13 pyetje publike për ambasadorët e SHBA-së dhe Anglisë: Pse ka frikë Soros nga Berisha …

9 min read

Nga Myslim Murrizi –

Nuk do të shkruaja asnjë rresht për shpalljen nongrata të Berishës sepse nuk mbroj Berishën dhe askënd tjetër dhe në një shtet formalisht demokratik si ky i yni, çdo qytetar mbrohet nga çdo akuzë ose cakton një mbrojtës ligjor (avokat). të përfaqësohet dhe të mbrohet para drejtësisë kundër çdo akuze.

Nuk besoj kurrë se Berisha kërkoi mbrojtje nga të gjithë ata që duke u përpjekur ta mbrojnë, e bëjnë pis, ashtu siç nuk besoj se Berisha dëmtohet nga kategoria e llumrave që nxituan të pështyjnë qelbin e shpirtit të pistë që i karakterizon.

Duke qenë se personalisht kam qenë pjesë e qeverisë së PD-së, e drejtuar nga Berisha vetëm në vitet 1992-1997 dhe nuk kam qenë pjesë e qeverisjes së PD-së 2005-2013 dhe si një person që nuk kam bërë kurrë karrierë nga lëpirja, por jam përplasur. me Berishën jo pak herë, kam guximin dhe kuriozitetin t’i bëj disa pyetje publikisht ambasadorëve të dy fuqive më të mëdha botërore në Shqipëri, SHBA dhe ANGLI:
1- A mund t’i thoni demokratëve dhe shqiptarëve në cilën periudhë të qeverisjes së PD-së Berisha minoi demokracinë, shpërdoroi pushtetin, kreu korrupsion në shkallë galopante, bashkëpunoi me kriminelët për të blerë vota?

2- A mund t’i thoni demokrateve dhe shqiptareve ne cfare kohe Berisha rrezikonte sigurine e SHBA-ve dhe Anglise, kur qe nga viti 2013, pra per 9 vjet, nuk ka asgje ne dore dhe nuk ka shkelur me pushime. apo sëmundje në këto dy vende?

3- Nese Berisha rrezikon sigurine kombetare te Amerikes dhe Anglise, atehere pse drejtesia e ketyre dy vendeve nuk kerkon ekstradimin e Berishes dhe gjykimin dhe denimin e tij si terrorist ne SHBA apo ne Angli???

4- Çfarë i pengon organet e drejtësisë së SHBA-së dhe Anglisë të shpallin Berishën në kërkim ndërkombëtar dhe fatmirësisht kemi një marrëveshje ekstradimi me Anglinë, ndërsa me SHBA-në kemi votuar në 2021 pasi nuk ekziston që nga viti 1939?

5- Nëse Berisha ka kryer vepra penale dhe ka cenuar sigurinë e dy fuqive më të mëdha të botës gjatë viteve 1992-1997, pse këto dy shtete pritën 25 vjet për ta shpallur Berishën rrezik për sigurinë e tyre sot kur pothuajse sipas çdo kodi penal çdo puna pas 25 vjetësh është e përshkruar?

6- Nëse Berisha shkeli sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe Anglisë, minoi demokracinë në Shqipëri, ushtroi korrupsion dhe bashkëpunoi me kriminelët, gjatë viteve 2005-2013, atëherë pse e futën Shqipërinë në NATO në 2008, pse miratuan stabilizimin. marrëveshje-asociacioni dhe pse liberalizuan vizat për shqiptarët në vitin 2010, kur qeveria drejtohej nga Berisha si person me rrezikshmëri të lartë?

7- Si ka mundësi që presidenti amerikan Bush vjen në Tiranë dhe takohet me një njeri që minon demokracinë dhe përbën rrezik për sigurinë kombëtare të SHBA? Nuk e di nëse ndonjë president i SHBA-së ka takuar ndonjëherë një terrorist si Sadam Hussein apo Bin Laden përpara se të takonte “terroristin” Berisha!

8- Nëse Berisha ka minuar demokracinë, ka bashkëpunuar me kriminelët që jetojnë dhe veprojnë në Angli, ka kryer korrupsion dhe ka cenuar sigurinë kombëtare të Anglisë gjatë viteve 2013-2022, si mund ta bëjë këtë pa mbështetjen, mbështetjen dhe bashkëpunimin e Ramës dhe qeverisë së tij, që nga viti 2013. Vetë Berisha i ka pasur vetëm çelësat e kashtës?

9- Si ka mundësi që një person kaq “i rrezikshëm” për SHBA-në dhe Anglinë të mos fshihet në malet e Afganistanit, as në bodrumet e Sadamit apo stepat e Siberisë, por të jetë në mes të kryeqytetit të një vendi anëtar të NATO-s. dhe vendin që një javë më parë u hapën negociatat e anëtarësimit në BE dhe kërcënon sigurinë e dy vendeve më të fuqishme të NATO-s, minon demokracinë dhe bashkëpunon me kriminelët dhe nuk e shpallin në kërkim ndërkombëtar dhe nuk kërkojnë që të gjykohet ekstradimi i tij. si “terrorist” “?

10- Dy fuqitë më të mëdha ushtarake të NATO-s dhe pse jo bota kanë kaq shumë “frikë” nga Sali Berisha?

11- Keto dy shtete qe nuk kane frike nga Putini dhe Rusia, nga Kina nga Irani, Afganistani (megjithese kane ikur nga ketu pa lavdi) qe i kane shpallur lufte terrorizmit dhe cdo individi qe eshte pare si rrezik per sigurine e tyre kombetare qe nga ajo kohe. 2001 kur u sulmuan kullat binjake në Nju Jork, e “frikësuan” apo e “toleruan” aq shumë Sali Berishën sa u kënaqën me një vendim politik non grata?

12- A mundet Sali Berisha te jete kaq i fuqishem dhe kaq i rrezikshem sa te rrezikoje sigurine kombetare te SHBA-se dhe Anglise dhe keta dy super shtete te mos “guxojne” ti tregojne vendin, por i thone qe nuk vjen tek ne. për vizitë?

13- Çfarë “sekret” për SHBA-në, Anglinë apo botën janë “krimet” e Sali Berishës që SHBA-ja dhe Anglia nuk i bëjnë publike me fakte dhe detaje që të mësojnë demokratët dhe të gjithë shqiptarët dhe ndoshta pas kësaj do të ketë. nuk ka nevojë për miliona euro të shpenzuara për lobim, por demokratët dhe vetë shqiptarët mund ta shpallin Sali Berishën non grata dhe të mos nxjerrin qindra mijëra shqiptarë në shesh më 7 korrik?

Unë mendoj se drejtësia e Amerikës dhe e Anglisë nuk janë nën urdhrat e politikës dhe nën ndikimin e pushtetit të ardhshëm dhe se drejtësia nuk pordhë për deklarata politike apo “letra” të porositura me miliona euro të paguara nga çdo vend që kërkon të eliminojnë kundërshtarët politikë përmes njoftimeve non grata me marifete të pista.

Sistemi i drejtësisë i Amerikës dhe i Anglisë funksionon realisht në mënyrë të pavarur, jo si SPAK-u ynë që heton Bektashin që korr grurin dhe nuk ka prova dhe fakte, nuk më intereson çfarë deklaratash bëjnë qeveritë apo qeveritarët e tyre.

Ndaj, nëse do të kishin fakte për të gjitha ato “akuza” super të rënda ndaj Berishës, si Amerika dhe Anglia, dhe do t’i dërgonin si provë në gjykatat e tyre, ju garantoj se Sali Berisha do të ishte shpallur në kërkim dhe do të ishte ekstraduar. gjykim dhe dënim si në SHBA ashtu edhe në Angli.

Megjithatë, gjykatat dhe drejtësia e këtyre vendeve nuk nisin procedimet, nuk hetojnë dhe nuk dënojnë askënd pa prova dhe fakte dhe nuk i japin mallkim Sorosit apo zagarëve të tij që mendojnë se mund të godasin këdo që e shohin se nuk është lëpirës. të mendjes së tyre.
Tani Kina, India, Holanda, Bullgaria, Afrika, Pakistani, Rusia mund ta shpallin Berishën jo-grua me kaq marrëzi dhe mund ta përshkruajnë atë si një “terroriste” ndërkombëtare që mund të fillonte Luftën e Tretë Botërore, por nuk besoj. se Berisha është aq i fortë sa të gjithë i tremben dhe askush nuk guxon t’i tregojë publikisht “krimet” e tij dhe të mos e dënojë Berishën ashtu siç e “meriton” me burgim të përjetshëm në Guantenamo apo Alkatraz.

Prej 30 vitesh nuk kam dëgjuar për asnjë individ apo politikan në botë që të ketë shkelur sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe Anglisë dhe të mos jetë arrestuar.

Sipas LLULLA dhe tubacioneve të tjera, SHBA dhe Anglia nuk kanë problem dhe nuk janë në “luftë” me Putinin dhe Rusinë, por me Berishën, Shkëlzenin dhe Lirinë.
Nuk do të shkruaja asnjë rresht për këtë, por nuk mund ta besoj që Amerika dhe Anglia kanë frikë nga Sali Berisha.

Unë as nuk mbroj dhe as nuk kam ndërmend të mbroj dikë për ndonjë gabim, faj apo krim që mund të ketë bërë ose mund të bëjë, sepse nuk jam pjesë e tufës që nxiton t’i ofrohet për mbrojtje një njeriu për të cilin ata mendojnë se ka interesat e tyre. dorëzoni papastërtitë e tyre.
Sali Berisha nuk ka nevojë që unë ta mbroj, ashtu siç nuk ka nevojë për lëpirjen e kujtdo që mendon se po e mbrojnë, por në fakt vetë “mbrojtja” e tyre e bën pis.

Sali Berisha nuk tkurret dhe nuk pis as shkrimet, aludimet, trillimet e fantazite e nje grushti njerezish pa karakter, pa moral, pa dinjitet e pa nder, qe kur ishte kryeminister i lepinin cdo cep te trupit. , dhe tani pështyjnë se lëpijnë Ramën dhe nesër do të pështyjnë Ramën dhe do të lëpijnë atë që do të jetë në krye se janë një racë qensh që lëpin kocka.

Shqipëria është një shtet formalisht demokratik dhe i pavarur, me prokurorë dhe gjykata që nuk besoj se pengojnë askënd të hetojë, gjykojë dhe ndëshkojë asnjë shqiptar që kryen vepra penale dhe është i dënuar për to, si dhe çdo ‘terrorist’ që vërtetohet se te jete kercenim per sigurine kombetare te Shqiperise, Anglise, Amerikes dhe Rusise, edhe pse mund te quhet Sali Berisha, nese keni fakte publikojini.
Shisni pallavrat dhe dokrrat mediatike atyre që mendojnë se jeni zot!
Për 32 vjet shqiptarët kanë qenë të lirë të zgjedhin kujt i besojnë, kujt duan si kryetar apo kryetar partie!

Koha ka treguar se disa minj të ambasadave që nuk kanë peshë në popull nuk mund të bëhen liderë.

Ndajeni këtë me të gjithë:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours