fbpx
Lajmet me te Klikuara

Përbuzja e Elitave për Donald Trump është urrejtje e hollë edhe për ju …

Read Time:4 Minute, 55 Second

NGA SAMUEL MANGOLD-LENETT –

Donald Trump më në fund bëri një njoftim të martën ku ai kishte lënë të kuptohet për një kohë të gjatë; se ai do të kandidojë edhe një herë për president. Natyrisht, interneti dhe valët e transmetimit u përmbytën me njerëz që jepnin perspektivat e tyre se kush do të ishte ose duhet të ishte e ardhmja e Partisë Republikane.

Megjithatë, një pjesë e konsiderueshme e retorikës rreth Trumpit dhe kandidaturës së tij mbetet tepër cinike dhe duket se po i largon votuesit republikanë nga korniza politike që nxori në pah aftësitë e fshehta ekonomike të Amerikës dhe çoi në fitore kulturore që më parë konsideroheshin të pamundura, siç ishte përmbysja e Roe. v. Wade.

Votuesit republikanë duhet të jenë jashtëzakonisht skeptikë për këshillat e kujt marrin gjatë këtij cikli të ardhshëm të zgjedhjeve presidenciale. Në vend që të avancojnë verbërisht një kandidat ndaj një tjetri përpara asaj që po formohet për të qenë një primar i përgjakshëm, votuesit republikanë duhet të kujtojnë zërat që i lanë në rrugë të gabuar gjatë ciklit të zgjedhjeve presidenciale 2016 dhe të kujtojnë se cilat politika kanë përmirësuar shëndetin ekonomik të vendit dhe cilat kanë kontribuar në rënien e saj të vazhdueshme.

Nuk duhet të jetë befasi që shumë nga njerëzit që aktualisht bëjnë thirrje që Partia Republikane të largohet nga Trump dhe marka unike e populizmit MAGA janë përkrahës të liberalizmit ekonomik dhe kulturor që shkatërroi industrinë amerikane dhe e ktheu kulturën në një peizazh ferri distopian.

Në përgjithësi, kur ka bashkëpunim dypartiak për diçka, populli amerikan do të mashtrohet. Vetëm shikoni Ligjin Bipartizan të Infrastrukturës, i cili është pak më shumë se shpenzime të kota të qeverisë për projekte që nuk do të realizohen kurrë. Pra, duhet të jetë tepër alarmante që udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer planifikon të takohet me homologun e tij, Mitch McConnell, për të diskutuar heqjen e ndikimit MAGA nga Partia Republikane.

Pse Schumer – një demokrat – duhet të ketë ndonjë ndikim mbi përbërjen ideologjike të partisë së kundërt? Ai nuk duhet, por McConnell-it nuk i pëlqen as ndikimi MAGA, sepse ai sfidon kontrollin e tij mbi pushtetin dhe interesat e tij, kështu që ndoshta ai do të dëgjojë Chuck-un dhe do të sabotojë kandidatët e ardhshëm republikanë që e bëjnë atë të pakëndshëm duke kufizuar fondet, siç bëri ai. për kandidatin Blake Masters në Arizona.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Për më tepër, pa ndikimin populist të republikanëve të MAGA-s, nuk ka gjasa që Kongresi i 115-të ose i 116-të të kishte ndërmarrë ndonjë hap drejt zbatimit të reformave ekonomike dhe kulturore që lëshuan prosperitetin amerikan gjatë mandatit të parë të Trump.

Pjesë të legjislacionit si Akti i uljes së taksave dhe vendeve të punës i vitit 2017; Ligji për Rritjen Ekonomike, Ndihmën Rregullatore dhe Mbrojtjen e Konsumatorit; mbeshtetje për pacientët dhe komunitetet (e cila zgjeroi opsionet e trajtimit me opioid duke luftuar përhapjen e drogave të paligjshme); dhe ratifikimi i Marrëveshjes Shtetet e Bashkuara-Meksikë-Kanada që zëvendësoi NAFTA-n nuk do të ishte materializuar pa një ndikim të madh populist në Kongres.

Kërkimi i Schumer për të hequr këtë ndikim nga legjislatura kombëtare ka kuptim. Në fund të fundit, ai është një demokrat; ai dëshiron të fitojë. Bashkëpunimi i McConnell me Schumer për të hequr ndikimin e populizmit konservator nga Kongresi është i pafalshëm dhe duhet t’i bëjë mbështetësit e tij të vënë në dyshim qëllimet e tij.

Dhe, sigurisht, ka anëtarë të klasës së ekspertëve si David French i vetë The Dispatch, i cili këmbënguli verën e kaluar se “Donald Trump paraqet një kërcënim ekzistencial për ekzistencën e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara si një republikë e paprekur. Kombi ynë mund të mos i mbijetojë mandatit të dytë të Trump.” French, një nga të fundit të Asnjëherë Trumpers origjinale, ka një neveri të theksuar për ata që janë në “djathtas të ulluqit”, festoi humbjen e raportuar të kandidatit republikan për guvernator në Arizona, Kari Lake dhe ka argumentuar një “rast të krishterë” për një paketë shpëtimi për kredinë studentore. .

Kontributi i French në 2024 duhet të merret me një kokërr masive kripe. Vërtetë, ai është pak i jashtëzakonshëm, duke parë se si ai është një konservator vetëidentifikues, i cili feston dështimet e palës së tij, ndërsa justifikon abuzimet e majta të pushtetit, por njerëzit si ai – antipopulistë, nëse doni – janë çuditërisht të zakonshëm në mesin e klasë eksperti.

Ajo që i bashkon këta njerëz – klasën e ekspertëve antipopulistë, politikanët elitarë dhe bashkëpunëtorët e tyre – nuk është vetëm kundërshtimi i tyre ndaj Trumpit si kandidat politik. Ata janë krejtësisht të neveritur nga njerëzit që përfaqëson Trump, dhe ata janë asgjë më pak se përçmues ndaj popullit amerikan që u tha atyre ta shtynin atë.

Hiqni Trumpin nga ekuacioni, madje. Nëse, për hir të hipotezës, Hulk Hogan fitoi presidencën në 2016 mbi bazën e rivendosjes së SHBA-së si hegjemon prodhues global, ndërsa premtoi të rivendoste sovranitetin kombëtar në kufirin jugor dhe të kthente sëmundjen kulturore që gëlltiti njerëzit. në të gjithë zemrën, McConnells dhe francezët e botës do të ishin anti-Hogan.

Ata e urrejnë Trumpin, por vërtet ju urrejnë juve. Ju, familja juaj dhe komuniteti juaj supozohet të financoni interesat e tyre të veçanta me dollarët e taksave tuaja deri në fund të kohës. Ata nuk mund të duronin që interesat e tyre të viheshin në flagrancë për katër vite të shkurtra, ndërsa Trump avanconte interesat e popullit amerikan. Gatishmëria e Trump për të ofruar realisht për njerëzit, duke u dhënë atyre në mënyrë efektive një kontroll mbi qeverinë, nuk duhej të ndodhte.

Përpjekjet e elitës për të zhvendosur bazën e Partisë Republikane larg nga magjepsja e saj e vazhdueshme me populizmin është se si ata planifikojnë të largojnë një pykë midis popullit amerikan dhe kontrollit të qeverisë.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!