fbpx
Lajmet me te Klikuara

SHBA pranon se nuk kishte marrë kurrë pjesë në Ukrainë,kur taksapaguesit shpenzojnë miliarda për të mbështetur Kompleksin Industrial Ushtarak …

Read Time:3 Minute, 24 Second

Në konferencën e tij për shtyp të 21 marsit, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price u tha gazetarëve të mbledhur se “Presidenti Zelenskyy e ka bërë gjithashtu shumë të qartë se ai është i hapur për një zgjidhje diplomatike që nuk komprometon parimet thelbësore në zemër të luftës së Kremlinit kundër Ukrainës. .” Një gazetar e pyeti Price, “Çfarë po thoni për mbështetjen tuaj për një zgjidhje të negociuar nga Zelenskyy, por mbi parimet e kujt?” Në atë që mund të jetë ende deklarata më e shquar e luftës, Price u përgjigj, “kjo është një luftë që është në shumë mënyra të medha dhe se Rusia, është më e madhe se Ukraina”.

Price, i cili një muaj më parë kishte dekurajuar bisedimet midis Rusisë dhe Ukrainës, hodhi poshtë negociatat e Kievit për t’i dhënë fund luftës me interesat e Ukrainës të adresuara, sepse interesat thelbësore të SHBA-së nuk ishin adresuar. Lufta nuk ishte për interesat e Ukrainës: ishte më e madhe se Ukraina.

Një muaj më vonë, në prill, kur një zgjidhje dukej se ishte e arritshme në bisedimet e Stambollit, SHBA-ja dhe Britania e Madhe i bënë sërish presion Ukrainës që të mos ndiqnin qëllimet e tyre dhe të nënshkruanin një marrëveshje që mund t’i jepte fund luftës. Ata përsëri i bënë presion Ukrainës që të vazhdojë të luftojë në ndjekje të qëllimeve më të mëdha të SHBA-së dhe aleatëve të saj. Më pas, kryeministri britanik Boris Johnson e qortoi Zelenskyn se Putinit “duhet të bëhet presion, jo të negociohet”. Ai shtoi se, edhe nëse Ukraina ishte e gatshme të nënshkruante disa marrëveshje me Rusinë, Perëndimi nuk ishte”.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Edhe një herë, lufta nuk ishte për interesat e Ukrainës: ajo ishte më e madhe se Ukraina.

Në çdo rast, Biden dhe zyrtarët e tij të rangut më të lartë kanë këmbëngulur “që i takon Ukrainës të vendosë se si dhe kur ose nëse do të negociojnë me rusët” dhe se SHBA nuk do të diktojë kushtet: “asgjë për Ukrainën pa Ukrainën”. Por kjo nuk ka qenë kurrë e vërtetë.

SHBA-ja nuk do ta lejonte Ukrainën të negocionte sipas kushteve të tyre kur të donin. SHBA e ndaloi Ukrainën nga negociatat në mars dhe prill kur ata donin; i shtynë të negociojnë në nëntor kur nuk donin.

Lufta në Ukrainë ka qenë gjithmonë për qëllime më të mëdha të SHBA-së. Gjithmonë ka qenë për ambicien amerikane për të mbajtur një botë unipolare në të cilën ata ishin fuqia e vetme polare në qendër dhe në krye të botës.

Ukraina u bë fokusi i kësaj ambicie në vitin 2014, kur Rusia për herë të parë iu kundërvu hegjemonisë amerikane. Alexander Lukin, i cili është shef i Departamentit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Shkollën e Lartë Ekonomike të Universitetit Kombëtar të Kërkimeve në Moskë dhe autoritet në politikën ruse dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, thotë se që nga fundi i Luftës së Ftohtë Rusia ishte konsideruar si një partner vartës i Perëndimit. . Në të gjitha mosmarrëveshjet midis Rusisë dhe SHBA-së deri atëherë, Rusia kishte bërë kompromis dhe mosmarrëveshjet u zgjidhën mjaft shpejt.

Por kur, në vitin 2014, SHBA ngriti dhe mbështeti një grusht shteti në Ukrainë që kishte për qëllim ta afronte Ukrainën në sferën e sigurisë së NATO-s dhe evropiane, Rusia u përgjigj duke aneksuar Krimenë, Rusia doli nga politika e saj e pajtueshmërisë pas Luftës së Ftohtë dhe u tërhoq. kundër hegjemonisë amerikane. “Kriza e vitit 2014 në Ukrainë dhe reagimi i Rusisë ndaj saj e kanë ndryshuar rrënjësisht këtë konsensus,” thotë Lukin. “Rusia refuzoi të luante sipas rregullave.”

Ngjarjet në Ukrainë në vitin 2014 shënuan fundin e botës unipolare të hegjemonisë amerikane. Rusia tërhoqi vijën dhe e pohoi veten si një pol i ri në një rend botëror shumëpolar. Kjo është arsyeja pse lufta është “më e madhe se Ukraina”, sipas fjalëve të Departamentit të Shtetit. Ajo është më e madhe se Ukraina sepse, në sytë e Uashingtonit, është beteja për hegjemoninë e SHBA.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!