BE-ja zhvlerëson planin për t’u marrë me rritjen e mbërritjes së emigrantëve: Përshpejtoni zhvendosjet, jepini miliona vendit të origjinës së paligjshme …

0 0
Read Time:2 Minute, 3 Second

Të hënën, Komisioni Evropian prezantoi një plan veprimi prej 20 pikash për t’u marrë me rritjen e ardhjeve të emigrantëve në të gjithë Mesdheun. Më shumë se 90,000 emigrantë kanë mbërritur në Bashkimin Evropian këtë vit duke kaluar detin nga brigjet e vendeve të Afrikës Veriore në Itali ose Maltë, një rritje prej 50% krahasuar me vitin 2021.

Plani i Brukselit synon të forcojë bashkëpunimin me vendet e treta, duke përfshirë masat për të parandaluar largimet nga Afrika e Veriut, tha në një konferencë shtypi komisionerja e çështjeve të brendshme të BE-së, Ylva Johansson.

Sipas ekzekutivit të BE-së, shumica e emigrantëve largohen nga brigjet e Libisë dhe Tunizisë, kryesisht nga Egjipti, Tunizia dhe Bangladeshi. BE planifikon të shpenzojë 580 milionë euro midis 2021 dhe 2023 për të mbështetur vendet e Afrikës së Veriut dhe për të ndihmuar në nxitjen e rritjes ekonomike dhe vendeve të punës në rajon.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Tensionet u rritën një shkallë në fillim të muajit midis Francës dhe Italisë pasi Roma refuzoi të mirëpresë anijen e trafikut njerëzor të OJQ-së “Ocean Viking”, e cila më në fund u ankorua në portin ushtarak të Toulon (Var) me 234 emigrantë në bord.

Ministri i Brendshëm italian Matteo Piantedosi e quajti propozimin një “fillim të mirë”, duke përshëndetur theksin në rritjen e bashkëpunimit me vendet e origjinës dhe tranzitit dhe koordinimin më të mirë të aktiviteteve të shpëtimit në det.

Ylva Johansson tha se Brukseli duhet të forcojë koordinimin e aktiviteteve të kërkim-shpëtimit, veçanërisht midis shteteve bregdetare dhe shteteve të flamurit – atyre që kanë regjistruar anijet – ndërsa theksoi se ndihma për njerëzit në fatkeqësi në det është një detyrim ligjor.

Ajo theksoi gjithashtu marrëveshjen evropiane të arritur qershorin e kaluar për një sistem të zhvendosjes vullnetare të emigrantëve dhe kontributet financiare të vendeve të bllokut që nuk janë në vijën e parë për të menaxhuar ardhjet e paligjshme në territorin e BE-së.

Në qershor, si pjesë e një qasjeje vullnetare, një duzinë vendesh evropiane (përfshirë Francën dhe Gjermaninë) u angazhuan për të mirëpritur 8,000 azilkërkues që mbërrinin në vendet e Mesdheut gjatë një viti. Megjithatë, vetëm 117 zhvendosje janë bërë deri më tani. “Ne duhet të rrisim ritmin,” tha Komisionerja e Çështjeve të Brendshme të BE, Ylva Johansson, duke paraqitur planin e saj të hënën.

Burimi: MSN/The Daily/FDesouche

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *