë njerëzit po vuajnë nga lufta – Dollarët e taksave shfrytëzohen nga Zyrtarët e korruptuar Ukrainas duke blerë pallate, makina luksoze, pushime luksoze …

Read Time:2 Minute, 42 Second

Qeveria ukrainase konfirmoi të martën dorëheqjen e shumë zyrtarëve të rangut të lartë mes akuzave për korrupsion në shkallë të gjerë, në atë që quhet skandali më i madh i dorëheqjes masive dhe korrupsionit që nga fillimi i pushtimit rus.

Disa dhjetëra zyrtarë janë larguar nga postet e tyre pas një tronditjeje të madhe politike mbi akuzat dhe hetimet në rastet që variojnë nga ryshfeti, te keqmenaxhimi i fondeve të ndihmës për blerjen e ushqimit, te përvetësimi, te drejtimi i makinave të shtrenjta ndërsa njerëzit e thjeshtë vuajnë në kushtet e luftës.

Një këshilltar i lartë presidencial dhe katër zëvendësministra – në mesin e këtyre dy zyrtarëve të mbrojtjes, së bashku me pesë guvernatorët rajonalë u detyruan të largoheshin nga postet e tyre. Dhe në mesin e guvernatorëve rajonalë që do të largoheshin përfshinin zyrtarë që mbikëqyrnin rajonet që kanë parë luftime intensive, duke përfshirë rajonet Zaporizhzhia dhe Kherson, ku forcat ruse kanë raportuar së fundmi fitime.

Në lidhje me njoftimin e një zyrtari të lartë qeveritar, Oleg Nemchinov, raportet ndërkombëtare detajojnë listën e mëposhtme:

Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm Oleskiy Symonenko
Zëvendësministri për Zhvillimin e Komuniteteve dhe Territoreve Ivan Lukeryu
Zëvendësministri për Zhvillimin e Komuniteteve dhe Territoreve Vyacheslav Negoda
Zëvendësministri për Politikën Sociale Vitaliy Muzychenk
Dhe guvernatorët rajonalë të Dnipropetrovsk, Zaporizhzhia, Kyiv, Sumy dhe Kherson
Dhe veçmas, “Ministria e Mbrojtjes kishte njoftuar më parë dorëheqjen e zëvendësministrit Vyacheslav Shapovalov, i cili ishte përgjegjës për mbështetjen logjistike të ushtrisë, pas akuzave se po nënshkruante kontrata ushqimore me çmime të fryra”.

Në këtë rast lidhur me kontratat e ushqimit, Shapovalov akuzohet se ka nënshkruar një marrëveshje me një firmë të panjohur dhe të dyshimtë. Në rolin e tij si zëvendësministër i mbrojtjes, dorëheqja e tij është më e dukshme dhe më e dukshme. Ç’është më e rëndësishmja, ai do të kishte pasur një rol të vogël në mbikëqyrjen e miliarda dollarëve që rrjedhin nga xhepat e taksapaguesve amerikanë dhe evropianë si ndihmë e autorizuar për mbrojtjen.

Ai bleu racione ushtarake me çmime të fryra në atë që duket si një skemë për të veshur xhepat e kontraktorëve dhe që mund të përfshijë ryshfete për veten e tij.

Ndërsa ministria e mbrojtjes është ende duke u përpjekur ta minimizojë atë si një “gabim teknik” – Politico rishikon detajet e skandalit:

Një ekspoze nga faqja e internetit e lajmeve ukrainase ZN.UA zbuloi javën e kaluar se ministria e mbrojtjes bleu furnizime ushqimore të shtrenjta për trupat e saj. Për shembull, ministria bleu vezë me 17 hryvnia për copë, ndërsa çmimi mesatar i një veze në Kiev është rreth 7 hryvnias. Sipas ZN.UA, një kontratë për prokurimin e ushqimit për ushtarët në vitin 2023 arriti në 13.16 miliardë hryvnia (328 milionë euro).

Kjo është dy deri në tre herë më e lartë se normat aktuale për artikuj të tillë ushqimor, thonë raportet. Letra e dorëheqjes së Shapovalov tregonte se ai do të largohej në mënyrë që “të mos përbënte një kërcënim për furnizimin e qëndrueshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës si rezultat i një fushate akuzash në lidhje me blerjen e shërbimeve ushqimore”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!