fbpx
Lajmet me te Klikuara

VIDEO/Çmenduria e Administratës Joe Biden: Fajësohet Putin për të shpëtuar “Rendin Liberal Botëror” Amerikanët duhet të durojnë çmimet e larta të gazit …

Read Time:2 Minute, 55 Second

Shtëpia e Bardhë u ka thënë amerikanëve se duhet të vazhdojnë të durojnë çmimet e larta të gazit, në mënyrë që të ruajnë “rendin liberal botëror” dhe të mbështesin Ukrainën.

Kjo deklaratë u bë nga këshilltari i Joe Biden, Brian Deese i cili gjatë një interviste në CNN, kur ai u pyet nga gazetari për krizën dhe kostot e jetesës.

“Se çfarë do tju thoni atyre familjeve që thonë, dëgjoni, ne nuk mund të përballojmë dot që të paguajmë 4,85 dollarë për gallon për muaj,e jo më në vite?” e pyeti gazetari këshilltarin Deese.

“Kjo ka të bëjë me të ardhmen e Rendit Botëror Liberal dhe ne duhet të qëndrojmë të vendosur,” u përgjigj Deese.

Këshilltari i Biden Brian Deese: Për të shpëtuar “rendin liberal botëror” Amerikanët duhet të durojnë çmimet e larta të gazit …

Amerikanë të panumërt nuk mund të kujdeseshin më pak për ruajtjen e “rendit botëror liberal” në mbështetje të Ukrainës, dhe padyshim që më mirë do ta vendosnin Amerikën në vend të parë.

Në të vërtetë, sondazhet kanë treguar se sa herë që atyre u thuhen pasojat e ‘mbështetjes së Ukrainës’, oreksi për përfshirjen amerikane bie.

Por ky nuk është pikëpamja e presidentit, i cili gjithashtu tha dje se amerikanët duhet të vuajnë dhimbjen në pompë për “për aq kohë sa duhet” sepse “Putini është njeri i keq”.

Gazetari Jim Tankersley i NY Times pyet Biden: “Sa kohë është e drejtë të pritet që shoferët amerikanë të paguajnë atë premium” për luftën në Ukrainë? Biden: “Për aq kohë sa të duhet”.

Joe Biden fajësoi edhe një herë “Rusinë” për çmimet e larta të gazit, pavarësisht se inflacioni tashmë ishte në rritje përpara se lufta të fillonte në Ukrainë dhe sanksionet e tij po përkeqësonin edhe më shumë krizën.

Joe Biden shfaqëson veten dhe kërkon armikun e krizës që sipas tij është Rusia: “Arsyeja pse çmimet e gazit janë rritur, është për shkak të Rusisë – Rusia është arsyeja pse ekziston kriza ushqimore është për shkak të Rusisë…”

Një sondazh i Rasmussen zbuloi se vetëm 11 për qind e amerikanëve besojnë narrativën e administratës Biden se Vladimir Putin është fajtor për çmimet e larta rekord të gazit.

“Regjimi i Biden-it po shkatërron ekonominë globale vetëm për t’ia ngjitur fajin Putinit dhe ata nuk e marrin asnjë mallkim se sa amerikanë dhe evropianë duhet të vuajnë”, komenton Chris Menahan.

“Duhet të mendoni se do të vuani për aq kohë sa duhet për të siguruar të ardhmen e Rendit Botëror Liberal dhe për të siguruar që çdo qytet, shtet dhe komb në mbarë botën të mund të organizojë një Paradë të Krenarisë së homoseksualëve.”

Besnikët e Bidenit janë bërë gjithnjë e më absurdë me këto përpjekje për të na shpjeguar rritjen e çmimit të gazit dhe inflacionin, me ish-sekretarin e Thesarit, Larry Summers, duke fajësuar njerëzit që minimizojnë atë që ndodhi më 6 janar.

Drejtori ekzekutiv i BlackRock, Larry Fink, pohoi gjithashtu në mënyrë qesharake se edhe “nacionalizmi” ishte fajtor për inflacionin, duke pohuar se “Rritja e çmimeve pavarësisht nëse e quani nacionalizëm apo ngritjen e këtij besimi se ne duhet të përqendrohemi tek komunitetet që janë shkatërruar nga globalizimi, ne duhet të gjejmë mënyra për të krijuar vende pune më të mira për më shumë amerikanë, kjo në vetvete është inflacioniste.”

Askush me ndonjë aftësi të të menduarit kritik nuk po e ha këtë./Summit.news

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!