fbpx
Lajmet me te Klikuara

Drejtë shoqërisë pa para: Bankat e mëdha amerikane, do të futen në hapësirën e portofolit dixhital në gjysmën e dytë të këtij viti …

Read Time:2 Minute, 22 Second

Bankat e mëdha amerikane, jane duke u përfshirë ne Wells Fargo, Bank of America, JPMorgan si dhe të tjera, qe do të futen në hapësirën e portofolit dixhital në gjysmën e dytë të këtij viti për të përballuar Apple Pay dhe PayPal.

Early Warning Services LLC (EWS), kompani kjo qe eshte në pronësi të bankës që operon shërbimin e transferimit të parave Zelle, do të menaxhojë portofolin e ri dixhital, sipas WSJ. Portofoli ende nuk është emëruar, por do të jetë i ndarë nga Zelle dhe do t’i lejojë blerësit të paguajnë në arkat online të tregtarëve me karta debiti dhe krediti të lidhura.

EWS planifikon të ofrojë portofolin e ri dixhital këtë vit dhe qe mund të trajtojë deri në 150 milionë karta debiti si dhe kredite gjatë lançimit fillestar. Konsumatorët qe jane ne gjendje të mirë financiare me bankat do të kenë të drejtë për shërbimin e ri.

Qëllimi i portofolit dixhital është të pranojë operatorë të portofolit të palëve të treta si Apple dhe PayPal, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje. Ata thanë se bankat janë të shqetësuara për humbjen e bizneseve nëse një portofol dixhital nuk lëshohet së shpejti. Edhe pse njësia e konsumatorit e Goldman Sachs që menaxhon Apple Card është një biznes me humbje parash, ekziston një plan për të hapur një llogari kursimi me rendiment të lartë dhe për të blerë programin tani, ku mund te paguhesh më vonë.

Lexoni artikullin e meposhtem te diteve te me mepareshme:

Lëvizja drejt pagesave elektronike dhe pa kontakt me paran leter ka qenë graduale, por së shpejti ajo mund të hidhet në qarkullim nëse shumica e konsumatorëve e miratojnë portofolin e ri të EWS. Kjo u hyri si model gjatë pandemisë së koronavirusit kur qeveria, dhe Rezerva Federale dhe korporatat i nxitën njerëzit të shmangnin transaksionet fizike të panevojshme duke rritur shtytjen drejt një shoqërie pa para.

Kujtoni se strumbullari drejt një shoqërie pa para ishte i qartë si dita me diell. Ndoshta mungesa e monedhave gjatë pandemisë ishte një provë. Dhe kushdo që do guxonte të përmendte një shoqëri të afërt pa para, do konsiderohesh si një “teoricien konspiracioni”.

Tani vetëm mbani mend se kush po i jep formë tjeter botës dhe po ndikon tek politikanët dhe korporatat qe te rrine larg ekonomisë së parave të gatshme:

Pikëpamja distopike është se një shoqëri pa para mund të nënkuptojë se qeveritë dhe korporatat do të kenë edhe më shumë kontroll mbi kuletat tona – dhe kjo gje është e frikshme.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!