fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ambasadori i Katarit në Kupën e Botës: Të jesh homoseksual është “dëm në mendje” – Tifozët LGBT mund të përballen me ekzekutimin …

Read Time:3 Minute, 45 Second

Një zyrtar i Kupës së Botës në vendin pritës të Katarit tërhoqi kritika pasi tha se homoseksualiteti është “dëm në mendje” dhe se vizitorët homoseksualë në vendin e tij duhet të “pranojnë” rregullat në vendin mysliman.

“Ata duhet të pranojnë rregullat tona këtu,” tha ambasadori i Kupës së Botës të Katarit Khalid Salman gjatë një interviste me transmetuesin televiziv gjerman ZDF këtë javë.

“(Homoseksualiteti) është haram. E dini se çfarë do të thotë haram (e ndaluar)?”, vazhdoi Salman. Kur u pyet pse ishte haram, Selmani tha: “Unë nuk jam musliman i rreptë, por pse është haram? Sepse është dëm në mendje.”

“Gjatë Kupës së Botës, shumë gjëra do të vijnë këtu në vend. Le të flasim për homoseksualët”, shtoi Salman në intervistë. “Gjëja më e rëndësishme është se të gjithë do të pranojnë që të vijnë këtu. Por ata do të duhet të pranojnë rregullat tona.”

Homoseksualiteti është kriminalizuar nga qeveria islamike e vendit dhe neni 258 i kodit ligjor të Katarit vendos një dënim prej shtatë vjetësh burg për marrëdhëniet e homoseksualëve që përfshijnë bashkim. Individët mund të burgosen për “udhëheqje, nxitje ose joshje të një mashkulli në çfarëdo mënyre për të kryer sodomi”.

Fox News

Reagon Gjermania duke dënuar Katarin

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë dënoi komentet e Salmanit. Qeveria gjermane i ka përshkruar komentet e Salmanit si “të tmerrshme”.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Komuniteti LGBT reagon

Vetëm muajin e kaluar, Human Rights Watch publikoi një raport të ri që dokumenton arrestimet dhe abuzimet nga Katari ndaj homoseksualëve. Nasser Mohamed, një mjek me origjinë nga Katari që tani jeton në San Francisko, kohët e fundit dha alarmin në një ese për Outsports rreth gjendjes së mjerueshme të të drejtave LGBTQ në vendin e tij.

“Disa nga miqtë e mi më kanë treguar histori për dhomat e bisedave në internet dhe se si policët e fshehtë po arrestojnë burra që përpiqen të takojnë burra të tjerë në një mjedis romantik,” shkruan ai. “Kam dëgjuar edhe për kamxhik dhe dënime me burg.”

Kapitenët evropianë planifikojnë të mbajnë shirita “One Love” në turne për të mbështetur përfshirjen dhe diversitetin LGBTQ, megjithëse FIFA ndoshta do të preferonte që të mos e bënin. Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dërgoi një letër javën e kaluar për të gjitha 32 klubet e Kupës së Botës duke u kërkuar lojtarëve të qëndrojnë të qetë për çështjet sociale dhe politike.

Outsports – Përdhunuar në grup nga policia e Katarit për të qenë homoseksual

Katari është vendi i parë i Lindjes së Mesme që pret Kupën e Botës, por kombi i vogël ka qenë nën presion të madh vitet e fundit për trajtimin e punëtorëve të huaj dhe ligjet kufizuese sociale.

Rekordi i të drejtave të njeriut në vend ka çuar në thirrje për ekipet dhe zyrtarët që të bojkotojnë turneun, i cili zhvillohet nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor.

Kjo vjen pasi një emigrant pretendoi se ishte joshur në një hotel në një aplikacion takimesh përpara se të përdhunohej në grup nga policia në Katar sepse ishte homoseksual.

Viktima, nga Filipinet, ishte duke punuar si asistent zyre në vendin pritës të Kupës së Botës kur thotë se u përball me gjashtë burra.

Dielli – Heshtje nga liberalët

Islami shkon përtej thjesht mospranimit të homoseksualitetit. Sheriati mëson se homoseksualiteti është një formë e ndyrë kurvërie, e dënueshme me vdekje.

Në shumë vende me shumicë myslimane, homoseksualiteti mund të dënohet me vdekje; në shumicën e vendeve me shumicë myslimane, është e ndaluar të praktikohet ose të mbrohet publikisht homoseksualiteti.

Pse liderët e krahut të majtë perëndimorë nuk e kanë ngritur çështjen e të drejtave të homoseksualëve nën Islam? Demokratët amerikanë dhe aktivistët e tyre të famshëm nuk kanë promovuar asnjëherë një bojkot të regjimeve islamike që vrasin me gurë, ekzekutojnë dhe burgosin qytetarët e tyre homoseksualë.

Udhëheqësit politikë myslimanë në Amerikë dhe në mbarë Perëndimin shpesh krijojnë aleanca me politikanë dhe organizata të krahut të majtë, të cilat ndonjëherë përfshijnë mbështetje periferike për të drejtat e homoseksualëve. Kjo aleancë duket se është më shumë për qëllime dhe interesa personale sesa për shqetësim të vërtetë. Nuk ka pasur kurrë ndonjë përpjekje të dukshme nga ana e udhëheqësve myslimanë në Perëndim për të lehtësuar gjendjen e rëndë të homoseksualëve në vendet islamike jashtë shtetit – ku ndikimi i tyre me siguri do të kishte më shumë peshë sesa ai i aleatëve të tyre laikë./RAIR Foundation USA/

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!