fbpx
Lajmet me te Klikuara

Analiza: Ja çfarë duhet të bëjnë Republikanët tani që kontrollojnë Dhomën …

Read Time:6 Minute, 27 Second

Nga Jordan Boyd –

Tani është zyrtare.

Republikanët kanë rifituar kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve dhe më në fund kanë një goditje për të frenuar veprimet antikushtetuese të regjimit Biden.

Udhëheqësi i GOP, Kevin McCarthy, ka publikuar tashmë një axhendë që ai mendon se republikanët duhet ta ekzekutojnë në vitin 2023, por dëshirat e tij legjislative për një dhomë të kuqe janë shumë të padëmshme dhe nuk kanë gjasa të mbijetojnë gjithsesi në një Senat dhe presidencë demokrate.

Për shkak të kufizimeve në aftësinë legjislative, republikanët duhet të përdorin pushtetin e tyre në mënyrë korrekte dhe me mençuri. Ata duhet të zbatojnë premtimet që u bënë votuesve dhe gjithashtu të ndëshkojnë burokracinë e Biden dhe aleatët e saj demokratë për krijimin e krizave të pafundme.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Këtu është gjithçka që duhet të bëjë GOP tani që kontrollon Dhomën.

Impeach Merrick Garland

Prioriteti kryesor i republikanëve në vitin legjislativ 2023 duhet të jetë fajësimi i Prokurorit të Përgjithshëm Merrick Garland.

“Gjithçka që ka bërë Garland si prokuror i përgjithshëm ka qenë në mënyrë mashtruese politike, nga përdhosja e prindërve që flasin në mbledhjet e bordit të shkollës si “terroristë vendas” deri në shënjestrimin e aktivistëve paqësorë kundër abortit, duke mos bërë asgjë për vigjilentët aktualë pro abortit që sulmojnë kishat dhe qendrat e shtatzënisë në krizë. ,” shkroi në tetor John Daniel Davidson i The Federalist. “Ai duhet të ndalohet dhe një Kongres i vendosur nga GOP është e vetmja gjë që mund ta ndalojë atë.”

McCarthy i tha së fundmi The Federalist se GOP nuk do të “fillonte” me fajësimin, por pasi standardi i dyfishtë i drejtësisë i Garland u shfaq edhe një herë në ndjekjen penale të protestuesve paqësorë pro jetës – për të mos përmendur që Garland “aprovoi personalisht” bastisjen e FBI-së ndaj shtëpia e ish-presidentit, zgjedhja e të cilit i mohoi atij një vend në Gjykatën e Lartë – McCarthy do të ishte i kujdesshëm të rimendonte rezolutën e tij.

Defondimi i FBI-së

Garland mund të jetë fajtor për politizimin dhe armatimin e pushtetit kundër amerikanëve që ai u betua se do t’i mbronte, por ishte FBI që e kreu me zell punën e tij të pistë.

Për vite me radhë, FBI-ja ka shmangur çdo përgjegjësi për listën e saj të korrupsionit. Duke parë se si ai korrupsion, veçanërisht në gjashtë vitet e fundit, ka prekur në mënyrë disproporcionale kundërshtarët e një regjimi demokrat, është në interesin më të mirë të republikanëve që të çmontojnë agjencinë.

Çdo detyrë e nevojshme e FBI-së, siç janë rastet e abuzimit seksual të fëmijëve, të cilat u mënjanuan për misione partiake, duhet të rishpërndahen në krahët më të përgjegjshëm të qeverisë.

Shpërndani Komitetin Sham J6

Komiteti i 6 janarit është një gjyq i shfaqjes politike i krijuar për të demonizuar Donald Trump, mbështetësit e tij dhe republikanët që kujdesen për integritetin e zgjedhjeve, duke nxitur gjithashtu demokratët përpara zgjedhjeve afatmesme.

Tani që GOP kontrollon Dhomën, është koha që të shpërndahet komiteti, i cili gjithmonë ka kundërshtuar standardet e Dhomës, dhe t’ia kushtojë kohën e shpenzuar shfaqjeve teatrale të partishmërisë gjërave më të rëndësishme.

Kjo përfshin ekzaminimin e dështimeve të sigurisë së Kapitolit që lejuan njerëz të paautorizuar të hynin në ndërtesë në radhë të parë.

Hetoni biznesin familjar Biden

Për vite me rradhë, republikanët Chuck Grassley dhe Ron Johnson kanë udhëhequr hetimet për marrëdhëniet skicuese të biznesit jashtë shtetit të Hunter Biden. Për shkak të punës së tyre, Grassley dhe Johnson u përdhosën nga demokratët dhe mediat e korporatave për zbulimin e përfitimit të familjes Biden nga oligarkët jashtë shtetit, përfshirë ata të lidhur me Partinë Komuniste Kineze dhe gruan e kryebashkiakut të Moskës.

Tani është koha që aleatët e tyre GOP në Dhomën e Përfaqësuesve të përdorin provat e mbledhura në Hunter për të hetuar më tej biznesin e familjes Biden dhe për të shpjeguar pse nënpresidenti i atëhershëm Joe Biden ndau biznesin zyrtar me Hunter përmes emailit joqeveritar, diçka e njëjtë FBI dhe DOJ që bastisi shtëpinë e Trump mbi “dokumentet e klasifikuara” duket se nuk ka interes për të eksploruar.

Thirrja Covid Tyrants mbi Gënjeshtrat e tyre

Zyrtarë si Anthony Fauci, Deborah Birx, ish-Drejtori i CDC, Robert Redfield, dhe të tjerë gënjejnë për origjinën, kërkimin, efektet dhe zbutjen e Covid-19. Është koha që ata jo vetëm të pranojnë mashtrimet e tyre nën betim, por të paguajnë për shkatërrimin e shëndetit, arsimit, besimit dhe xhepave të amerikanëve.

Impeach Mayorkas, Mundësues të tjerë të Krizave Kufitare

Disa përfaqësues si minoriteti i Dhomës së Përfaqësuesve, Steve Scalise, kanë premtuar tashmë se do të stërvitin Sekretarin e Sigurisë Kombëtare Alejandro Mayorkas mbi dështimet e tij në kufi. Por kjo nuk mjafton.

Nën drejtimin e Bidenit, Mayorkas ka relaksuar sigurinë kufitare dhe ka hapur derën për miliona kalimtarë të paligjshëm të kufirit, përfshirë kriminelët, që të hyjnë lehtësisht në vend. Kjo ka rezultuar në një krizë humanitare dhe të sigurisë kombëtare që nuk korrigjohet lehtë.

Kjo, përveç gatishmërisë së Mayorkas për të shitur gënjeshtra për agjentët e tij kufitarë, mjafton për ta larguar atë nga pozicioni i tij i pushtetit përgjithmonë.

Shkoni në fund të debatit për Afganistanin

Ligjvënësit republikanë u turpëruan, u tallën dhe u njollosën si racistë për të pyetur nëse qeveria e SHBA po verifikonte siç duhet fluksin e dhjetëra mijëra refugjatëve afganë në Shtetet e Bashkuara. Por sipas një raporti nga inspektori i përgjithshëm i DHS-së, dyshimet e GOP se procesi i dobët i verifikimit të qeverisë sonë mund të ketë lënë në kërcënimet e sigurisë kombëtare ishin të sakta.

Tani që republikanët kontrollojnë Dhomën e Përfaqësuesve, është koha që ata të ekspozojnë atë që ndodhi pas tërheqjes katastrofike të Afganistanit dhe të shkarkojnë burokratët që nuk arritën të mbrojnë interesat tona të sigurisë kombëtare.

Kufizoni në mënyrë drastike shpenzimet federale

Amerikanët që mbyten nën çmimet rekord të gazit dhe faturat astronomike të ushqimeve e përçmojnë inflacionin dhe ekonominë e fryrë. Edhe sondazhet e shtrembëruara të daljes afatmesme të mediave të korporatave tregojnë se inflacioni renditet më i larti në listën e shqetësimeve të votuesve.

Nuk ka dyshim se shpenzimet e pamatura të demokratëve gjatë dy viteve të fundit e përkeqësuan inflacionin në SHBA. I takon republikanëve që të shkurtojnë në mënyrë drastike shpenzimet e panevojshme partizane (a tha dikush 66 miliardë dollarë për një luftë me përfaqësues në Ukrainë?) dhe të shpëtojnë kuletat e taksapaguesve nga dëmtimi i ardhshëm.

Kjo do të thotë t’i thuash jo mishit të derrit dhe t’i japësh mbikëqyrjen e duhur parave të ndihmës për Covid që duhet të përdoren për dekadat e ardhshme.

Blloko atë që mundeni

Për shkak se republikanët do të jenë të kufizuar në atë që mund dhe nuk mund të kalojnë, ata duhet të përdorin fuqinë e tyre ndaluese për të siguruar që demokratët të mos marrin atë që duan. Kjo do të thotë të refuzosh të punosh me anën tjetër të rrugës për asgjë derisa të plotësohen kërkesat për të siguruar kufirin, për të ulur inflacionin, për të ndëshkuar krimin, për të mbrojtur jetën në barkun e nënës dhe për të mbajtur hapësirat e grave për gratë.

Impeach Biden

Ka një mori arsyesh për të fajësuar presidentin dhe GOP duhet t’i përdorë ato në avantazhin e tyre.

Impeachmenti ka të ngjarë të kundërshtohet ashpër (dhe në mënyrë hipokrite) nga demokratët, por do të dërgonte një mesazh se republikanët në këtë vend nuk do të marrin sulme të udhëhequra nga qeveria ndaj Kushtetutës sonë ose ndaj amerikanëve që i binden ligjit të ulen./The Federalist/

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!