fbpx
Lajmet me te Klikuara

Largohet Nancy Pelosi: Nuk do të kërkojë rizgjedhjen si kryetare e Dhomës Demokratike …

Read Time:1 Minute, 35 Second

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi (D-CA) njoftoi të enjten se nuk do të kërkojë rizgjedhjen si kryetare e Dhomës Demokratike.

“Këtë do të vazhdoj ta bëj si anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve duke folur për popullin e San Franciskos, duke i shërbyer shtetit të madh të Kalifornisë dhe duke mbrojtur Kushtetutën tonë, dhe me besim të madh në grupin tonë parlamentar, nuk do të kërkoj rizgjedhjen në udhëheqjen demokrate në Kongresi i ardhshëm”, tha Pelosi në foltoren e Dhomës së Përfaqësuesve.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

“Ka ardhur ora që një brez i ri të udhëheqë Grupin Demokratik, të cilin unë e respektoj shumë,” shtoi ajo.

Pelosi largohet nga kreu i Demokratëve të Dhomës së Përfaqësuesve pasi republikanët rimorën dhomën në zgjedhjet afatmesme. Rep. Kevin McCarthy (R-CA) është kandidati i GOP për të pasuar Pelosin si kryetar i ardhshëm i Dhomës së Përfaqësuesve. McCarthy duhet të sigurojë 218 vota në katin e Dhomës në fillim të vitit 2023 në fillim të Kongresit të ri për të arritur atje.

Pelosi ishte kryetare e Dhomës për dy mandate dhe ka përfaqësuar distriktin e saj në Kaliforni që nga viti 1987.

Rep. Hakeem Jeffries (D-NY) mund të zëvendësojë Pelosin si kreun e Demokratëve të Dhomës së Përfaqësuesve. Raportet më herët të enjten sugjeruan se Pelosi do të qëndronte në Kongres, por do të largohej nga lidershipi për të ndihmuar në udhëheqjen e Jeffries, pasardhësin e saj të zgjedhur, ndërsa ai merr pozitën udhëheqëse për demokratët.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!