fbpx
Lajmet me te Klikuara

Hillary Clinton e lidhur me fushatën e parave të errëta kundër Elon Musk që rivendosi fjalën e lirë në Twitter …

Read Time:4 Minute, 25 Second

Blerja e platformës me ndikim të mediave sociale Twitter nga Elon Musk ka çuar në përçarje të gjerë të mediave të korporatave. Që nga marrja e tij armiqësore në fund të tetorit, Elon Musk ka ndërmarrë një sërë veprimesh që kanë bërë që korporatat Woke të përfshihen në një revoltë të koordinuar.

Një nga veprimet më të diskutueshme të Musk ishte shpërbërja e një ‘këshilli të moderuar të përmbajtjes’ që kundërshtonte fjalën e lirë dhe diversitetin e opinionit politik në Twitter.

Siç shpjegoi Musk në një nga temat e mia në Twitter të martën, shpërbërja e këshillit erdhi pasi aktivistët social prishën marrëveshjen e tyre me të.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

“Një koalicion i madh i grupeve aktiviste politike/sociale ranë dakord të mos përpiqeshin të vrisnin Twitter-in duke na uritur nga të ardhurat nga reklamat, nëse unë pranoja këtë kusht”, tha Musk. “Ata e thyen marrëveshjen.”

Tani, ka dalë se kush po mbështet një përpjekje të bashkërenduar për t’i lënë Twitter të uritur të ardhurat nga reklamat: Një grup parash i errët i lidhur me Klintonin i quajtur “Teknologjia e Përgjegjshme”.

Siç vuri në dukje avokati liberal Jonathan Turley në blogun e tij, grupi i mbështetur nga Clinton ka synuar reklamuesit për t’i bërë ata të protestojnë kundër masave të shprehjes së lirë të Musk në Twitter.

Në ndryshimin e së majtës kundër parimeve të fjalës së lirë, nuk ka figurë që të shtyjë më aktivisht apo hapur për censurë sesa Hillary Clinton. Tani, raportet tregojnë se Clinton ka lëshuar aleatët e saj në botën e korporatave për të detyruar Musk-un të rivendosë politikat e censurës ose të përballet me falimentimin. Përpjekja e “Teknologjisë së Përgjegjshme” të lidhur me Klintonin zbulon nivelin e panikut në qarqet demokratike se liria e fjalës mund të rikthehet në një platformë të mediave sociale. Grupi ishte i hapur se si humbja e kontrollit mbi Twitter mund të rezultojë në humbjen e kontrollit mbi mediat sociale në përgjithësi. Për Clinton-in, kjo është një thirrje “e gjithë duart në kuvertë” për censurë. Ajo më parë u bëri thirrje qeverive të huaja që të shtypin fjalën e lirë të amerikanëve në Twitter.

Ne kemi diskutuar se si Clinton dhe të tjerët u kanë bërë thirrje vendeve të huaja të miratojnë ligje censurimi për të parandaluar Elon Musk që të rivendosë mbrojtjen e fjalës së lirë në Twitter. Duket se, pas viteve të përdorimit të censurës nga zëvendësuesit në kompanitë e mediave sociale, udhëheqësit demokratë duket se kanë rizbuluar censurën e mirë shtetërore të modës së vjetër.

Accountable Tech udhëhoqi një përpjekje për t’u dërguar një letër reklamuesve kryesorë të Twitter për të detyruar Musk të pranojë kërkesat “të panegociueshme” për censurën.

General Motors ishte një nga të parët që tërhoqi fondet e reklamave për të ndaluar rivendosjen e fjalës së lirë në faqe.

Turley më pas ofron një përmbledhje dhe analizë të letrës paralajmëruese:

Letra është e hapur për efektin e mundshëm kaskadues nëse liria e fjalës rikthehet në një platformë: “Ndërsa kompania vështirë se është një fëmijë poster për media të shëndetshme sociale, ajo ka ndërmarrë hapa të mirëpritur në vitet e fundit për të zbutur rreziqet sistematike, duke rritur presionin ndaj pëlqimet e Facebook dhe YouTube për të ndjekur shembullin.”

Letra këmbëngul se fjala e lirë do të ftojë vetëm “dezinformim, urrejtje dhe ngacmim” dhe se “[u]nën maskën e “fjalës së lirë”, vizioni i [Musk] do të heshtë dhe rrezikojë komunitetet e margjinalizuara dhe do të shqyejë strukturën rrënuese të demokraci.”

Ndër të tjera, letra kërkon “përgjegjësi algoritmike”, një përfshirje e dukshme në dritën e politikanëve demokratë që kërkojnë algoritme të ndriçuara për të mbrojtur qytetarët nga zgjedhjet ose mendimet e tyre të këqija.

Letra u hoq nga Scribd pasi Turley e postoi në historinë e tij, por mund të lexohet e plotë atje.

Turley shton se “përveç Accountable Tech, njëzet e pesë grupe të tjera nënshkruan letrën për të kërkuar rivendosjen e politikave të censurës, duke përfshirë Media Matters dhe Fondacionin e Rrjetit Global të Jetëve të Zezë. Accountable Tech ka bashkëpunuar në të kaluarën me grupin jofitimprurës të Hillary Clinton’s Onward Together.

Fushata e mbështetur nga Clinton kundër fjalës së lirë në Twitter ka qenë mjaft e suksesshme deri më tani, siç zbuloi një analizë e Washington Post këtë javë.

“Më shumë se një e treta e 100 tregtarëve më të mirë të Twitter nuk kanë reklamuar në rrjetin e mediave sociale në dy javët e fundit, zbuloi një analizë e Washington Post e të dhënave të marketingut – një tregues i shkallës së skandalit midis reklamuesve për kontrollin e miliarderit Elon Musk mbi kompaninë. ”, tha Post.

“Dhjetëra reklamues kryesorë në Twitter, duke përfshirë 14 nga 50 më të mirët, kanë ndërprerë reklamat në pak javë që nga blerja kaotike e kompanisë së mediave sociale nga Musk, sipas analizës së The Post të të dhënave nga Pathmatics, e cila ofron analiza të markës mbi tendencat e marketingut dixhital. “ vazhdoN analiza.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!