fbpx
Lajmet me te Klikuara

Moska denoncon duke i bërë thirrje mbarë botës për ekzekutimin e të burgosurve rusë nga trupat ukrainase …

Read Time:2 Minute, 26 Second

Rusia u kërkon organizatave ndërkombëtare të dënojnë ekzekutimin e të burgosurve rusë të luftës nga ushtarët ukrainas dhe të kryejnë një hetim të plotë, tha në një deklaratë të premten zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova

“Ne kërkojmë që organizatat ndërkombëtare të dënojnë dhe hetojnë tërësisht këtë krim tronditës. Asnjë mizori e kryer nga njësitë ushtarake ukrainase nuk do të mbetet e pandëshkuar. Të gjithë fajtorët dhe bashkëpunëtorët e tyre do të identifikohen dhe ndëshkohen në përputhje me rrethanat. Askush nuk do t’i shpëtojë ndëshkimit,” tha diplomati rus, duke komentuar në videon që tregon ushtarët ukrainas “të qëllojnë pa mëshirë robërit rusë të paarmatosur”, e cila është bërë virale në internet.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

“Këto video tronditëse janë dëshmi të mëtejshme të krimeve të kryera nga neonazistët ukrainas. Ukraina po shkel në mënyrë flagrante të drejtën ndërkombëtare humanitare, veçanërisht Konventën e Gjenevës të vitit 1949 në lidhje me trajtimin e të burgosurve të luftës dhe ligjet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, duke përfshirë Paktin Ndërkombëtar të 1966 mbi Të drejtat civile dhe politike dhe Konventa e 1984 kundër Torturës dhe Trajtimit ose Ndëshkimit të Tjerë Mizor, Çnjerëzor ose Degradues”, tha ajo.

Zakharova vazhdoi duke thënë se Rusia ka tërhequr vazhdimisht vëmendjen e komunitetit ndërkombëtar “për trajtimin mizor dhe çnjerëzor të Ukrainës ndaj personelit ushtarak rus të ndaluar”.

Militantët ukrainas shpërndajnë rregullisht video që tregojnë se si ata vrasin, torturojnë, poshtërojnë dhe rrahin njerëzit, tha ajo.

“Pa asnjë siklet, neo-nazistët ukrainas treguan “shpërdorimet” e tyre për t’i parë të gjithë. Këto video do t’ju ftohet gjaku – ata qëllojnë ushtarë të lidhur në këmbë, nuk respektojnë trupat e të vdekurve dhe qëllojnë ushtarë dhe civilë të paarmatosur. Ata madje kanë shpërndarë pamjet e tankeve që shtypin njerëz të gjallë. Mercenarët e huaj gjithashtu morën pjesë në këto mizori, si sulmet e Legjionit Gjeorgjian që qëlloi barbarisht parashutistët rusë të burgosur jashtë Kievit marsin e kaluar,” tha zëdhënësja.

“Perëndimi kolektiv që mbështet Kievin nuk u kushtoi aspak vëmendje këtyre fakteve të shumta. Një miratim i tillë nga kuratorët amerikanë dhe evropianë i bën ata bashkëpunëtorë të krimeve të kryera nga neo-nazistët ukrainas të cilët ata ushqejnë,” vazhdoi ajo, duke shtuar se sa më sipër. – mizoritë e përmendura u kryen jo vetëm nga grupet neo-naziste të Ukrainës, por edhe nga trupat e rregullta.

“Angazhimi i tyre ndaj ideologjisë neo-naziste dhe veprimet në avancimin e këtyre parimeve zbulojnë thelbin kriminal të regjimit të Kievit”, shtoi Zakharova.

Komiteti Hetues i Rusisë ka nisur një çështje penale për vrasjen masive të ushtarëve rusë nga trupat ukrainase. Çështja u hap në bazë të një videoje që shfaq ushtarët ukrainas duke ekzekutuar të paktën 11 ushtarakë rusë të paarmatosur, të cilët u kapën robër në Republikën Popullore të Luganskut.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!