fbpx
Lajmet me te Klikuara

Fitoret nëpër sondazhe të Trump ndaj Bide-it nuk kanë asnjë vlerë – Përderisa elita menaxheriale dhe Big Tech vazhdojnë të manipulojnë sistemin …

Read Time:5 Minute, 20 Second

Nga Samuel Mangold Lenett –

Sondazhi i kryer së fundmi Harvard-Harris në lidhje me zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 zbuloi se ish-presidenti Donald Trump ka një avantazh prej 5 pikësh ndaj Presidentit aktual Joe Biden. Mes votuesve të regjistruar në të gjithë vendin, Trump kryeson ndaj Biden-it 46 me 41 për qind.

Ish-presidenti Trump fitoi gjithashtu dhe ndaj zëvendpresidentes Kamala Harris 48 me 40 përqind.

Sondazhi është padyshim një zhvillim emocionues për fushatën e Trump, ku vetë Donald Trump shkroi në Truth Social për ta ndarë raportimin e Breitbart, duke ju treguar se njerëzit e duan një alternativë ndaj sëmundjes së milquetoast të Partisë Demokratike.

Sondazhi tregon gjithashtu se Trump mbetet i vetmi kandidati i preferuar presidencial per vitin 2024 në mesin e votuesve republikanë, duke ruajtur një avantazh prej 10 pikësh ndaj DeSantis.

Por a do të thotë vërtet diçka kjo?

Amerikanët thelbësisht konservatorë mund të jenë në gjendje të marrin frymë lehtësisht që anëtarët e tyre të Partisë Republikane nuk e kanë braktisur ushtrimin e lëvizjes MAGA në populizmin ekonomik në një përpjekje për të braktisur plotësisht vendin e zemrës edhe një herë. Por edhe nëse Trump siguron nominimin e Partisë Republikane, ai tashmë po bën fushatë me njërën dorë të lidhur pas shpine duke iu mohuar aksesi i barabartë në sheshin publik dixhital nga Big Tech, gjë që përbën një shfaqje të bashkuar të ndërhyrjes së korporatave në zgjedhje.

Dhe nuk është sikur Uragani Crossfire dhe mashtrimi i marrëveshjes së Rusisë ishin të vetmet raste në të cilat shteti i thellë dhe media bashkëpunuan për të frikësuar dhe minuar politikisht Trump. Menjëherë pas zgjedhjeve afatmesme të 2022 – diçka në të cilën Trump kishte investuar kapital të jashtëzakonshëm politik – u bë e qartë si me magji për njerëzit që FBI u lëshua duke bastisur shtëpine e Trump ne Mar-a-Lago me iden se posedimi i materialeve sekrete nga Trump nuk ishte, në fakt, një çështje dhe se ai ka të ngjarë të mos t’jua shiste sekrete kombëtare armiqve tanë.

Washington Post, lecka e preferuar e federatës, botoi një artikull që shfajësonte Trumpin, me titull “Hetuesit e shohin egon, jo paratë, si motivin e Trump në dokumentet e klasifikuara”.

Më parë, Michael Anton, një ish-zyrtar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në administratën Trump, tha: “Njerëzit që drejtojnë me të vërtetë Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë bërë të qartë se nuk munden dhe nuk do ta bëjnë, nëse mund ta ndihmojnë atë.

Lejoni që Donald Trump të jetë sërish president.”

Dhe ka një shans të mirë që “njerëzit që drejtojnë me të vërtetë vendin”, me të cilin Antoni nënkupton elitën menaxheriale që plotëson rangun dhe dosjen e burokracisë federale, dhe qe po bëjnë gjithçka që munden për të parandaluar që zgjedhjet e 2024 të zhvillohen në mënyrë të barabartë.Pse nuk do ta bënin? Nëse djaloshi me të cilin kanë qenë në hekurudhë për dekadën e fundit merr pushtetin edhe një herë, ai mund t’ua bëjë jetën tepër të vështirë duke u hakmarrë duke përdorur autoritetin presidencial për të pakësuar tufën përmes shkarkimeve.

Por edhe nëse këta njerëz janë hequr nga qeveria federale, ka një shans më të madh sesa të ngjarë qe të kujdesen për ta nga ata në rrjetet e tyre profesionale me të cilët janë kënaqur, të cilët do t’i ndihmojnë ata të gjejnë punë në Big Tech ose disa aparate të tjera korporative të infektuar nga mendimi i grupit të elitës menaxheriale.

Ndoshta një gjë pozitive thelbësore që erdhi nga blerja e Twitter-it nga Elon Musk, përveç rritjes së njerëzve që postonin meme nervoze dhe llogarive të ndaluara në mënyrë të padrejtë që rifituan aksesin në platformë, ishte se “The Twitter Files” zbuloi se si anëtarët e elitës menaxheriale në federal qeveria (veçanërisht agjencitë e inteligjencës) drejton në mënyrë eksplicite dhe të nënkuptuar anëtarët e elitës menaxheriale në Big Tech për të kryer detyra që përputhen me qëllimet ideologjike dhe politike të hegjemonisë së rrënjosur burokratike.

Ish-kreu i besimit dhe sigurisë së Twitter-it, Yoel Roth, duke punuar krah për krah me FBI-në për të shtypur historinë e laptopit Hunter Biden, e cila padyshim që luajti një rol në ndikimin e rezultatit të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, është shembulli i përsosur i kësaj.

Njerëzit që e imagjinojnë veten si mbrojtës të “demokracisë” sonë kombëtare, pavarësisht se manipulojnë zgjedhjet tona, do të punojnë për të çuar përpara kauzat që i shërbejnë burokracisë së rrënjosur majtiste, sepse kjo është në dobi të përparësive të tyre ideologjike, por, më e rëndësishmja, stabilizon pozicionet e tyre si elitë shoqërore.

Për sa kohë që ata kanë pushtet dhe janë të guximshëm të vazhdojnë të abuzojnë me vendosjet e tyre për të ndikuar në rezultatet politike, kandidatët – si Trump – që kërcënojnë regjimin janë tepër të pafavorizuar.

Elita menaxheriale integroi pa probleme Amerikën e korporatës në aparatin burokratik federal. Duke vepruar kështu, ata krijuan një sistem në të cilin parimet demokratike që ishin thelbësore për themelimin dhe mirëmbajtjen e republikës sonë janë reduktuar në dritare për një regjim që më shumë shqetësohet për të shpërblyer zbatuesit e tij sesa për të ndihmuar popullin e tij të lulëzojë, e lëre më pakësimin e vuajtjeve të tyre. .

Përderisa këta njerëz dhe institucione dhe ky sistem nuk do të sillen në këmbë, nuk ka rëndësi se sa më të mira do të jenë sondazhet e Trump se Biden. Sistemi politik amerikan nuk funksionon më sipas paradigmës së para 2016-ës, në të cilën dikush që kërkon të fitojë urtësi politike konvencionale dhe të shkëputet nga “Uashingtoni i përhershëm” ka një mundësi të drejtë.

Sistemi politik amerikan është i manipuluar kundër kujtdo që kërcënon sigurinë e punës së elitës menaxheriale.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!