fbpx
Lajmet me te Klikuara

Tribunalet Ushtarake Ndërkombëtare do të mbahen në Mariupol të Ukrainës – Amerikanët justifikohen sepse i tremben fakteve …

Read Time:5 Minute, 18 Second

Gjykatat ushtarake ndërkombëtare do të mbahet në ditët në vijim në Mariupol, Ukrainë.

Ambasada ruse në SHBA dha një deklaratë në orën 22:47 të mbrëmjes së djeshme, në lidhje me përgjigjen e Departamentit të Shtetit të SHBA ndaj gjykatës së ardhshme në Mariupol.

Më poshtë shihni deklaratën e plotë të Ambasadës Ruse nga Telegram: https://t.me/EmbUSA/711

“🇷🇺🇺🇸 Koment nga Ambasada Ruse në Shtetet e Bashkuara mbi deklaratën e Departamentit të Shtetit për Tribunalin e ardhshëm në Mariupol.

🔹Kemi marrë parasysh një tjetër akuzë të pabazë ndaj vendit tonë lidhur me Tribunalin për kriminelët e luftës ukrainas.

🔹Gjyqi i ardhshëm ka për qëllim sjelljen e drejtësisë ndaj kriminelëve të luftës, mes të cilëve ka edhe nazistë nga Regjimenti Azov. Uashingtoni duket qartë se ka frikë të bëjë publike provat e akteve çnjerëzore të kryera nga anëtarët e kësaj organizate terroriste.

❗️Tribunali Ndërkombëtar në Mariupol mund të hedhë dritë mbi thelbin e vërtetë të regjimit të Kievit, për të cilin Shtetet e Bashkuara krijojnë me zell një imazh të ndritshëm dhe heroik. Qytetarët amerikanë më në fund do të mësojnë se në realitet, qeveria e tyre po ndihmon ata që me qëllim vrasin dhe torturojnë popullin rus të Donbasit dhe Ukrainës.

🔹Rusia respekton plotësisht Konventat e Gjenevës dhe u garanton robërve ukrainas kushtet e duhura të paraburgimit. E njëjta gjë nuk mund të thuhet për regjimin e Kievit, të cilin militantët i keqtrajtuan ushtarët rusë të kapur.

Së fundi, nëse autoritetet amerikane kanë pyetje në lidhje me atë që ndodhi në Mariupol, ata mund ta diskutojnë atë me administratën e Republikës Popullore të Donetskut. Është shtet i pavarur”.

Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

1- Më falni çfarë? Departamenti Amerikan i Shtetit po flet për gjykatat ushtarake ruse për nazistët?

Ishte e vështirë për t’u gjetur, por ja ku është deklarata e Departamentit të Shtetit të SHBA-së të publikuar sot:

“Duke planifikuar të mbajë të ashtuquajturat “tribunale” në Mariupol të kontrolluar nga Rusia kundër mbrojtësve të guximshëm të Ukrainës, Kremlini po përpiqet të shmangë përgjegjësinë për luftën e agresionit të Presidentit Putin dhe të shpërqendrojë nga provat dërrmuese të mizorive që forcat ruse kanë kryer në Ukrainë.

Gjyqet e planifikuara për shfaqje janë të paligjshme dhe tallje me drejtësinë dhe ne i dënojmë ato ashpër. Të gjithë anëtarët e forcave të armatosura të Ukrainës, duke përfshirë vullnetarët vendas dhe të huaj të përfshirë në forcat e armatosura, kanë të drejtën e statusit të të burgosurit të luftës nëse kapen dhe duhet t’u ofrohet trajtimi dhe mbrojtja në përpjesëtim me atë status, sipas Konventave të Gjenevës.

Ne i bëjmë thirrje Moskës që të përmbushë detyrimet e saj sipas ligjit ndërkombëtar. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të qëndrojnë me vendosmëri me popullin ukrainas ndërsa ata mbrojnë lirinë e tyre”.

2-Në ketë mënyrë… administratori i Biden tashmë po përpiqet të delegjitimojë gjykatat sepse akuzat ruse për këto krime lufte shkojnë deri në krye, ku përfshihet dhe vetë Biden për prodhimin e armëve kimike dhe biologjike, si dhe armatosjen dhe ndihmën e nazistëve.

Forcat ukrainase jane përgjegjëse për krimet e luftës dhe mizoritë ndaj civilëve.

MIL ruse pohoi se SHBA/Ukraina janë të tmerruara nga dëshmia që do të japin të burgosurit ukrainas, sepse ajo do të çimentojë dhe ekspozojë më tej krimet e kryera nga regjimet e Kievit dhe Bidenit/DNC.

Si zakonisht, media perëndimore janë plotësisht te heshtura në radio për këtë temë, me përjashtim të Reuters, i cili publikon një artikull të tyre të vogël për të që duket se nuk qarkullon. Kjo doli dje në orën 6 të mëngjesit EST, dhe unë nuk njoh asnjë në komunitet ose në botën perëndimore që e ka përmendur atë.

“GJENEVË, 23 gusht (Reuters) – Kombet e Bashkuara. Zyra e të drejtave të njeriut shprehu shqetësim të martën në lidhje me planet e autoriteteve të mbështetura nga Rusia për të gjykuar të burgosurit ukrainas të luftës (POW) në qytetin port të Mariupolit, ndoshta brenda disa ditësh, duke thënë se një proces i tillë mund të përbënte në vetvete një krim lufte.

Autoritetet e mbështetura nga Rusia duket se po instalojnë kafaze metalike në një sallë në Mariupol si pjesë e planeve për të krijuar atë që ata e quanin një ‘gjykatë ndërkombëtare’, Ravina Shamdasani, zëdhënëse e Zyrës së OKB. Komisioneri i Lartë për të Drejtat e Njeriut (OHCHR), tha në një konferencë.

3- Pra, gjykatat ushtarake ndërkombëtare po zbresin në Ukrainë, ashtu siç tha Rusia se do ta bënte. Ata po gjykojnë nazistët e mirëfilltë të Azov për krime kundër njerëzimit dhe administratorit të Bidenit nuk i pëlqen kjo.

Rusia ka qenë jashtëzakonisht transparente në raportimin e saj për krimet e luftës naziste dhe sulmet ndaj civilëve. Ndërsa udhëheqësit liberalë globalistë të Perëndimit vazhdojnë të fshehin faktin se ata po mbështesin forcat naziste të pranuara fjalë për fjalë në Ukrainë…

Një pikë tjetër me interes është nëse këto do të jenë “gjykata ushtarake ndërkombëtare” të vërteta, do të duhet të përfshihen shumë vende në mbikëqyrjen e gjykatave dhe marrëveshje shumëpalëshe ndërmjet ushtrive kontribuuese. Pra kush janë ushtarakët?

Unë supozoj se Samiti i Mbrojtjes i Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait të sotëm midis të gjithë zyrtarëve ushtarakë të rangut më të lartë të Euroazisë, kishte të bënte me të. Ata diskutuan sot krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit të SHBA-së. Shikoni artikullin tim për këtë takim këtu.

4- Si përfundim, gjykatat po ndodhin pavarësisht nëse Perëndimi apo Zyra e të Drejtave të OKB-së i pëlqen apo jo. Rusia do të fillojë me të burgosurit ukrainas dhe do të vazhdojë rrugën e saj drejt zinxhirit.

Llogaria ka filluar.

Nuk e di kur, nëse dhe si përfshihen lojtarët kryesorë, por Rusia ka filluar ngjitjen e tyre.

Tashmë kemi 6 vjet që presim gjykatat ushtarake. Mund të mos jetë ashtu siç e kemi imagjinuar, por duket se diçka më në fund po ndodh.

Burimet e lajmit i keni me poshte:

https://t.me/EmbUSA/711

https://www.state.gov/the-kremlins-illegitimate-tribunals-in-mariupol/

https://www.reuters.com/world/europe/planned-trials-ukrainian-prisoners-mariupol-concerning-un-rights-office-2022-08-23/

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe bashkohuni me: https://patriotikmedia.com

/PatriotikMedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!