fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ministri i Jashtëm Rus Lavrov bën thirrje për zgjidhje të qëndrueshme në Kosovë …

Read Time:1 Minute, 42 Second

Qëndrimi i Rusisë për Kosovën është i pandryshuar. Moska bën thirrje për një zgjidhje të qëndrueshme dhe reciprokisht të pranueshme midis Beogradit dhe Kosovës, tha të hënën ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov në bisedimet me ministrin e Brendshëm serb Aleksandar Vulin.

Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

“Sa i përket Kosovës, qëndrimi i Rusisë është i pandryshuar. Është përsëritur vazhdimisht nga presidenti Vladimir Putin. Ne bëjmë thirrje për një zgjidhje të qëndrueshme, të pranueshme reciprokisht ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës bazuar në rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Natyrisht, ajo duhet para së gjithash , të jetë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe të miratohet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së”, tha ai. “Ne do të pranojmë një zgjidhje të tillë që do të jetë e pranueshme për serbët. Ne do të ofrojmë mbështetje të gjithanshme për miqtë tanë serbë për të arritur këtë rezultat.”

Ai gjithashtu vuri në dukje se bisedimet e ndërmjetësuara nga BE-ja ndërmjet presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, të cilat u mbajtën në Bruksel, nuk kanë dhënë përparim.

“Ne dimë për rezultatet e raundit të fundit të bisedimeve ndërmjet presidentit [serb] Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit [Kosovës] Albin Kurti, i cili u mbajt në Bruksel me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Nuk u arrit asnjë rezultat. Përkundrazi, ne shohim një kthim prapa në marrëveshjet ekzistuese, me tension në veri të Kosovës që është ende në vend”, tha ai.

Sipas Lavrov, ky është rezultat i politikës së Perëndimit, “e cila synon të minojë të gjitha parimet e sigurisë evropiane të dakorduara brenda OSBE-së”.

Këto parime parashikojnë siguri të pandashme dhe të barabartë dhe Rusia dhe Serbia janë të përkushtuara ndaj tyre, shpjegoi ai. “Ne do të insistojmë në këto qasje. Politika e Perëndimit vazhdon drejt prishjes së detyrimeve të saj, duke përfshirë edhe Ballkanin me situatën e provokuar nga Perëndimi si në Ukrainë,” shtoi ai.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe bashkohuni me: https://patriotikmedia.com

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!