fbpx
Lajmet me te Klikuara

VIDEO/ Ridvan Peshkopia: Kundërshtoj antarësimin e Shqipërisë në BE, pasi nuk mund të përballet me forcat e tregut të BE-së …

Read Time:1 Minute, 39 Second

I ftuar në televizioni Ora News Lektori i shkencave politike për biznesin dhe teknologjinë Ridvan Peshkopia ka dhënë disa pika të rëndësishme mbi trazicionin në Shqipëri i cili sipas Lektorit ka mbaruar dhe ka dështuar, me tej Lektori Peshkopia gjate intervistes thekson se nuk ka asnjë argument në lidhje me përparësitë e antarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian, madje as nuk ka një debat për vlerat e këtij antarësimi, duke e kundërshtuar futjen e Shqipërisë në BE pasi sipas Lektorit Peshkopia. Shqipëria nuk mund të përballet me forcat e tregut të BE-së.

Lexoni më poshtë disa nga pikat që Lektori i shkencave politike për biznesin dhe teknologjinë Ridvan Peshkopia dha në media:

  1. Tranzicioni njëkohësisht ka mbaruar dhe ka dështuar. Duke mos ndjekur një rrugë origjinale tranzicioni, Shqipëria humbi mundësinë që të ndërtonte një ekonomi çlirimtare për individin.
  2. Nuk ka asnjë argument në lidhje me përparësitë e antarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian, madje as nuk ka një debat për vlerat e këtij antarësimi. Unë e kundërshtoj antarësimin e Shqipërisë në BE, pasi ajo nuk mundet të përballet me forcat e tregut të BE-së. Po ashtu, BE-ja u shton shqiptarëve edhe një qeveri të papërgjegjshme në Bruksel përmbi qeverinë e gjysëmpërgjegjshme në Tiranë.
  3. Në Shqipëri nuk ka pluralizëm por NJËPARTI. Debati politik në Shqipëri nuk është ideor, siç është debati shumëpartiak, por manaxherial, siç është përgjithësisht debati brenda partisë.
  4. Sistemi politik që Shqipëria ka përqafuar, liberaldemokracia, është një sistem që nuk i përshtatet vendit. Shqipëria nuk i ka strukturat socioekonomike për të mbajtur një sistem liberaldemokrat. Demokracia liberale nuk është dëshirë por nevojë për të menaxhuar një rend të caktuar socioekonomik. Shqipëria nuk e ka atë rend dhe, kësisoj, nuk ka nevojë për demokracinë liberale.

Për më shumë ndiqni intervisten:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!