fbpx
Lajmet me te Klikuara

VIDEO/Diplomati Ukrainas e krahason Bashkëpunëtorin e Nazist-ve Stepan Bandera me Robin Hudin …

Read Time:4 Minute, 1 Second

Heroi i diskutueshëm kombëtar i Ukrainës, Stepan Bandera, ishte një luftëtar i vërtetë i lirisë, pavarësisht bashkëpunimit të tij me nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore, ka sugjeruar i dërguari i Kievit në Gjermani. Diplomati e mbrojti Banderën pasi një gazetar gjerman e sfidoi me prova.

Gjatë një interviste me ambasadorin Andrey Melnik të mërkurën, podkasteri gjerman Tilo Jung solli vizitën e diplomatit në varrin e Stepan Bandera në Mynih. Intervistuesi e pyeti ambasadorin ukrainas nëse ai e nderonte figurën e diskutueshme pavarësisht krimeve që i atribuohen Bandera-s jo vetëm nga historianët rusë, por edhe ato në Gjermani, Izrael dhe disa vende të tjera.

Melnik u përgjigj pozitivisht, duke argumentuar se lideri nacionalist ukrainas “veproi në një mjedis shumë të vështirë”, duke u futur gjithashtu midis Gjermanisë naziste, Bashkimit Sovjetik dhe Polonisë. Diplomati vazhdoi të shpallte se “nuk ka ligje për ata që luftojnë për liri”. Më pas ai vazhdoi ta krahasonte Bandera-n me Robin Hood, i cili “po nderohet nga të gjithë” pavarësisht se ishte dikush që “nuk veproi sipas ligjit që ishte në fuqi atëherë”.

Jung e kundërshtoi këtë duke nxjerrë në pah lidhjen e ngushtë të Bandera-s me liderin e Italisë fashiste Benito Mussolini dhe Adolf Hitlerin e Gjermanisë naziste në vitet 1920 dhe 1930, si dhe ëndrrën e liderit nacionalist ukrainas për të vendosur fashizmin ukrainas dhe armiqësinë e tij me hebrenjtë, polakët dhe rusët. .

Podkaster vuri në dukje se ndjekësit e Bandera, së bashku me nazistët gjermanë, vranë gjithsej 800,000 hebrenj në Ukrainë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ata kryen gjithashtu një masakër të polakëve në Ukrainën perëndimore, duke vrarë deri në 44,000 civilë, shtoi Jung.

Melnik, megjithatë, hodhi poshtë të gjitha sa më sipër, duke pretenduar se nuk ka prova për të mbështetur ato akuza.

Diplomati këmbënguli vazhdimisht se Bandera nuk ishte i përfshirë në politikat antisemite, edhe kur intervistuesi lexoi me zë të lartë një rezolutë të miratuar nga Bandera në pranverën e vitit 1941, përpara pushtimit nazist, i cili i klasifikonte hebrenjtë si armikun më të madh të popullit ukrainas. dhe bëri thirrje për shfarosjen ose dëbimin e tyre me forcë.

Prezantuesi më pas citoi nga disa fletëpalosje nga organizata e Bandera-s që u shpërndanë kur trupat naziste pushtuan pjesë të Ukrainës, ku shkruhej “Njerëz, këtë duhet ta dini: Moskovitë, polakët, hungarezët, hebrenjtë – ata janë armiqtë tuaj. Shkatërroni ato! Duhet ta dini këtë. Udhëheqja juaj. Udhëheqësi juaj, Stepan Bandera.”

Jung pyeti se si Melniku ende mund ta quante dikë hero, i cili kishte kryer vrasje masive të hebrenjve dhe polakëve. Ambasadori thjesht u përgjigj: “Bandera nuk ishte vrasës i hebrenjve dhe polakëve”.

I dërguari i Ukrainës në Gjermani këmbënguli se “nuk ka prova” Bandera “ka lëshuar një urdhër për të shfarosur hebrenjtë”. Melniku arriti në përfundimin se, në mungesë të provave që do ta bindnin, ai nuk do të distancohej nga lideri nacionalist.

Bandera ishte udhëheqësi i Organizatës së Nacionalistëve të Ukrainës, e cila ishte e njohur për ideologjinë e saj radikale antisemitike. Sipas historianëve nga vende të ndryshme, krahu militant i organizatës – Ushtria Kryengritëse e Ukrainës (UPA) – ndihmoi trupat e Gjermanisë naziste në shfarosjen e hebrenjve në shumë raste. Si rezultat, Bandera përgjithësisht shihet si një bashkëpunëtor i nazistëve në Gjermani dhe Izrael.

Polonia, ndërsa është aleate e Kievit në konfliktin e saj aktual me Moskën, ka një sëpatë për të bluar edhe trashëgiminë e Bandera-s. Në vitin 2016, parlamenti polak njohu të ashtuquajturat Masakrat e Volynit si gjenocid nga militantët e UPA. Në vitin 2018, presidenti polak Andrzej Duda nënshkroi një projekt-ligj që ndalonte promovimin e ideologjisë së lidhur me Stepan Bandera.

Në Rusi, gjithashtu, konsensusi i përgjithshëm është se udhëheqësi nacionalist ukrainas ishte një bashkëpunëtor i nazistëve, përgjegjës për vrasjen e civilëve gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore.

Në Ukrainë, megjithatë, Bandera përshëndetet si një hero kombëtar. Presidenti i atëhershëm Viktor Jushçenko i dha titullin pas vdekjes figurës së diskutueshme në vitin 2010. Lëvizja u kritikua nga Qendra Simon Wiesenthal në atë kohë, e cila shprehu “zhgënjimin më të thellë” ndaj vendimit të Jushçenkos. Në deklaratën e saj, organizata tha se ndjekësit e Bandera-s “vranë mijëra hebrenj dhe njerëz të tjerë gjatë Luftës së Dytë Botërore”.

Mbështetësit e figurës së diskutueshme, nga ana tjetër, këmbëngulin se ai po luftonte kundër regjimit sovjetik për të krijuar një shtet të pavarur ukrainas. Krimet e tij zakonisht shpërfillen ose mohohen nga zyrtarët dhe nacionalistët ukrainas.

Ambasadori Melnyk nuk është i panjohur për polemika, pasi ka përdorur vazhdimisht gjuhë jodiplomatike kur kritikoi zyrtarët e lartë gjermanë për mosgatishmërinë e tyre të perceptuar për t’i siguruar Ukrainës armë në muajt e fundit. Ai e përshkroi në mënyrë të famshme kancelarin Olaf Scholz si një “mëlçi të ofenduar” në maj, vetëm për të shprehur publikisht keqardhjen një muaj më vonë.

Burimi: rt.com

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!