fbpx
Lajmet me te Klikuara

Zvicëra aplikon “mikroçipin nën lëkurë për të paguar në bar” – Risia e shpopullimit një hap larg …

Read Time:2 Minute, 24 Second

Parashikimi më i njohur i të ashtuquajturve “teoricienët e konspiracionit” është realizuar, një hap larg Italisë. Për të futur një mikroçip nën lëkurë duhen pesëqind euro dhe mes përdorimeve të ndryshme sigurisht që do të ketë edhe pagesa. Siç thamë, e gjithë kjo po ndodh fjalë për fjalë një hap larg territorit italian, më saktë në Zvicër, ku historia tashmë ka ndezur polemika të shumta në rrjetet sociale.

Gjithçka nisi me një kirurg që mori iniciativën, duke vendosur ta zbatonte këtë lloj shërbimi në klinikën e tij.

Mikroçipi në fjalë është i instaluar në dorë dhe ju lejon të bëni pagesa pa kontakt pa përdorur një kartë krediti, pak si keni bërë prej disa kohësh me telefonin tuaj inteligjent. Çipi kushton 300 euro, të cilit i duhet shtuar edhe kostoja e ndërhyrjes për instalim.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Në Zvicër, mbërrijnë pagesat me mikroçipe: si funksionojnë

Ndër arsyet më të ndryshme që japin klientët akrobatikë të kirurgut, bie në sy ajo e një djali vetëm 22 vjeç: “Mendoj se është fantastike, sepse nëse do të më vidhnin gjithçka gjatë pushimeve, unë i kam akoma paratë me vete”. . Sipas tag43.it, çipi aktivizohet vetëm kur është me të vërtetë i nevojshëm, duke mbrojtur privatësinë e hostit të tij dhe duke e ekspozuar atë ndaj më pak rrezikut për t’u grabitur. Siç mund të imagjinohej lehtësisht, me përhapjen e lajmit nuk vonoi edhe reagimi i rrjeteve sociale.

Për shumë përdorues do të ishte “çnjerëzore dhe plotësisht e sëmurë”. Kirurgu që krijoi një kompani për këto çipa nuk u befasua nga kritikat. “Disa entuziastë shumë të suksesshëm të teknologjisë kanë ardhur tek unë duke kërkuar që të implantoj këto çipa,” tha Dr. Köhler.

Megjithatë, operacioni nuk është pa rrezik. Në fakt, duhet të kemi parasysh faktin se çipi është ende një trup i huaj, prandaj mund të shkaktojë infeksione apo edhe të dëmtohet, duke e bërë çdo zëvendësim të papërshtatshëm dhe të vështirë.

Alternativa e kartës së kreditit

Një dokumentar historik “teoricien konspiracioni” foli tashmë për të nga fundi dhe fillimi i shekullit të kaluar: “Askush nuk do t’ju imponojë, ju do të jeni ata që do ta kërkoni vetë”, tha zëri jashtë ekranit. Dhe duket se tregimtari e ka kuptuar drejt. Ata që marrin rrezikun e implantimit të një mikroçipi do të jenë gjithashtu në gjendje të përfitojnë nga një gamë e gjerë shërbimesh inteligjente, si çelësat elektronikë të shtëpisë dhe hapja e makinës pa kontakt.

Një sondazh i kryer nga BBC kishte treguar se 51% e qytetarëve evropianë do të ishin pro një zgjidhjeje të tillë. Në ueb ka edhe video ku njerëzit vendosin dorën në pozë ose kyçin e dorës për të vazhduar me pagesën. Me pak fjalë, edhe një herë “teoricienët e konspiracionit” kishin të drejtë. Burimi: /www.ilparagone.it/

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!