fbpx
Lajmet me te Klikuara

Departamenti i Bujqësisë (USDA) fajëson Rusinë për çmimin e lartë të darkës suaj të Falënderimeve …

Read Time:1 Minute, 34 Second

Nga Peter Kasperowicz –

Departamenti i Bujqësisë thotë se lufta e vazhdueshme e Rusisë në Ukrainë është një arsye pse darka juaj e Falënderimeve kushton më shumë se vitin e kaluar.

Një memorandum i USDA-së këtë muaj thoshte se çmimet e gjelit të detit do të jenë më të larta për shkak të shpërthimit të këtij viti të gripit të shpendëve shumë patogjene (HPAI), i cili çoi në vdekjen e 8 milionë gjelave në vitin 2022. Por USDA tha gjithashtu “Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës dhe thatësira në të gjithë Shtetet e Bashkuara” janë faktorë të tjerë që po “shtyjnë çmimin e produkteve kryesore të Ditës së Falënderimeve”.

USDA tha për Fox News Digital se si pandemia COVID ashtu edhe “Rritja e Çmimeve të Putinit” kanë rritur çmimet e ushqimeve në mbarë botën dhe tha se lëvizja e Rusisë kundër Ukrainës ndërpreu një “furnizimin kritik” të grurit, misrit, elbit dhe drithërave të tjera. Lufta e Rusisë në Ukrainë plus pandemia kanë bërë “presion mbi çmimet e ushqimeve”, tha USDA.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Presidenti Biden dhe administrata e tij shpesh kanë fajësuar Rusinë për rritjen e gjerë të inflacionit dhe i ka referuar çmimeve më të larta të ushqimeve dhe energjisë si “rritje e çmimeve të Putinit”.

Të dhënat e vetë administratës Biden, megjithatë, tregojnë se inflacioni filloi të rritet pothuajse menjëherë pasi Biden mori detyrën në shkurt 2021.

Pak përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën në fund të shkurtit 2022, administrata Biden raportoi se çmimet e konsumit u rritën me 7.5% në vitin që përfundon në janar 2022, sipas Byrosë së Statistikave të Punës. Inflacioni do të rritet deri në 9.1% në vitin që përfundon në qershor 2022, por rritje të mprehta u panë shumë përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!