fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ministri i Jashtëm Lavrov: Rusia po nxit bashkëpunimin ushtarako-teknik me Kinën dhe Afrikën e Jugut …

Read Time:1 Minute, 33 Second

Rusia po zhvillon një bashkëpunim ushtarako – teknik me Kinën dhe Afrikën e Jugut, tha ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov në një konferencë shtypi pas bisedimeve me homologun e tij afrikano-jugor Naledi Pandor ditën e hënë.

“Persa i përket stërvitjeve detare [nga Rusia, Afrika e Jugut dhe Kina], dhe deri në çfarë mase, ato pasqyrojnë dëshirën për të zhvilluar bashkëpunimin ushtarak: ne po zhvillojmë bashkëpunim ushtarak me Republikën Popullore të Kinës dhe me Republikën e Afrikës së Jugut gjithashtu. “, tha Lavrov.

Ai kujtoi se keto stërvitje trepalëshe nuk ishin diçka e re.

“Ne kemi zhvilluar stërvitje të tilla detare për shembull me Kinën dhe me Indinë. Ato janë në radhë të parë antiterroriste,” vuri në dukje ai.

Lavrov e përshkroi si hutues reagimin e Perëndimit, i cili shpesh bënte bujë për “diçka të zakonshme në praktikën e fuqive detare”.

“Sidomos në një situatë ku Perëndimi kryen ushtrime të tilla nën skenarë haptazi agresivë shumë më shpesh sesa bëjnë vendet tona,” përfundoi ai.

Stërvitjet detare që përfshijnë anije nga Afrika e Jugut, Rusia dhe Kina do të mbahen nga 17 shkurt deri më 27 shkurt. Siç tha Ministria e Mbrojtjes së Afrikës së Jugut në një komunikatë në faqen e saj të internetit, stërvitja do të mbahet në Oqeanin Indian për 10 ditë në zonat të qytetit port të Durban dhe Richards Bay “me qëllim të shkëmbimit të aftësive dhe njohurive operacionale”.

Sipas komunikatës, stërvitja e përbashkët ka për qëllim “forcimin e marrëdhënieve tashmë të lulëzuara midis Afrikës së Jugut, Rusisë dhe Kinës”.

Stërvitja e parë e tillë trepalëshe u zhvillua në nëntor 2019 në zonën e Cape Town në Oqeanin Atlantik, në jugperëndim të Afrikës së Jugut.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia
“Nuk bëhesh gazetar për qene, i njohur por për të qene i dobishëm”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!