fbpx
Lajmet me te Klikuara

Lekizmi apo Kapitalizmi – 29 Ligjet qe ndryshojne Shqiperine …

Read Time:4 Minute, 9 Second

Nga Astrit Selmanaj –

29 Ligjet qe ndryshojne Shqiperine .
LEKIZMI apo KAPITALIZMI
Sot jemi ne sistemin e Lekizmit ku shitet qep, domate ,rrush por edhe ligji, vota , zgjedhjet, pusi, miniera, aerodromi ,Karrota virusi , vaksina , lakra ,Nendetse,tampona ,arme e raketa, gjilpera ,pesticide, diplloma, qofte, grada e tituj, Kokoshka , tanksa , kikirika por edhe arkivole sa vdekja kur nuk kishte pasur aq pune sa vjet dhe sivjet.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Ka nje hendek gjigand midis dy sistemeve dhe jeni te lutur te zgjidhni sistemin e “doktoreve” tane, Lekizmin apo Kapitalizmin…..!?
1- Lekizmi lufton per para dhe vetem per para.
Kapitalizmi lufton per mirqenie (kohe per te jetuar ) per te gjithe shoqerine pa dallim .
2 – Lekizmi pa cfrytezimin e turmave nuk mund te jetoje. kapitalizmi qe te jetoje duhet ta zhduke cfrytezimin .
3 – Lekizmi injekton dhe edukon luften e klasave. kapitalizmi zhduk klasat rjedhimisht dhe luften e tyre .
4 – Lekizmi nuk e do shtetin dhe bazohet te konspiracioni .sekreti dhe korrupsioni. kapitalizmi e do shtetin dhe bazohet te transparenca , te cilin e ka institucion ligjor.
5 – Lekizmi kalon pronen e perbashket ne duart e disa oligarkeve. kapitalizmi e ben popullin aksioner ne keto prona .
6 – Ne Lekizem zgjedhjet japin jo me shume se 46% rezultat .ne kapitalizem populli e voton shtetin me 100% te zgjedhesve .duke patur legjimitet absolut .
7 – Lekizmi do tregun dhe jo shtetin. Kapitalizimi do shtetin.
8 – Ne Lekizem individi eshte pronar vetem te prona vetiake. ne kapitalizem individi behet dy here pronar edhe te prona vetiake edhe te pronat e perbashketa dhe strategjike .Te cilin e menaxhon Kapitalisti shtet privatisht me mandat nga populli.
9 – Lekixmi e con popullin drejt varferimit ekonomik dhe shpirteror. kapitalizmi krijon mardhenie vitale , e bashkon kombin ne nje trupe si qytetare mdern e te lire.
10 – Ne Lekizem njeriu kthehet ne skllav i parasë, ne kapitalizem paraja behet skllav i njeriut , ajo do te rrije ne rruge te shesi pune per te gjithe.
11 – Ne Lekizem forca shtytese eshte paraja. Ne kapitalizem forca shtytese eshte Mardhenia dhe ekuivalenca 100% ..
12 – Ne Lekizem kemi dy funksione shtese te parase . a – paraja ka nje drejtim vetem lart , pa kthim .b – paraja ka pushtet absolut . Ne kapitalizem paraja ka vetem tre funksione mjet, mjet, mjet. ato qe ishin.
13 – Lekizmi punon me banke . kapitalizmi punon me arke .
14 – Ne Lekizem paraja ben ligjin. Ne kapitalizem paraja eshte mjet pune.
15 – Ne Lekizem punohet per sigurine financiare. Ne Kapitalizem punohet per lirine financiare .
16 – Lekizmi eshte nje sistem ku fitojne nje pakice e vogel njerezish .Ne kapitalizem fitojne te gjithe .
17 – Lekizmin e mbron pushteti . Kapitalizmin e mbron shteti .
18 – Ne Lekizem njrezit e humbin identitetin vetiak dhe marin identitetin e turmes, kthehen ne militante pervers. Ne Kapitalizem njerezit kane identitetin e tyre si qytetare modern e te lire , quhen simpatizante , njerez te fjales , te nderit ,te beses .
19 – Lekizmi dhe Demokracia jane dy shtresa tektonike qe perplasen vazhdimisht .Ne Kapitalizem kemi nje tren dhe dy shina ku udhetojne bashke kapitalizmi dhe demokracia ( ky eshte “Transportieri” qe thame ).
20 -Lekizmi udhehiqet nga direktivat. Kapitalizmi udhehiqet nga e drejta
21 – Lekizmi vuan per para . Kapitalizmi vuan per dinjitet.
22 – Ne Lekizem semundja eshte biznes . Ne kapitalizem shendeti i popullit eshte detyre e shtetit dhe e jep ate falas per popullin qe e krijoi kete shtet.
23 – Ne Lekizem arsimi eshte biznes .Ne Kapitalizem arsimi eshte detyre paresore e shtetit , ai i edukon dhe meson njerezit e tije te eci vet perpara me kohen dhe e jep ate teresisht falas , asnje lek nga cerdhja deri sa behesh doktor .
24 – Lekizmin e drejton nje ndermarje Socialiste ,Shteterore dhe ka tepsine perpara e cila po mbaron . Nje pasiv gjigand ne ekonomi . Kapitalizmin e drejton Kapitalisti Shtet kjo ndermarje Shteterore , Kapitaliste , Private ( qeveria ) me mandat nga populli dhe ka aksioner vet popullin. Nje aktiv super gjigand ne ekonomi.
25 – Ne Lekizem kisha shqiptare flet greqisht . Ne Kapitalizem kisha shqiptare do flasi shqip.
26 – Ne Lekizem gazetaret paguhen nga privati duke e humbur lirine e tyre . Ata perdoren nga pushteti . Ne Kapitalizem gazetaret paguhen nga buxheti i shtetit me ligj kushtetues . kane liri absolute.
27 – Ne Lekizem shitet pusi , miniera , aerodromi , sherbimet , shtepite, vila dhe toke te huajve . Ne kapitalizem do shitet nafta , minerali ,bileta e avionit , do jepen me qera shtepi dhe vila apo toke .
28 – Ne Lekizem qeveria harxhon nga buxheti para . Ne Kapitalizem Kapitalisti shtet paguan taksa dhe tatime ne arken e popullit .
29 – Ne Lekizem shteti ta mer token me pare batjava . Ne Kapitalizem behesh aksioner me ate qe nderton ne token tende dhe mbrohet me ligj .
Cfare duam????!!!
Andaj ku bejme pjese e cfare mesojme e cfare na duhet e c’enderrojme….???
Nje referendum na duhet dhe nuk ka te humbur as ata qe e lene pushtetin dhe as ata qe do te drejtojne shtetin .
Te hapim mendjen se mendja eshte si syri qe punon vetem kur eshte hapur.
Asgje nuk mbaron pa filluar…

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!