fbpx
Lajmet me te Klikuara

Pedagogu: Kosova duhet të heqë dorë nga euro dhe të marrë lekun …

Read Time:1 Minute, 43 Second

Nga Ridvan Peshkopia –

Kosova duhet të heqë dorë nga Euro dhe të marrë lekun. Qysh nga ai moment, Kosova nuk do jetë më e varur nga politikat e papërgjegjshme financiare të Bankës Qëndrore Europiane dhe presionit gjerman për të shtypur para për kopsitjen e buxhetit të shpartalluar nga politikat vrastare anti-Kovid (një nga arsyet e inflacionit të sotëm në Eurozonë). Po ashtu, normat e interesit që zbaton BQE ndikohen nga shëndeti i ekonomisë gjermane.

Gjermania përpiqet herë pas here t’i kompensojë vendet më të vogla që humbin nga këto norma interesi, por kjo nuk është rruga e këtyre vendeve drejt zhvillimit. Në gjithë Eurozonën, vendet vuajnë nga borxhi brendshëm dhe mungesa e politikave financiare që ta reduktojnë atë. Në vend të tyre, Angela Merkel u kërkonte vendeve të Eurozonës që të shtrëngonin rripin, ndërkohë që vetë Gjermania kontrollon heshturazi BQE-në.

Kosova përdor monedhën e vendeve që përpiqen të arrijnë rritje të qëndrueshme. Rritja e qëndrueshme gjatë 2 dekadave të fundit veçse po e rrit diferencën mes Kosovës e Shqipërisë nga njera anë dhe Gjermanisë nga ana tjetër. Kësisoj, Kosova dhe Shqipëria duhet të përqëndrohen në rritjen e shpejtë.

Kjo mund të ketë rreziqet e veta por, me një menaxhim të mirë, gjasat e përfitimit mund të jenë më të mëdha se ato të rrezikut. Por vendet nuk mundet të arrijnë rritje të shpejtë nëse nuk kontrollojnë monedhën e tyre.

Ndërkohë, leku ka treguar prej pothuajse tre dekadash një qëndrueshmëri të admirueshme. Marrja nga Kosova e lekut do jetë një hap i madh drejt bashkimit ekonomik dhe politik mes dy vendeve dhe një çlirim i energjive të jashtëzakonshme ekonomike shqiptare, të cilat tani rrijnë ndrydhur nën peshën e sundimit politik dhe ekonomik (dhe ushtarak) nga jashtë mbi vendet tona, si edhe nga kufiri armiqësor mes shqiptarëve.

Banka Shqiptare (dhe jo Banka e Shqipërisë) do jetë institucioni ku ky lek vendoset.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!