fbpx
Lajmet me te Klikuara

VIDEO/ Politikani Suedez Rasmus Paludan djeg Kuranin – Muslimanët shpërthejnë duke mbushur sheshet – Turqia e refuzon anëtarësimin e Suedisë në NATO nëse nuk i nënshtrohet ligjeve të blasfemisë islame …

Read Time:6 Minute, 21 Second

Djegia e thjeshtë e Kuranit nga Rasmus Paludan ekspozoi qëllimin përfundimtar të Turqisë Islamike: të detyrojë vendet perëndimore t’i nënshtrohen sheriatit.

Protestat në Stokholm të shtunën kundër ofertës së Turqisë dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke përfshirë djegien e një kopje të Kur’anit, kanë përshkallëzuar masivisht tensionet me Turqinë. Sidomos në një kohë kur vendi nordik ka nevojë për mbështetjen e kombit islamik për të fituar hyrjen në aleancën ushtarake. Duket se pasi Suedia nuk përmbushi kërkesat e Turqisë për të imponuar ligjet e blasfemisë së Sheriatit ndaj popullsisë së saj, Turqia po i thotë jo aplikimit të Suedisë në NATO.

Tani Ministria e Punëve të Jashtme suedeze po përpiqet të zbusë zemërimin e muslimanëve përmes një shënimi në dritaren e konsullatës në Stamboll. Shënimi thotë, “ne nuk ndajmë pikëpamjet e idiotit që djeg libra”.

Rasmus Paludan

Në një veprim për të ruajtur të drejtën e Suedisë për lirinë e fjalës, politikani danezo-suedez dhe udhëheqësi i partisë daneze Stram Kurs (Linja e Hardëzuar), Rasmus Paludan, dogji një kopje të librit të shenjtë të Islamit, Kuranit. Këtë herë Paludan, i cili ka mbajtur shumë protesta të mëparshme për djegien e Kuranit në emër të fjalës së lirë, ndezi librin në zjarr pranë ambasadës turke pas gardheve të trazirave dhe me mbrojtjen e policisë dhe truprojat.

(Fondacioni RAIR USA e ka intervistuar Z. Paludan në disa raste se pse ai djeg Kur’anet, shikoni këtu për intervistën e tij më të fundit RAIR)

Përpara demonstratave, Turqia kërkoi që Suedia të godiste kurdët radikalë të majtë dhe grupe të tjera që vendi islamik i konsideron “terroristë”. Turqia e përcakton këdo që nuk respekton Presidentin e saj, Recep Tayyip Erdoğan, librat e shenjtë ose profetin e Islamit, si një “terrorist” dhe do të ndëshkohet ligjërisht ose do të dëmtohet fizikisht sipas kësaj rubrike.

Të premten në mbrëmje, agjencia e lajmeve AFP raportoi se Staffan Herrström, ambasadori i Suedisë në Ankara, është thirrur në Ministrinë e Jashtme turke. Ministria e Punëve të Jashtme të Suedisë e konfirmoi informacionin. Turqia kërkoi që qeveria e Suedisë të ndalojë demonstratat, të cilat janë të mbrojtura me kushtetutë sipas ligjit suedez.

Turqia kërkon respektimin e sheriatit

Çështja e Paludan nuk është me anëtarësimin e Suedisë në NATO; politikani shpjegoi, “Unë nuk kam asnjë problem me anëtarësimin e Suedisë në NATO, por ju nuk duhet ta paguani atë duke hequr lirinë e shprehjes. Ai çmim është shumë i lartë, shpjegoi Paludan. “Së pari, Erdogan duket se beson se ai mund të bëjë të gjitha llojet e kërkesave të paarsyeshme për Suedinë për të ndryshuar formën e saj të qeverisjes.”

“Së dyti, ai duket se mendon se suedezët duhet ta respektojnë atë, thotë Paludan. “Nuk mund të flas në emër të të gjithë suedezëve, por nuk mendoj se diktatori islamik në Turqi është dikush që shumë suedezë e respektojnë.”

Paludan thekson se ai nuk ka të njëjtin qëllim për demonstratën e tij si ata që zakonisht demonstrojnë kundër Erdoganit. “Dallimi është se ata ekstremistë të majtë po bëjnë një lloj demonstrate për të ndihmuar terroristët kurdë në Suedi, gjë që është idiote. Unë demonstroj për lirinë e fjalës në Suedi, shpjegoi Paludan.

Mund të besojë çfarë të dojë – në Turqi

Në një intervistë që çoi në demonstratën e së shtunës, Paludan përmend të ashtuquajturën afera Böhmermann në Gjermani në vitin 2016, kur gazetari dhe personaliteti televiziv gjerman Jan Böhmermann lexoi një poezi në televizion ku ai tallej me presidentin turk. Ndër të tjera, ai tha se Erdogan “qI dhitë”, bën seks oral me delet dhe mban erë më të keqe se një pordhë nga një derr.

Kancelarja e atëhershme Angela Merkel i dha dritën jeshile një padie për shpifje kundër gazetarit kritik ndaj Erdoganit. Ai u dënua me një gjobë simbolike dhe u kërcënua me një milion euro gjobë nëse do të përsëriste poezinë për Erdoganin. Böhmermann-it iu kërcënua edhe jeta nga nacionalistët turq që jetonin në Gjermani.

“Është një poezi shumë qesharake që tregon se çfarë nuk duhet të thuash për Erdoganin. Unë mendoj se duhet ta keni në Suedi për të treguar se ne nuk kemi aq shumë respekt për të”, thotë Paludan.

“Pastaj mendoj se është e rëndësishme që edhe Erdogani të besojë në atë që dëshiron. Në Turqi, ai mund të besojë në Islam nëse dëshiron. Unë nuk kam asnjë problem me këtë. Por suedezët e tjerë dhe unë duhet të tregojmë se nuk na pëlqen Islami. Kjo është gjëja.

Paraqisni, ose ne do ta vrasim aplikimin tuaj

Paludani mori leje nga shteti për të djegur një Kuran që ai vetë e zotëron. Pak para se demonstrata e Paludan të zhvillohej jashtë ambasadës turke, ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar kërkoi që Suedia të sigurohej ta ndalojë atë. Pavarësisht presionit turk, qeveria nordike nuk e përmbushi kërkesën për të zbatuar ligjet e blasfemisë islame dhe lejoi që të vazhdonte djegia e Kuranit. Tani kombi islamik ka kërkuar që aplikimi i Suedisë në NATO të refuzohet.

Korrespondenti turk Ragip Soylu shkruan në Twitter se parlamenti i Turqisë nuk do të miratojë aplikimin e Suedisë për NATO-n “në këto rrethana” – dhe i referohet varjes së kukullës Erdogan në bashkinë e Stokholmit javën e kaluar nga rrjeti kurd Komitetet Rojava dhe djegies së Kuranit jashtë Ambasada turke sot.

Më herët të shtunën, u bë e ditur se Turqia po anulon takimin e saj me Ministrin e Mbrojtjes të Suedisë, Pål Jonson (M), i cili supozohej të kishte ndodhur më 27 janar. Ky është dënim për moszbatim të ligjit islamik dhe për mbështetjen e fjalës së lirë në kundërshtim të ligjit islam.

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, kritikoi djegien e Kuranit të “djathtas ekstreme”, duke e quajtur atë një krim urrejtjeje dhe një “lëvizje raciste dhe të tmerrshme.” Ministri i Jashtëm tha se një krim urrejtjeje nuk është liria e fjalës dhe Ankaraja shpreson që autoritetet suedeze ta bëjnë këtë veproni për të kufizuar të gjitha protestat për të djegur librin e shenjtë islamik Kuran.

Shefi i diplomacisë turke e quajti demonstratën një të ashtuquajtur “krim urrejtjeje”, që ka të ngjarë të justifikojë një përgjigje kinetike ndaj përdhosjes së librit islam.

Nuk është veçanërisht ekstremist i krahut të djathtë apo “ekstremist” të mendosh se duhet të ndjekësh kushtetutën daneze dhe suedeze, theksoi Paludan gjatë demonstratës, pasi u quajt ekstremist i krahut të djathtë nga mediat dhe liderët suedezë dhe islamikë.

Pasojat e zemërimit të Islamit
Menjëherë pas djegies së Kuranit, një mori muslimanësh të zemëruar dhe të dhunshëm u mblodhën jashtë Konsullatës suedeze në Stamboll, duke brohoritur thirrjen e luftës islame, Allahu akber – që do të thotë “Allahu është më i madhi”.

Aktivistët turq kanë brohoritur gjithashtu sloganin, “Suedia duhet plaçkitur; Paludani duhet të varet”.

Protestat vijojnë që nga e shtuna dhe po shtohen. Gazetari Abdullah Bozkurt ka shpërndarë një video ku mijëra njerëz në qytetin e Batmanit po protestojnë. Demonstrata thuhet se është organizuar nga Hizbullahu turk i mbështetur nga Irani – i cili, sipas Bozkurt, është politikisht aleat me presidentin Erdogan.

Për më tepër, ka raportime për protesta të reja jashtë ambasadës në Ankara dhe konsullatës së përgjithshme në Stamboll.

Mijëra të rinj myslimanë të zemëruar marshuan nëpër rrugë drejt Konsullatës suedeze pas lutjeve të tyre të mëngjesit:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!