VIDEO/ Mbas Suedisë edhe Udhëheqësi i grupit të ekstremit të djathtë hollandez Edwin Wagensveld gris Kuranin përpara se t’i vërë flakën …

5 min read

Të hënën 23/01/2023, udhëheqësi holandez i grupit të ekstremit të djathtë, Evropianët Patriotikë kundër Islamizimit të Perëndimit (PEGIDA), grisi një kopje të Kuranit në Holandë përpara se t’i vinte flakën. Kjo erdhi disa ditë pasi një kopje e Kuranit u dogj në Suedi gjatë protestës kundër Turqisë më 21 janar.

Videoja e incidentit në fjalë u bë virale në internet në të cilën lideri holandez Edwin Wagensveld mund të shihej duke grisur faqet e Kuranit. Në video, ai deklaroi se kishte marrë leje nga qyteti për të ekzekutuar shkatërrimin e Kuranit. “Së shpejti, do të ketë regjistrime për veprime të ngjashme në disa qytete, koha për t’iu përgjigjur mungesës së respektit nga Islami me mungesë respekti,” tha udhëheqësi holandez ndërsa grisi faqet e Kuranit më 22 janar.

Edwin Wagensveld i hodhi faqet në dysheme dhe shtoi: “Pasi hëngrëm një kafshatë të këndshme dhe një pije me grupin tonë, atëherë ishte koha për të djegur eshtrat e Kuranit”. Pamjet video më pas tregojnë Kuranin dhe faqet e tij të grisura që digjen në zjarr në një tigan në dysheme.

“Njerëzit që na njohin dhe na ndjekin e dinë se ne kurrë nuk dorëzohemi, nuk e lejojmë veten të frikësohemi nga dhuna dhe kërcënimet me vdekje”, tha ai.

Udhëheqësi holandez përsëriti se kishte marrë lejen për të ekzekutuar “shkatërrimin e Kuranit”. Më tej, një postim dytësor në Instagram në llogarinë e liderit zbuloi një dokument të nënshkruar nga kryebashkiaku i Hagës, Jan van Zanen, që e lejonte atë të përdorte “objekte” në protestën e tij, por e pengonte atë t’i digjte ato për shkak të shqetësimeve të sigurisë publike.

“E drejta për të protestuar dhe e drejta për lirinë e shprehjes janë të drejta dhe liri të njeriut të mbrojtura me kushtetutë dhe me traktat. Në parim nuk lejohet djegia e objekteve, sepse kjo mund të shkaktojë rrezik”, thuhet në letër.

Raportet përmendin se Wagensveld u ndalua nga policia dy muaj më parë për fyerje të profetit Muhamed duke përdorur një megafon. Bazuar në faktet e çështjes, zyra e prokurorit përcaktoi se komentet e Wagensveld mund të konsideroheshin si një fyerje ndaj Islamit. Megjithatë, përfundimisht u konstatua se ai nuk kishte kryer një krim dhe për këtë arsye nuk mund të akuzohej për veprën.

Wagensveld ishte mbajtur më parë për mosndjekjen e kufizimeve dhe paralajmërimeve të protestës në lidhje me një ngjarje të planifikuar për të djegur një kopje të Kuranit. Sipas një deklarate nga qyteti i Hagës, organizata PEGIDA planifikoi të digjte Kuranin përveç ndërtesës së përkohshme të Parlamentit holandez, por ngjarja u anulua sepse demonstruesit donin ta përdornin Kuranin në një mënyrë “provokuese”.

Thuhet se Turqia dënoi incidentin e grisjes së faqeve të Kuranit. “Ne dënojmë në termat më të ashpër të mundshëm sulmin e poshtër të një personi anti-islamik në Hagë, Holandë, më 22 janar, duke synuar librin tonë të shenjtë, Kuranin e Shenjtë. Ky akt i neveritshëm, i cili fyen vlerat tona të shenjta dhe përfshin një krim urrejtjeje, këtë herë në Holandë pas Suedisë, është një deklaratë e qartë se islamofobia, diskriminimi dhe ksenofobia nuk njohin kufij në Evropë”, thuhet në një deklaratë të Turqisë.

Më herët gjatë ditës së sotme, protesta masive shpërthyen në disa vende, përfshirë Jemenin, Irakun, Jordaninë dhe Turqinë, disa ditë pasi një kopje e Kuranit thuhet se u dogj në Suedi gjatë protestave kundër Turqisë jashtë Ambasadës Turke në Stokholm, Suedi. Protestuesit jashtë ambasadës suedeze në Turqi, Jemen, dogjën flamurin kombëtar të Suedisë dhe dënuan ashpër incidentin e djegies së Kuranit.

Mijëra demonstrues u mblodhën në rrugët e Jemenit dhe Turqisë dhe ngritën parulla kundër Suedisë. Ata gjithashtu kanë bërë thirrje për bojkot të të gjitha markave suedeze si H&M, markat e mobiljeve IKEA, Skype, Volvo, Ericsson, Nordea, etj. Kurani u dogj nga Rasmus Paludan, një politikan nga partia daneze e ekstremit të djathtë Stram Kurs (Hard Line).

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours