Miokarditi pas vaksinimit kundër Covid: Kërkime mbi rreziqet e mundshme afatgjata në vazhdim …

11 min read

Si Pfizer ashtu edhe Moderna po nisin prova klinike për të gjurmuar çështjet shëndetësore – nëse ka – në vitet pas një diagnoze të problemeve të zemrës të lidhura me vaksinën tek adoleshentët dhe të rinjtë.

Nga Berkeley Lovelace Jr.
Në tetor 2021, Da’Vion Miller u gjet pa ndjenja në banjën e shtëpisë së tij në Detroit një javë pasi mori dozën e tij të parë të vaksinës Pfizer’s Covid.

Ai e dinte se diçka nuk shkonte: Më pas, 22 vjeç, kishte filluar të përjetonte dhimbje gjoksi dy ditë pasi ishte vaksinuar, e ndjekur nga lodhje, gulçim dhe marramendje.

Miller u dërgua me urgjencë në Spitalin Henry Ford West Bloomfield, ku u diagnostikua me miokardit, një inflamacion i muskujve të zemrës dhe perikardit, një inflamacion i rreshtimit të jashtëm të zemrës. Mjeku i tij e këshilloi që të mos merrte një dozë të dytë as të vaksinës Pfizer dhe as të Modernës.

“Unë isha sikur, kjo është e çmendur,” tha Miller, duke vënë në dukje se ai e di se gjendja e inflamacionit të zemrës pas vaksinimit është jashtëzakonisht e rrallë.

Da’Vion Miller.Courtesy Da’Vion Miller

Miller është një nga një grup shumë i vogël njerëzish në Shtetet e Bashkuara që kanë përjetuar miokardit pas vaksinimit me vaksinat Pfizer-BioNTech ose Moderna Covid bazuar në teknologjinë mRNA.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Miokarditi është një gjendje që ka qenë prej kohësh e lidhur me një numër infeksionesh virale, duke përfshirë gripin, viruset koksakie, si dhe Covid. Është vërejtur gjithashtu si një efekt anësor i rrallë, por shqetësues i vaksinave të mRNA Covid.

A ka rreziqe afatgjata të miokarditit?

Nga qindra miliona doza të vaksinës Covid të dhëna në SHBA që nga fundi i vitit 2020, ka pasur rreth 1000 raporte të miokarditit ose perikarditit të lidhur me vaksinën te fëmijët nën moshën 18 vjeç, kryesisht meshkujt e rinj, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Shumica e atyre që zhvilluan këtë gjendje janë shëruar plotësisht, megjithëse hulumtimet e deritanishme kanë parë vetëm se sa mirë po ecin pas disa muajsh. Disa mjekë pyesin veten nëse mund të shkaktojë dëmtim të përhershëm në zemër.

Tani, kërkimi i parë në SHBA është duke u zhvilluar, duke gjurmuar efektet negative shëndetësore – nëse ka – që mund të shfaqen në vitet pas një diagnoze të problemeve të zemrës të lidhura me vaksinën. Moderna ka nisur tashmë dy prova, më e fundit në shtator. Pfizer konfirmoi se të paktën një nga provat e saj, e cila do të përfshijë deri në 500 adoleshentë dhe të rinj nën moshën 21 vjeç, është planifikuar të fillojë në dy muajt e ardhshëm.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave ka kërkuar që prodhuesit e barnave të kryejnë disa studime që vlerësojnë ndikimet e mundshme afatgjata të miokarditit, si pjesë e miratimit të saj të vaksinave mRNA Covid në SHBA. Gjetjet e hershme nga hulumtimi mund të publikohen që në fillim të vitit të ardhshëm. burime thanë për NBC News.

Disa nga provat do të ndjekin ata që e zhvilluan këtë gjendje për deri në pesë vjet, sipas letrave të miratimit të FDA. Provat do të monitorojnë për miokarditin dhe miokarditin subklinik, i cili nuk shkakton simptoma.

FDA nuk pranoi të komentojë mbi studimet e Pfizer dhe Moderna sepse ato janë në vazhdim, por një zyrtar i agjencisë tha se mundësia e shfaqjes së miokarditit pas vaksinimit është “shumë e ulët”.

Gjendja nuk çon në vdekje të lidhura me zemrën, tha zyrtari, siç pretendoi kirurgu i përgjithshëm i Floridës muajin e kaluar, i cili citoi një analizë të pabotuar të të dhënave shtetërore.

“Nuk ka asnjë provë të rritjes së rrezikut të vdekjeve pas vaksinave mRNA në krahasim me individët që nuk janë vaksinuar”, tha zyrtari. “Në fakt, provat nga studimet e publikuara të kryera mirë, të rishikuara nga kolegët, sugjerojnë se rreziku i vdekjes është më i lartë për individët e pavaksinuar për pothuajse çdo grupmoshë.”

Çfarë dihet për miokarditin dhe vaksinat?
Shumica dërrmuese e rasteve ndodhin tek të rinjtë, nga mosha 16 deri në 24 vjeç, sipas CDC. Agjencia nuk kishte të dhëna të disponueshme për numrin total të rasteve tek të rinjtë 24 vjeç e lart, por vlerëson se ka pasur përkatësisht 52.4 raste dhe 56.3 raste për milion doza të vaksinave të Pfizer dhe Moderna.

Simptomat e miokarditit përfshijnë:

Dhimbje gjoksi
Frymëmarrje e shkurtër
Ndjenja e të paturit të një zemre që rrah shpejt, fluturon ose rrah
Një studim nga studiues kanadezë i botuar të hënën në Gazetën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë zbuloi se burrat më të rinj se 40 vjeç që morën vaksinën Moderna kishin rrezikun më të lartë të problemeve të zemrës, zakonisht brenda 21 ditëve pas dozës së dytë. Studimi ishte vëzhgues, që do të thotë se nuk provon shkakun dhe efektin, por është një nga studimet e pakta që krahason rrezikun e miokarditit midis vaksinave Pfizer dhe Moderna.

Muajin e kaluar, shkencëtarët e Kaiser Permanente zbuluan se incidenca e miokarditit pas një doze përforcuese të vaksinës Pfizer ose Moderna ishte më e lartë se pas dozës së parë, por gjithsesi më e ulët se pas dozës së dytë.

Më shumë lajme mbi Covid-in dhe rreziqet e zemrës
Një raport nga CDC në prill zbuloi se problemet e zemrës ishin më të zakonshme pas një infeksioni Covid, krahasuar me problemet kardiake pas vaksinimit.
Pas një infeksioni Covid, rreziqet e zemrës mbeten të larta deri në një vit.
Video: CDC thotë se pritja më e gjatë midis dozave të vaksinës Covid mund të zvogëlojë rrezikun e miokarditit.
Nuk është vërejtur një model i ngjashëm raportimi pas marrjes së vaksinës Johnson & Johnson. Novavax ka thënë se asnjë shqetësim për inflamacionin e zemrës nuk është ngritur gjatë provave klinike të vaksinës së saj.

Miokarditi i lidhur me vaksinën është zakonisht më i butë se lloji viral dhe shumica e njerëzve me këtë gjendje shërohen plotësisht, tha Dr. Nicola Klein, një ekspert vaksinash në Kaiser Permanente.

Në disa raste, njerëzit që kanë zhvilluar miokardit pas një infeksioni viral mund të pësojnë dhëmbëza përgjatë indit të zemrës, duke reduktuar aftësinë e saj për të pompuar gjak dhe për të qarkulluar oksigjen nëpër trup, tha Dr. Leslie Cooper, kryetarja e departamentit të kardiologjisë në Klinika Mayo në Rochester, Minesota. Cooper iu bashkua një paneli këshillues ekspertësh të formuar nga Moderna për të monitoruar sigurinë e saj të vaksinës Covid.

Nuk dihet se sa njerëz me miokardit të lidhur me vaksinën do të përjetojnë këtë dhëmbëza, tha ai, duke vënë në dukje se rreth 20% e njerëzve me miokardit të lidhur me viruse vazhdojnë të përjetojnë dështim të zemrës.

“Mund të jetë 2%. Mund të jetë 0%. Mund të jetë 20%,” tha ai, duke iu referuar përqindjes së njerëzve me miokardit të lidhur me vaksinën që mund të përjetojnë pasoja afatgjata në zemër. “Ne nuk e dimë përgjigjen.”

CDC botoi kohët e fundit një studim në The Lancet që shqyrtoi rezultatet shëndetësore në më shumë se 500 adoleshentë dhe të rinj të rritur të paktën 90 ditë pas fillimit të miokarditit pas një vaksinimi mRNA.

Shumica u bënë më mirë të paktën tre muaj pas simptomave. Gjetje të tjera nga raporti i CDC përfshinin:

Rreth një e katërta e pacientëve në studim iu përshkruan medikamente ditore në lidhje me miokarditin gjatë ndjekjes së fundit nga ofruesi i kujdesit shëndetësor.
Pak më shumë se 100 prej pacientëve nuk ishin pastruar për aktivitet fizik.
Për më tepër, 81 pacientë kishin një anomali në MRI të zemrës së tyre – megjithëse kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se ata janë në rrezik për ndonjë problem të pafavorshëm shëndetësor.
CDC do të ndjekë pacientët që nuk ishin shëruar plotësisht për 12 muaj, tha Ian Kracalik, autori kryesor i studimit dhe epidemiologu i CDC.

A janë disa pacientë në rrezik më të lartë për probleme të zemrës, të tilla si aritmitë? Dongngan Truong, një pediatër në Universitetin e Shëndetit në Utah, tha se studiuesit e Pfizer do të përpiqen të përcaktojnë faktorët.

Pfizer, në bashkëpunim me Rrjetin e Zemrës Pediatrike, do të monitorojë pjesëmarrësit për pesë vjet, sipas Truong, një bashkëdrejtues në studimin e Pfizer. Studimi i Pfizer do të përfshijë njerëz që ishin shtruar më parë në spital me miokardit të lidhur me vaksinën, dhe gjithashtu do të ndjekë ata që janë diagnostikuar së fundmi.

Ekipi gjithashtu do t’i krahasojë pacientët me një nëngrup pacientësh me sindromë inflamatore shumësistemike tek fëmijët, i njohur gjithashtu si MIS-C, i cili shoqërohet me një infeksion Covid.

Truong tha se monitorimi i asaj që ndodh me të rinjtë dhe fëmijët pas infeksioneve Covid është “veçanërisht i rëndësishëm” për të kuptuar më mirë rreziqet e sëmundjes, krahasuar me çdo efekt anësor të mundshëm të vaksinave.

Studimi i Pfizer, i cili do të zhvillohet në SHBA dhe Kanada, nuk ka filluar ende regjistrimin, megjithëse ekipi hulumtues ka identifikuar tashmë më shumë se 250 pacientë me miokardit, tha ajo.

Gjetjet e para mund të dalin diku vitin e ardhshëm, tha Truong.

Shkencëtarët ende nuk kanë një shpjegim të qartë se pse vaksinat shkaktojnë këtë gjendje, sipas Dr. Paul Burton, shefi mjekësor i Moderna. Ai pret që proteina spike e virusit, pasi të prodhohet në qelizë pas vaksinimit, mund të gjenerojë një reagim në trup që mund të shkaktojë inflamacion në zemër.

“Ne nuk e kuptojmë ende dhe nuk ka një mekanizëm të mirë për ta shpjeguar atë,” tha ai.

Dy studimet e miokarditit që Moderna ka filluar, njëra prej të cilave është në bashkëpunim me Kolegjin Amerikan të Kardiologjisë, janë duke përdorur të dhëna publike dhe private të dhjetëra miliona njerëzve që kanë marrë vaksinën e kompanisë dhe mënyrën se si kanë kaluar, tha Burton.

“A morën miokardit? Kur ka ndodhur? Si u trajtua? Sa e rëndë ishte?” tha ai.

Moderna po kryen gjithashtu dy studime shtesë me Agjencinë Evropiane të Barnave që do të përfshijnë pesë vende të ndryshme. Prodhuesi i barnave do të vlerësojë rezultatet për një vit ose më shumë, tha Burton, me të dhënat që pritet të bëhen publike rreth verës së ardhshme.

Ai tha se nuk pret “surpriza të mëdha”.

Javët e fundit, shumë versione të reja të variantit omicron, duke përfshirë BQ.1 dhe BQ.1.1, kanë filluar të qarkullojnë gjerësisht në SHBA, duke rritur rrezikun e riinfeksioneve, veçanërisht për ata që nuk kanë marrë ende një dozë përforcuese.

“Variantet e reja që shfaqen në peizazh janë shumë, shumë infektive dhe me të vërtetë kanë një rrezik të lartë,” tha Burton. “Raporti i përfitimit të vaksinimit tejkalon rreziqet e vaksinimit. Dhe kjo është absolutisht e vërtetë për miokarditin.”

Klein, nga Kaiser Permanente, u pajtua, duke thënë se rreziku i përgjithshëm i miokarditit të lidhur me vaksinën është “shumë i ulët”.

Një vit më vonë, Miller ende po përjeton simptoma, duke përfshirë dhimbje gjoksi. Ndërsa ka ngushëllim të dihet se situata e tij është e rrallë, tha ai, ai ka qenë brenda dhe jashtë spitalit që nga diagnoza e tij, për të cilën ai tha se ka qenë e vështirë për të.

“Ka qenë një përvojë e frikshme,” tha ai.

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours