fbpx
Lajmet me te Klikuara

Vuçiq i bën thirrje OKB-së që të reagoj ndaj sulmeve “të papranueshme” ndaj serbëve në Kosovë …

Read Time:1 Minute, 48 Second

Beograd: Sulmet ndaj serbëve në Kosovë dhe Metohi janë të papranueshme dhe OKB-ja duhet të reagojë menjëherë ndaj tyre, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiq teksa u takua me Caroline Ziadeh, Përfaqësuese Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm për Kosovën dhe shefja e Misionit të OKB-së në Kosovë. , të hënën.

“Ne i konsiderojmë sulmet gjithnjë e më të shpeshta ndaj serbëve, pronës dhe trashëgimisë së tyre të papranueshme, kështu që një reagim në kohë, si dhe dënimi i provokimeve nga komuniteti ndërkombëtar, është shumë i rëndësishëm”, citoi shërbimi për shtyp i Vuçiqit të thoshte presidenti.

Palët gjithashtu theksuan rëndësinë e vazhdimit të aktiviteteve të Misionit të OKB-së në Kosovë dhe informimit të komunitetit ndërkombëtar për zhvillimet atje në kohën e duhur.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Më shumë se 300 sulme, incidente dhe provokime kundër serbëve janë regjistruar në Kosovë dhe Metohi gjatë dy viteve të fundit, tha kryeministrja serbe Ana Brnabiq para gazetarëve të hënën.

“Në Kosovë e Metohi gjatë dy viteve të fundit kanë ndodhur mbi 300 sulme të ndara ndaj popullatës serbe, incidente të ndryshme, sulme dhe provokime. Ndërkaq, askush, asnjë person nuk është mbajtur përgjegjës për këtë, madje as i akuzuar. tregon gjendjen e sigurisë dhe të drejtat e serbëve në Kosovë dhe Metohi”, theksoi kryeministri.

Separatistët e Kosovës përdorin taktika të “terrorit të vogël” kundër popullatës serbe të rajonit. Sulmet në shtëpi dhe qendra mjekësore të qytetarëve, zjarrvënie, vjedhje të bagëtive dhe pajisjeve, si dhe rrahje janë regjistruar në mënyrë të rregullt në Kosovë. Sipas raportimeve të mediave serbe, të rinjtë shqiptarë sulmojnë gratë serbe që ecin me fëmijët e tyre, gjuajnë gurë pelegrinëve serbë që kanë ardhur për të adhuruar vendet e shenjta vendase dhe sulmojnë priftërinjtë ortodoksë.

Krahina autonome serbe e Kosovës dhe Metohisë shpalli pavarësinë e njëanshme në shkurt të vitit 2008 dhe në vitet e fundit, ajo është përpjekur në mënyrë aktive t’i bashkohet organizatave ndërkombëtare, përfshirë UNESCO-n dhe Interpolin. Më shumë se 60 vende, përfshirë Rusinë, Indinë dhe Kinën, si dhe pesë vende anëtare të Bashkimit Evropian, kundërshtojnë njohjen e Kosovës.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!