fbpx
Lajmet me te Klikuara

VIDEO/ Ja çfarë përfaqëson Lëvizja Q Anon – Çfarë nuk shkon me këtë?

Read Time:12 Minute, 48 Second

Ajo që filloi si një lëvizje kufitare mes mbështetësve të ish-presidentit Trump, e kufizuar në cepat më të errëta të internetit, ka marrë një kthesë kryesore. Teoria e konspiracionit QAnon filloi në 4chan, bordi i buletinit në internet i njohur për krijimin dhe përhapjen e memeve, më pas migroi dhe u përhap në platforma më të mëdha të mediave sociale.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Facebook ka ndërmarrë veprime kundër grupeve dhe faqeve QAnon, ndërsa Twitter hoqi disa mijëra llogari të lidhura me QAnon në 2020 dhe akoma më shumë në 2021.

FBI ka paralajmëruar se teoritë e skajshme të konspiracionit si QAnon përbënin një kërcënim në rritje të terrorizmit të brendshëm.

Cila është teoria e konspiracionit QAnon? Çfarë besojnë ndjekësit e saj? Këto pyetje janë bërë më të vështira për t’u përgjigjur pasi lëvizja është zgjeruar që nga fillimi i saj në 2017.

Historia e Q

QAnon pretendon se Amerika drejtohet nga një kabale pedofilësh dhe adhuruesish të Satanait që drejtojnë një operacion global të trafikimit të seksit të fëmijëve dhe se ish-presidenti Trump është i vetmi person që mund t’i ndalojë ata. Informacioni supozohet se vjen nga një zyrtar i rangut të lartë qeveritar, i cili poston të dhëna të fshehta në 4chan dhe faqen edhe më të papenguar 8chan me emrin “Q”.

Mbështetësit e Presidentit Trump i bërtasin ekipit të lajmeve të CNN përpara një mitingu të martën, 31 korrik 2018, në Tampa, Fla.
AP

Ky është thelbi qendror i teorisë. Pjesa tjetër është e hapur për njëfarë shkalle interpretimi, gjë që është e nevojshme sepse postimet e Q priren të lexohen si gjëegjëza. Por videot në YouTube të krijuara nga besimtarët e QAnon ndihmojnë në plotësimin e boshllëqeve dhe krijimin e një historie që është pak a shumë e kuptueshme.

QAnon ekziston si një lloj historie paralele, në të cilën një “shtet i thellë” mori përsipër dekada më parë. Një teori gjithëpërfshirëse e botës, duket se lidhet së bashku dhe shpjegon gjithçka, nga “Pizzagate” te ISIS deri te përhapja e të shtënave masive dhe vrasja e JFK.

Ajo pretendon se ushtria, me sa duket e etur për të parë përmbysjen e shtetit të thellë, rekrutoi Donald Trump për të kandiduar për president. Por shteti i thellë, i cili kontrollon median, u përpoq shpejt ta njollosë atë përmes “lajmeve të rreme” dhe akuzave të pabaza për bashkëpunim me Rusinë. Ai vazhdon duke këmbëngulur se megjithë përpjekjet më të mira të shtetit të thellë, megjithatë, zoti Trump po fiton dhe se Q po publikon rrjedhjet e sanksionuara në publik për t’i galvanizuar ato përpara “Stuhisë”, që është momenti kur thellësia Udhëheqësit e shtetit arrestohen dhe dërgohen në Gjirin e Guantanamos. Besimtarët e QAnon-it e kanë quajtur këtë proces “Zgjimi i Madh”.

Shkruani “stuhinë”

Stuhia e ka marrë emrin nga komenti enigmatik i presidentit të atëhershëm Trump nga tetori 2018 për “qetësinë para stuhisë”. Q filloi të postonte menjëherë pas dhe tha se stuhia e referuar nga zoti Trump është një seri arrestimesh masive që do t’i jepnin fund përgjithmonë shtetit të thellë.

Në historinë e QAnon, Presidenti Trump po punonte fshehurazi me këshilltarin special Robert Mueller për të rrëzuar shtetin e thellë dhe stuhia është një lloj Dita e Gjykimit në të cilën keqbërësit ndëshkohen dhe besimtarët shpengohen. Q ka sugjeruar vazhdimisht se stuhia do të godasë në të ardhmen shumë të afërt dhe madje ka thënë se disa njerëz do të arrestohen në data të caktuara.

Kur ato data vijnë e ikin pa asnjë arrestim, Q thotë se ato duhej të vonoheshin për një arsye apo një tjetër, por që zoti Trump ende e ka mirë situatën në dorë.

Bukëpjekës dhe thërrime buke

Postimet e Q prireshin të ishin ose të paqarta ose krejtësisht të pakuptueshme, por besimtarët e QAnon kanë qenë më se të lumtur t’i provojnë t’i deshifrojnë ato. Në një moment të vitit 2019, për shembull, Q postoi një foto të një zinxhiri ishulli pa emër. Të etur për të zbuluar arsyetimin pas postimit, adhuruesit e QAnon u përpoqën të “provonin” se fotografia duhej të ishte bërë në Air Force One dhe kështu që Q po udhëtonte me presidentin.

Postimet Q njihen për besimtarët si “thërrime buke”. Njerëzit që më pas përpiqen të kuptojnë se çfarë nënkuptojnë quhen “bukëpjekës”. Sipas Will Sommer të The Daily Beast, besimtarët e QAnon kalojnë gjithashtu shumë kohë duke u përpjekur të kuptojnë se kush në qeveri është një mbështetës i “kapelës së bardhë” të Trump dhe kush është një “kapelë e zezë” në lidhje me shtetin e thellë. Thirrja e tyre grumbulluese është “ku shkojmë një, shkojmë të gjithë”, një rresht nga aventura me vela e Jeff Bridges e vitit 1996 “White Squall” që ata ia atribuojnë keq Presidentit Kennedy.

Fraza është shkurtuar shpesh në “WWG1WGA”, të cilën Roseanne Barr – një nga disa mbështetës të famshëm të QAnon – e postoi në Twitter në qershor 2018. Ish-shtambaja e Red Sox dhe prezantuesi aktual i radios së krahut të djathtë Curt Schilling ka promovuar gjithashtu QAnon në internet.

Identiteti i Q

Emri i referohet pastrimit të nivelit Q në Departamentin e Energjisë. Por kush qëndron pas postimeve është supozimi i kujtdo. Sipas Sommer, besnikët e QAnon nganjëherë tregojnë për ish-këshilltarin e sigurisë kombëtare Michael Flynn dhe ndihmësin e Shtëpisë së Bardhë Dan Scavino si mundësi. Të tjerë besojnë se është vetë zoti Trump. Një tjetër teori është se John F. Kennedy Jr. falsifikoi vdekjen e tij dhe tani poston në 8chan si QAnon.

Më 3 nëntor, ditën e zgjedhjeve, administratori i 8chan (tani 8kun) Ron Watkins dha dorëheqjen nga ai rol. Q nuk ka postuar për javën e ardhshme, duke ngritur dyshime për një lidhje të mundshme.

QAnon në rrjetet sociale
QAnon u përhap nga fillimet e veta në 4chan dhe 8chan në platforma më të mëdha të mediave sociale si Facebook, Twitter dhe YouTube. Këto platforma janë përballur me presion në rritje për të goditur këto llogari dhe grupe, por e kanë pasur të vështirë ta bëjnë këtë.

“QAnon nuk është një organizatë që thjesht mund ta anuloni ose hiqni,” thotë reporteri i teknologjisë së CBS News, Dan Patterson.

“Për një kohë të gjatë ata bënë pak” për të moderuar aktivitetin e QAnon, thotë Patterson. Vetëm duke filluar nga vera dhe vjeshta e vitit 2020, platformat më të mëdha – Facebook, Twitter dhe YouTube – kanë ndërmarrë veprime më të forta, duke hequr grupet dhe duke ndaluar llogaritë.

Megjithatë, thotë Patterson, këto platforma ofrojnë pak informacion përtej numrit të llogarive të prekura. “Këto organizata drejtohen shumë nga algoritmet, dhe këto algoritme me të vërtetë favorizojnë angazhimin, gjë që QAnon është me të vërtetë e mirë për ta bërë.”

Evolucioni i QAnon

Ndërsa lëvizja QAnon migroi në platforma më të zakonshme të mediave sociale, ajo zhvilloi teori të reja konspirative që kanë ndihmuar në mbledhjen e më shumë ndjekësve.

Shumë mbështetës të QAnon besojnë se Presidenti Kennedy ishte vendosur të zbulonte ekzistencën e qeverisë sekrete kur ai u vra. Ata gjithashtu besojnë se presidenti Reagan u qëllua me urdhër të shtetit të thellë dhe se të gjithë presidentët që kur ai la detyrën – me përjashtim të Presidentit Trump – kanë qenë agjentë të shtetit të thellë.

Besimtarët e QAnon-it janë lidhur edhe me komplote të tjera, si lëvizja “e vërteta” e 11 shtatorit dhe pretendimet antisemite për pronësinë e bankave në botë. Ndjekësit e ndryshëm të QAnon identifikohen me komplote të ndryshme, megjithëse të gjithë ata janë të lidhur me konspiracionin qendror të rrjeteve të trafikimit të seksit të fëmijëve të kryera nga anëtarë të Partisë Demokratike.

Ndjekësit gjithashtu filluan të organizojnë demonstrata “Save Our Children”, të cilat tërhoqën më shumë vëmendje dhe mbështetje të mundshme. Sipas Associated Press, trendi #SaveTheChildren u përmend më shumë se 800,000 herë në Twitter në gusht 2020. Grupi organizoi një numër tubimesh “Save the Children” përpara zgjedhjeve të vitit 2020.

“Duket sikur ata kanë rrëmbyer lëvizjen “Save Our Children”, duke u infiltruar në të dhe duke e vënë në lëvizje atë,” thotë Daryl Johnson, i cili më parë ka hulumtuar terrorizmin e krahut të djathtë për Departamentin e Sigurisë Kombëtare. “Mendoni për fëmijët dhe sa të cenueshëm janë ata. Çështja me të vërtetë tërhiqet në zemrat e kujtdo. Por ata po e lidhin atë me teoritë e tyre konspirative, të cilat janë të çmendura dhe shumë të rrezikshme.”

Sipas profesorit të shkencave politike, Joe Uscinski, i cili studion teoritë e konspiracionit, “Besimet në vetvete janë pothuajse një nxitje për dhunë. Dua të them, nuk ka asgjë më të keqe që mund të thuash për konkurrentët e tu politikë sesa se ata janë trafikantë seksi satanë që ngacmojnë hani fëmijë”.

“Ai ka shumë veti që e bëjnë atë më shumë si një kult,” tha Uscinski.

Mbështetësit e QAnon përdorën tendenca të ngjashme në komunitetet e Peloton, komentet në Instagram dhe grupet e jogës dhe mirëqenies.

Dapper Gander, një sajt që gjurmon QAnon dhe konspiracione të tjera, shkruan se tendencat e dezinfektuara si “Save the Children” janë një taktikë rekrutimi e krijuar për të lidhur dhe konvertuar një audiencë të zakonshme – një “gyp shitjesh” për të tërhequr njerëzit.

Fredrick Brennan, themeluesi i 8chan i cili u nda nga faqja dhe u bë një kritik i shquar i QAnon, pret që komploti të vazhdojë të zhvillohet duke përdorur taktika të ngjashme.

“Këta influencues [QAnon] janë njerëz jashtëzakonisht tërheqës dhe ata do të jenë në gjendje të nxjerrin tregime të reja që mbajnë një numër të madh njerëzish të fokusuar,” tha ai.

QAnon në Kongres

Të paktën 19 kandidatë republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve që mbështesin ose e kanë ngritur lëvizjen QAnon ishin në fletën e votimit të nëntorit, sipas gjurmimit nga Media Matters. Dy mbështetës të QAnon u zgjodhën në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara:

Marjorie Taylor Greene fitoi garën e saj në distriktin e 14-të të kongresit të Gjeorgjisë.
Lauren Boebert fitoi garën e saj në distriktin e 3-të të Kongresit të Kolorados.
Nuk ka QAnon?
Ndikuesit e QAnon kohët e fundit filluan të përdorin shprehjen “Nuk ka QAnon”, duke këmbëngulur se komploti u shpik nga media.

Trendi filloi në 17 tetor 2020 kur përdoruesi famëkeq “Q” përditësoi tabelën e mesazheve 8kun me një postim që thoshte:

“Ka ‘Q.’ 1
Ka ‘Anon’. 2
Nuk ka ‘QANON’. 3
Etiketimi i medias si ‘QANON’ është një metodë [e qëllimshme] për të kombinuar [bashkëngjit] ‘Q’ me komentet _teoritë _sugjerimet _deklaratat [dhe VEPRIMET] të bëra nga 2 .: është mjaft vetë-shpjeguese.

Mashtrimi është një përpjekje për të nxitur publikun të besojë se QAnon u shpik nga media dhe se mbështetësit e tij janë patriotë paqësorë të padhunshëm, shpjegoi autori dhe eksperti konspirativ Mike Rothschild.

“Besimtarët e vërtetë po rishkruajnë historinë e saj, duke pretenduar se ‘QAnon’ është një term i krijuar nga media për të njollosur kërkuesit e së vërtetës dhe studiuesit,” tha Rothschild. “Në realitet, besimtarët Q e përdornin termin që nga ditët pas rënies së Q-së së parë. Q e përdori atë në dhjetëra postime, dhe është në të gjithë mallrat dhe ikonografinë e tyre. Të pretendosh se nuk e kanë përdorur kurrë është një formë e ndezjes me gaz. Jo vetëm ne, por nga vetja”.

Pothuajse menjëherë pas postimit të 8kun, ndikuesit e QAnon i bënë jehonë frazës në mediat sociale. Megjithëse Twitter ndaloi gati 150,00 llogari të lidhura me komplotin në mars 2021, disa llogari vazhdojnë të postojnë fjalë për fjalë “Nuk ka QAnon”.

QAnon, dhuna dhe trazirat e 6 janarit në Kapitol

Kur Jacob Chansley, i ashtuquajturi “shaman QAnon”, mbolli një flamur me majë shtize në SHBA. Kapitol gjatë kryengritjes së 6 janarit qëllimi i tij ishte të “kapte dhe të vriste” zyrtarët e zgjedhur, sipas U.S. prokurorët. Në një intervistë me 60 Minutes +, Chansley e mohoi këtë, duke thënë se veprimet e tij “nuk ishin një sulm ndaj këtij vendi”.

FBI ka arrestuar mbi 300 persona deri më tani në lidhje me kryengritjen, dhjetëra prej të cilëve i përkisnin grupit konspirativ QAnon.

Trazirat ekspozuan natyrën e dhunshme të QAnon. Të fermentuar nga dezinformatat në tabelat e mesazheve të panjohura dhe të përforcuar nga mediat sociale, disa adhurues të QAnon ishin të lidhur me incidente dhune dhe kishin agjituar për një kontroll ushtarak të SHBA-së. qeveria për vite para kryengritjes.

Potenciali për rrezik ishte i dukshëm në “Pizzagate”, një komplot anti-Hillary Clinton që parapriu dhe frymëzoi pjesërisht QAnon. Ai pretendoi në mënyrë të rreme një rrjet të abuzimit me fëmijët që funksiononte në bodrumin (inekzistent) të një Uashington, D.C. restorant, dhe një burrë që u shfaq atje dhe qëlloi me një pushkë sulmi u dënua me 4 vjet burg në vitin 2017. Në vitin 2018, një anëtar i QAnon i armatosur me një numër armësh të stilit ushtarak parkoi një makinë të blinduar në digën Hoover. Në fillim të vitit 2020 një Një besimtar i QAnon, i armatosur me mbi një duzinë thika, shkoi me makinë në Nju Jork në një përpjekje për të “zbërthyer” Joe Biden dhe Hillary Clinton.

Anëtarët e QAnon kanë kërcënuar në mënyrë të përsëritur se do të doksojnë, lëndojnë ose vrasin gazetarët që mbulojnë komplotin.

QAnon shpesh ngacmon dhe kërcënon gazetarët.
Twitter

“Besimtarët e vërtetë të grupit duan që ne të besojmë se ata janë patriotë paqësorë që e duan demokracinë, por kjo është për të qeshur. Ata po e përdorin këtë gjuhë për të zbutur imazhin e tyre publik,” tha Rothschild. “Dhuna është e natyrshme në strukturën e besimit QAnon, e cila përfshin sundimin autoritar nga Donald Trump të zbatuar nga ushtria, e cila më pas do të arrestojë dhe ekzekutojë armiqtë e tij politikë.

QAnon viktima

Kur parashikimet e “Q” nuk u realizuan – Donald Trump nuk u betua për një mandat të dytë dhe nuk pati arrestime masive të abuzuesve të fëmijëve që adhuronin Satanain në një ngjarje të quajtur “Stuhia” – besimtarët e vërtetë mbetën të shtangur.

Disa nga besimtarët migruan në grupe private në Facebook, rrjete sociale alternative si Parler dhe aplikacione mesazhesh si Telegram. Shumëve iu thye zemra. Pasojat frymëzuan një grup mbështetës të Reddit të quajtur “QAnon Casualties”, ku ish-besimtarët dhe anëtarët e familjes së QAnon ndanë histori dhe këshilla për ata që duan të largohen nga komploti.

Por për disa familje dëmi është bërë.

Një grua, e cila zgjodhi të mos e ndajë emrin e saj publikisht sepse i frikësohet hakmarrjes nga grupi, tha për CBS News se familja e saj u dëmtua në mënyrë të pariparueshme kur vajza e saj, një mbështetëse e QAnon, ndërpreu komunikimin me anëtarët e familjes që nuk votuan për Donald Trump.

“Më telefonoi [mbesa ime], ajo është e gjitha 5 vjeç, dhe më pyeti se çfarë mami më urren dhe pse nuk mund të flasin më me mua”, tha ajo në një email. “Para se të mund të përgjigjesha, vajza ime e gjeti atë me telefon dhe i bërtiti asaj se unë jam një person i keq dhe i rrezikshëm dhe se ajo duhej t’i mbronte ata nga unë. Më pas vajza bërtiti në telefon se e do mamin dhe më urren. Pastaj telefoni u shua.”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!