fbpx
Lajmet me te Klikuara

Pas dënimit të ulët të Ghislaine Maxwell, Avokatët kërkojnë që FBI të ndjekë klientët e Epstein…

Read Time:3 Minute, 58 Second

Siç është raportuar në mars të vitit 2021, privilegji i Maxwell filloi të shfaqej pasi kërkesat e saj për të redaktuar provat u lejuan. Gjykatësi Nathan të lëshonte ​​një vendim për redaktimet që Maxwell kishte kërkuar në lidhje me transkriptet që qeveria kishte vendosur nën vulë në shkurt 2021.

Sipas gjyqtarit, provat ishin shumë “sensacionale dhe të papastërta” për t’u zbuluar në publik.

“Ato pjesë të transkriptit, të cilat u redaktuan në çështjen civile, kanë të bëjnë me interesat e privatësisë dhe zbulimi i tyre do të shërbente thjesht për të plotësuar një “dëshirë për atë që është e bujshme dhe e papastër”, shkroi Nathan në urdhër.

Pasi pranoi kërkesën e saj Maxwell, në nëntor, gjyqtari Nathan u emërua nga Presidenti Joe Biden në Gjykatën e Apelit të SHBA për Qarkun e Dytë. Rastësi?

Dënimi i ulët u dha pavarësisht dëshmive të tmerrshme nga viktimat e Maxwell. Viktimat e Maxwell dhe Jeffrey Epstein; Annie Farmer, Virginia Giuffre, Elizabeth Stein, Sarah Ransome, Teresa Helm dhe “Kate”, e cila ka përdorur pseudonimin për të identifikuar veten, të gjitha paraqitën deklarata për ndikimin e viktimës dhe i kërkuan Nathan që të merrte parasysh vuajtjet e tyre kur të dënonte Maxwell. Edhe pse Nathan pretendoi t’i merrte në konsideratë, ajo përsëri dha një dënim që ishte më pak se adekuat.

Sipas raportimeve, Ransome tha se gjysmën e një viti që ajo kaloi e trajtuar si një “lodër seksi” nga Maxwell dhe Epstein e nxitën atë të bënte vetëvrasje dy herë. Fotot grafike të saj të bëra brenda një dhome spitali pas atyre përpjekjeve u përfshinë në dosje.

“Gjyqtar Nathan, shpresoj se kur të konsideroni dënimin e duhur me burg për rolin që luajti Maxwell në këtë operacion trafikimi seksual, të merrni parasysh vuajtjet e vazhdueshme të shumë grave që ajo abuzoi dhe shfrytëzoi, ndërsa ne do të vazhdojmë të jetojmë me kujtimet e mënyra se si ajo na ka dëmtuar”, ka shkruar ajo.

“Shpresoj që ju të peshoni efektet sistematike të krimeve që ajo kreu – mënyrat se si anëtarët e familjes, partnerët dhe miqtë tanë janë lënduar nga vuajtjet tona.”

“Kate” tha se “fyerja e fundit” e Maxwell ishte mungesa e pendimit të saj pasi u shpall fajtore. Ajo tha se Maxwell ishte “një person manipulues, mizor dhe i pamëshirshëm” dhe mund ta kishte ndaluar abuzimin.

“Mund t’u kishe dhënë fund përdhunimeve, ngacmimeve, manipulimeve të pështira që keni organizuar, dëshmuar dhe madje keni marrë pjesë”, tha Kate në gjykatë.

Avokatët e viktimave që atëherë i kanë bërë thirrje FBI-së që të vazhdojë hetimin e tyre ndaj abuzuesve të tjerë Maxwell dhe Epstein të pajisur me fëmijë të trafikuar seksualisht. Ata emëruan në mënyrë specifike djalin e Mbretëreshës së Anglisë, Princin Andrew.

“Le të shpresojmë se ata janë objektivi i radhës. Nëse ne kemi ndonjë lidhje me të, ata do të jenë”, u citua të ketë thënë avokati Brad Edwards, i cili përfaqësonte viktimën e Epstein, Virginia Roberts Giuffre në padinë e saj civile të abuzimit seksual jashtë gjykatës, kundër Dukës së Jorkut.

Këto komente u bënë jehonë nga një avokat tjetër, Spencer Kuvin, i cili përfaqëson disa nga viktimat e tjera të Epstein dhe Maxwell.

“Natyrisht, Andrew është një nga objektivat që ata do të kërkojnë. Ai patjetër duhet të shqetësohet, por nëse nuk ka bërë asgjë të keqe, atëherë dilni përpara dhe tregojini historinë e plotë FBI-së, jo medias, “tha ai jashtë gjykatës federale të Nju Jorkut, ku Ghislaine Maxwell u dënua me 20 vjet burg. të martën.

“Ne i bëjmë thirrje FBI-së që të hetojë plotësisht Princin Andrew. Çështja civile e Virginia Giuffre duhet të jetë vetëm fillimi. Të gjithë të lidhur me Epstein dhe Maxwell duhet të hetohen me kujdes”, shtoi avokatja nga Los Angeles, Lisa Bloom, e cila përfaqëson disa viktima të tjera të supozuara të manjatit të ndjerë Epstein.

Bloom ishte cituar të kishte thënë për Daily Mail se Princi Andrew “duhet të dridhej në çizmet e tij”.

Hetuesit amerikanë më pas iu drejtuan qeverisë britanike për të dorëzuar Dukën e Jorkut për të dhënë dëshmi përmes një kërkese për “Ndihmë Juridike të Ndërsjellë” (MLA) në Zyrën e Brendshme, duke anashkaluar Pallatin Buckingham.

Nëse një kërkesë e tillë merr miratim, FBI-ja mund të kërkojë që familja mbretërore të detyrohet të shkojë në një gjykatë britanike për të dhënë dëshmi nën betim si dëshmitar.

Duke pasur parasysh mungesën e interesit nga prokurorët që ndjekin klientët e Maxwell, megjithatë, ka shumë pak gjasa që princi ta shohë ndonjëherë ditën e tij në gjykatë. /TheFreeThoughtProject.com

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!