fbpx
Lajmet me te Klikuara

Çfarë arsyeje ka pasur ish-zëvendëspresidenti Mike Pence që të rrezikonte kaq shumë, duke mbajtur dokumenta të klasifikuara në shtëpi?

Read Time:5 Minute, 3 Second

Nga David Harsanyi –

Në vitin 2022, një grua e quajtur Asia Janay Lavarello, një punonjëse civile e Departamentit të Mbrojtjes, mori materiale që përfshinin dokumente të klasifikuara si në shtëpinë e saj ashtu edhe në dhomën e hotelit për të ndihmuar në shkrimin e një projekti teze për të cilën po punonte. Ajo u pushua nga puna, u gjobit dhe u dënua me tre muaj burg.

Në vitin 2021, Izaak Vincent Kemp, një kontraktor me Forcën Ajrore, u zbulua se kishte 112 dokumente të klasifikuara midis dokumenteve në shtëpinë e tij, “pavarësisht se kishte pasur trajnime në raste të ndryshme se si të ruheshin materialet e klasifikuara”. Ai u dënua me një vit burg. Në vitin 2017, një burrë i quajtur Weldon Marshall u dënua me tre vjet burg pasi kishte dokumente të klasifikuara në një disk nga koha e tij në Marinë.

Ka me qindra shembuj të ngjashëm.

Asnjë nga këta persona, me sa di unë, nuk u përpoq t’ju shiste sekrete shtetërore rusëve apo kinezëve. Shumica i kishin keqtrajtuar dokumentat për arsye personale – ndoshta edhe aksidentalisht. Por Akti i Spiunazhit (ose Akti i Regjistrimeve Presidenciale) nuk ofron falje për bashkëpunimin me autoritetet ose për qëllime të mira ose për gabime.

Ata që thyejnë ligjet dhe që i rregullojnë dokumentet e klasifikuara i nënshtrohen përgjegjësisë së rreptë sepse është keqtrajtimi dhe jo motivimi. Hillary Clinton nuk po shiste dokumente top-sekret kur përdorte serverin e saj privat të paligjshëm, por ajo duhet ta dinte se ekzistonte një probabilitet i lartë që qeveritë e huaja të ishin në gjendje t’i hakonin ato. Kjo është arsyeja pse shpërfillja e saj ndaj ligjit ishte më e keqe se çdo zyrtar tjetër në kujtesë.

Gjithsesi, këto ligje janë zbatuar prej kohësh në mënyrë arbitrare. Nëse jeni një zyrtar politik i betuar se do të respektoni ligjet e vendit, me siguri do të jeni mirë. Nëse jeni teknokrat në Pentagon, nga ana tjetër, jeta juaj mund të shkatërrohet. Por, falë Merrick Garland, ne kemi disa standarde të reja për të medituar.

Dje, mësuam se ish-zëvendëspresidenti Mike Pence njoftoi Kongresin, avokatët e tij kishin gjetur “një numër të vogël” dokumentesh që mbanin shenja të klasifikuara në shtëpinë e tij në Indiana. Ndihmësit e ish-nënpresidentit gjetën gjithashtu të dhëna të Shtëpisë së Bardhë që nuk ishin regjistruar në Arkivin Kombëtar.

Lexo me poshte:

Kujtojmë se pasi FBI bastisi shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump në Mar-a-Lago, ABC News e pyeti Pencen gjithmonë me parime nëse ai kishte marrë edhe dokumente të klasifikuara nga Shtëpia e Bardhë. “Unë jo”, u përgjigj ish-zëvendëspresidenti. Kur David Muir e pyeti nëse kishte “ndonjë arsye që dikush të merrte dokumente të klasifikuara nga Shtëpia e Bardhë”, Pence u përgjigj: “Nuk do të kishte asnjë arsye”.

Partizani ynë AG Merrick Garland ndoshta do të donte të kishte menduar për precedentët që po krijonte kur bastisi shtëpinë e një ish-presidenti dhe kandidati të mundshëm presidencial. Megjithatë, një siguri e “epokës së Trump” është se demokratët gjithmonë e teprojnë. Çfarë justifikimi ka ndoshta Garland për të lejuar çdo politikan të profilit të lartë të funksionojë nën sistemin e nderit duke ecur përpara? Pse nuk duhet të ketë një këshilltar special për të hetuar Pence, siç ka për Trump dhe Presidentin Joe Biden? Kur do të kontrollojë FBI-ja shtëpinë e tij?

Kur Trump po grindej me Arkivin Kombëtar dhe DOJ për dokumente të klasifikuara, media publikoi një mori pjesësh që theksonin seriozitetin e pabesueshëm të këtyre krimeve të mundshme, duke vënë në dukje se qindra njerëz ishin burgosur ose gjobitur për akte të ngjashme. Dua të them, edhe ish-zëvendëspresidenti republikan thotë se nuk kishte “asnjë arsye” që dokumentet të hiqen. Sigurisht, toni i mbulimit ndryshoi në mënyrë dramatike kur mësuam se Biden kishte grumbulluar gjithashtu dokumente të klasifikuara, jo vetëm nga administrata e Obamës, por nga vitet e tij të Senatit, duke i ruajtur ato në kuti në “think tank” e tij, shtëpinë dhe garazhin e tij. Mediat miqësore ndaj demokratëve filluan të përpiqen për të gjetur arsyet pse të dy rastet janë krejtësisht të ndryshme (ato nuk janë).

Ajo që na tregojnë këto incidente është se sistemi në vend është një shaka. Nëse kopjet e dokumenteve jetike për sigurinë kombëtare po transferohen në garazhet e burrave të moshuar në Florida, Delaware dhe Indiana, pa e vënë re askush në D.C., kjo do të thotë se ka një mungesë të plotë të mbikëqyrjes serioze. Dhe nëse ato dokumente janë vetëm kujtime dhe letra, lajme dhe letra të vjetra, të marra për të ndihmuar në shkrimin e kujtimeve dhe të tilla – siç argumentojnë disa njerëz – atëherë pse nuk deklasifikohen? Ekspertët thonë se ka ndoshta më shumë se 50 milionë dokumente të klasifikuara çdo vit, megjithëse ne nuk e dimë sepse Shtëpia e Bardhë nuk mban shënime – dhe edhe nëse do të kishte, ndoshta nuk do të na tregonte.

Problemi qendror me mbiklasifikimin nuk është se politikanët janë të bezdisur, por më tepër se ai tregon për një mungesë të rrezikshme transparence dhe rrjedhimisht llogaridhënie. Thjesht kujtoni abuzimet me urdhër të FISA-s për të cilat ne dimë. Imagjinoni ato që nuk i bëjmë.

Duke gjykuar nga historia, një pjesë e konsiderueshme e materialeve të klasifikuara dhe të fshehura mbeten të tilla për të mbrojtur reputacionin e institucioneve, zyrtarëve dhe politikanëve. Ka ende 14,000 dokumente të klasifikuara në lidhje me vrasjen e JFK të mbyllura nga Arkivi Kombëtar. Cila arsye e mundshme mund të ketë për t’i fshehur ato?

Universiteti i Delaware ende nuk i ka publikuar dokumentet e Senatit të Biden, dhe Barack Obama ende nuk i ka dixhitalizuar të dhënat e tij presidenciale. Kontrolluesit e fakteve duken mjaft të sigurt se ish-presidenti nuk ka asnjë dokument të klasifikuar në posedim të tij.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!