fbpx
Lajmet me te Klikuara

Mbi 1 milion votues kalojnë me Republikanët – Joe Biden dhe Demokratë po humbasin Votuesit përpara zgjedhjeve afatmesme …

Read Time:1 Minute, 56 Second

Gjatë 12 muajve të fundit, më shumë se një milion votues amerikanë e kanë ndryshuar përkatësinë e tyre partiake në GOP, duke paraqitur një pamje të zymtë për demokratët në zgjedhjet afatmesme të vitit 2022.

Sipas një analize nga Associated Press, Republikanët po përfitojnë kryesisht në periferi të qyteteve të mëdha dhe të mesme, ku votuesit që mbështetën Presidentin Joe Biden në 2020 po luftojnë me inflacionin dhe po bëhen gjithnjë e më kritikë ndaj çështjeve sociale demokratike.

Gjatë 12 muajve të fundit, afërsisht 1.7 milionë amerikanë kanë ndryshuar përkatësinë e tyre partiake. Sipas raportit, dy të tretat e tyre kanë shkuar tek Republikanët, ndërsa vetëm 630,000 kanë kaluar nga Partia Demokratike.

Ndërsa për demokratët, kjo nuk është gozhda e fundit që po i fut në arkivol, tendenca e votuesve është një tjetër tregues se republikanët do të kenë fitime të mëdha në Kongres dhe qeveritë shtetërore në të gjithë vendin në nëntor.

Ronna McDaniel, një kryetare e Komitetit Kombëtar Republikan, ia atribuoi fitimet e mëdha partisë së saj “rritjes së gazit nga Biden, krizës në kufi që u hap, si dhe mungesës së formulave të foshnjave dhe rritjen e krimit”.

McDaniel tha në një deklaratë se “Biden dhe demokratët janë mjerisht jashtë kontaktit me popullin amerikan, dhe kjo është arsyeja pse votuesit po grumbullohen tek Partia Republikane në grupime të mëdha. Periferia amerikane do të jetë në anën e të kuqeve për ciklet që do të vijnë.”

Çmimet e larta të gazit nuk u trajtuan kurrë plotësisht nga administrata Biden, si dhe inflacioni që po qëndron në nivelin më të lartë në 40 vitet e fundit, dhe nuk po tregon asnjë shenja të ngadalësimit.

Duke thënë se ai është shumë pasiv, anëtarët e vetë partisë së Joe Biden kanë kritikuar përgjigjen e Shtëpisë së Bardhë ndaj krizave ekonomike.

Republikani Ro Khanna, D-Calif., botoi në një shkrim për New York Times në fillim të qershorit: “Unë mbështes përpjekjet e presidentit, por ne kemi nevojë për një vizion më të guximshëm dhe veprim më të shpejtë”. Khanna shtoi se, “Për të përmbushur këtë moment, zoti Biden duhet të mbledhë një grup pune urgjent që të autorizojnë për të ulur çmimet dhe për të adresuar mungesat. Ne kemi nevojë për një mobilizim të gjithanshëm, jo ​​vetëm disa nisma ad hoc që reagojnë ndaj titujve.”

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!