fbpx
Lajmet me te Klikuara

Sponsorët e fuqisë Perandorake në Botë i bëjnë thirrje Rusisë që të “zhkolonizohet” dhe mungesa e vetëdijes është e dukshme …

Read Time:6 Minute, 3 Second

Shtetet e Bashkuara, perandoria më e fuqishme koloniale në historinë moderne, po sponsorizon një diskutim mbi ‘imperializmin’ e kundërshtarit të saj
Daniel Kovalik jep mësime për të Drejtat Ndërkombëtare të Njeriut në Shkollën Juridike të Universitetit të Pittsburgh dhe është autor i librit Jo More War: Si Perëndimi shkel të drejtën ndërkombëtare duke përdorur ndërhyrjen “humanitare” për të avancuar interesat ekonomike dhe strategjike të botuar së fundmi.

Më 23 qershor 2022, një organizatë e financuar nga Kongresi Amerikan, Komisioni për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë – i njohur gjithashtu si Komisioni i Helsinkit – mbajti një konferencë virtuale duke bërë thirrje për “zhkolonizimin e Rusisë”.

Këtu lind pyetja se pse ata nuk po kërkojnë dekolonizimin e Shteteve të Bashkuara. Në fund të fundit, vendi u themelua fjalë për fjalë nga pasardhësit e kolonistëve të bardhë, të cilët kishin kapërcyer një oqean për të pushtuar me dhunë territorin nga njerëzit e tij indigjenë.

Ndërsa folësit e konferencës, të cilët mund të dëgjohen këtu, përdorën krizën aktuale në Ukrainë si një pikë kërcimi, ata kërkuan që Federata Ruse të “zhkolonizohet” nga rajonet dhe republikat që janë qeverisur nga Moska që nga shekulli i 16-të (p.sh. Siberia dhe Tatarstani) dhe të tjerë që kthehen në fillim të viteve 1800 (p.sh. Çeçeni).

Kjo, natyrisht, është e barabartë me thirrjen ndaj SHBA-së që të heqë dorë pothuajse të gjithë territorin e saj nga Atlantiku në Paqësor, për të mos përmendur pronat më të fundit si Hawaii.

Në të vërtetë, kur një pjesëmarrës i konferencës pyeti se çfarë duhet të bëjë SHBA me Hawaiin në dritën e këtij diskutimi “dekolonizimi”, folësit e panelit vallëzuan rreth kësaj çështje dhe ndryshuan shpejt temën, duke treguar se nuk janë aspak të shqetësuar për “dekolonizimin”, por janë vërtet të interesuar të shpërbëjnë Federatën Ruse për hir të saj.

Folësit e konferencës u përqendruan shumë në Rusinë e epokës sovjetike, megjithëse përsëri republikat që ata cituan ishin pjesë e Rusisë shumë kohë përpara Revolucionit shumëkombësh të 1917-ës. Sido që të jetë, BRSS u dha këtyre vendeve pavarësi më të madhe se sa kishin pasur ndonjëherë. Ngritja e fantazmave të Bashkimit Sovjetik dhe ngatërrimi i tij me Rusinë e ditëve moderne është sprova standarde e përdorur për të nxitur histerinë kundër Moskës si një lloj fuqie perandorake që kërkon të pushtojë botën.

Por kjo përpjekje dështon, sepse ironia, natyrisht, është se, siç kanë theksuar historianët e mëdhenj si Eric Hobsbawm dhe Jean Bricmont, nuk kishte asnjë vend në botë që të mbështeste luftërat çlirimtare të Botës së Tretë kundër kolonializmit (dhe ky ishte pa ndryshim kolonializmi perëndimor ) më shumë se Bashkimi Sovjetik. Dhe, sigurisht pas Luftës së Dytë Botërore, ishin SHBA ato që luftuan pa mëshirë për të mbajtur kolonializmin perëndimor.

Kështu, kur shikohen rastet e Koresë, Vietnamit, Kubës, Palestinës dhe Nikaraguas, vetëm për të përmendur disa shembuj, ishte BRSS që ndihmoi luftërat për pavarësi kombëtare të këtyre vendeve, ndërsa SHBA-ja mbrojti ushtarakisht regjimet e lashta. Natyrisht, rasti më i dukshëm i kësaj ishte Afrika e Jugut dhe shtetet e vijës së frontit të Afrikës Jugore, ku SHBA dhe partneri i saj Izraeli, u përpoqën në mënyrë të dëshpëruar të ruanin Aparteidin dhe dominimin kolonial të kolonëve, ndërsa Bashkimi Sovjetik dhe aleati i tij Kuba, luftuan, dhe mjaft. me sukses, për t’i dhënë fund këtyre sistemeve.

Përveç kësaj, duhet theksuar se ishte Bashkimi Sovjetik, më shumë se çdo vend tjetër, ai që udhëhoqi luftën, në vitet 1940, kundër përpjekjes së Gjermanisë naziste për të kolonizuar Evropën – dhe në të vërtetë pjesën tjetër të botës. Dhe BRSS humbi 27 milionë njerëz duke e bërë këtë.

Ndërkohë, që nga Lufta e Dytë Botërore, SHBA ka krijuar një perandori me një shtrirje të panjohur deri më tani në botë. Tani vlerësohet se “Shtetet e Bashkuara kanë afërsisht 800 baza ushtarake formale në 80 vende, një numër që mund të kalojë 1000 nëse numërohen trupat e vendosura në ambasada dhe misione dhe të ashtuquajturat baza “lily-pond”, me rreth 138,000 ushtarë të stacionuar. anembanë globit.” Asnjë vend tjetër në botë nuk ka, apo ka pasur ndonjëherë, një shtrirje të tillë ushtarake. Në të vërtetë, relativisht pak vende të tjera që kanë baza ushtarake jashtë vendit kanë një numër të kombinuar bazash që nuk arrin as një të dhjetën e numrit të bazave amerikane.

Kështu, “vetëm 11 vende të tjera kanë baza në vendet e huaja, rreth 70 gjithsej. Rusia ka rreth 26 deri në 40 në nëntë vende, kryesisht ish-republikat sovjetike, si dhe në Siri dhe Vietnam”. (theksimi i shtuar). Dhe duke folur për Sirinë, ndërsa folësit e Komisionit të Helsinkit u përpoqën të pretendonin se Rusia ka qenë e angazhuar në një lloj përpjekjeje neo-koloniale atje, në fakt janë SHBA-të ato që janë pushtuesi i paftuar (dhe për rrjedhojë i paligjshëm) në Siri dhe tani po pushtojnë një e treta e vendit kundër dëshirës së qeverisë siriane dhe duke plaçkitur rregullisht naftën siriane nga kjo tokë e pushtuar në kundërshtim me Konventat e Gjenevës.

Dhe sigurisht, janë SHBA, jo Rusia, të cilat vetëm në 29 vitet e fundit kanë udhëtuar në gjysmë të rrugës nëpër botë për të pushtuar dhe shkatërruar pa ndryshim kombe të tjera si Iraku (dy herë), ish-Jugosllavia, Libia, Somalia. dhe Afganistani. Në një akt të pacipë vjedhjeje koloniale, SHBA thjesht vodhi 7 miliardë dollarë (ose rreth 40% të të ardhurave kombëtare) nga Afganistani pas luftës së saj 20-vjeçare atje. SHBA vazhdon t’i mbajë këto fonde edhe pse Afganistani po përballet me një zi buke dhe pasojat e një tërmeti shkatërrues. Në mënyrë të ngjashme, SHBA-ja hodhi poshtë burimin më të madh të vetëm të të ardhurave kombëtare të Venezuelës – kompaninë e saj të naftës CITGO me bazë në SHBA, e cila tani po shitet nga Uashingtoni në copa. Dhe sigurisht, SHBA vodhi miliarda dollarë të rezervave financiare ruse të mbajtura në bankat amerikane në fillim të këtij viti.

Ndërkohë, Uashingtoni vazhdon të ruajë kontrollin e tij kolonial mbi territore të tilla si Puerto Rico, Guam, Guantanamo Bay dhe Hawaii, për të mos përmendur faktin se i gjithë territori i asaj që tani njihet si Shtetet e Bashkuara të Amerikës përfaqëson tokat e vjedhura nga popujt indigjenë. dhe Meksika.

Shkurtimisht, qeveria amerikane dhe OJQ-të e saj në përputhje nuk kanë punë të flasin për “zhkolonizimin” e dikujt përpara se të hyjnë në biznesin e dekolonizimit të tokave të tyre. Një përpjekje e tillë mund të fillojë me largimin e bazave ushtarake amerikane nga e gjithë bota dhe tërheqjen shoqëruese të të gjitha trupave të huaja amerikane; kthimin e të gjitha parave dhe burimeve të vjedhura në vende të tilla si Afganistani, Siria, Venezuela dhe Rusia; kthimi i Gjirit të Guantanamos në Kubë; mbajtjen e referendumeve në Puerto Riko dhe Hawaii për pavarësinë; dhe duke paguar dëmshpërblime të mëdha për popujt indigjenë të Shteteve të Bashkuara dhe pasardhësit e ish-skllevërve.

Një fokus i tillë në mëkatet e vendit të vet nuk është vetëm gjëja e duhur për t’u bërë, por ka perspektiva më të mëdha për sukses dhe gjithashtu shmang rreziqet që vijnë nga mbrojtja e shpërbërjes së detyruar të kombeve të tjera, siç është Federata Ruse – diçka që është Komisioni i Helsinkit. të paktën duke kërkuar në mënyrë implicite në kërkesën e saj për “dekolonizimin” e Rusisë.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!