fbpx
Lajmet me te Klikuara

Prezenca e “Sallatës Ruse” prish humorin e samitit të NATO-s …

Read Time:1 Minute, 35 Second

Zgjedhja e sallatës në samitin e NATO-s të së martës në Madrid, Spanjë raportohet se ka shkaktuar një bujë mes të pranishmëve, pasi sallata me patate të stilit rus u shfaq në krye të menusë së restorantit të brendshëm, sipas Reuters.

Konfuzioni mes të ftuarve thuhet se u përkeqësua nga fakti se një nga temat kryesore të samitit është përcaktimi i Rusisë si një “kërcënim sigurie” në konceptin e ri strategjik të NATO-s, mbi konfliktin e vazhdueshëm ushtarak në Ukrainë.

“Sallata ruse në një samit të NATO-s? Jam pak i befasuar nga kjo zgjedhje e pjatës”, tha gazetarja Inaki Lopez për median spanjolle La Sexta.

Megjithatë, pavarësisht nga emri, “Ensaladilla Rusa” (sallatë me patate të stilit rus), e cila përbëhej nga bizele, patate, karrota dhe majonezë, thuhet se u shit brenda pak orësh me 8 euro për racion.

Dhe ndërsa sallata e stilit rus zakonisht gjendet në të gjithë Spanjën, ajo në fakt nuk ka shumë të përbashkëta me atë që zakonisht shërbehet në Rusi. E njohur si “sallata Olivier”, ajo zakonisht përbëhet nga patate të ziera të prera në kubikë, karrota, vezë të ziera, bizele, turshi, qepë dhe proshutë, të përziera me majonezë dhe nganjëherë pak mustardë.

Versioni origjinal i sallatës besohet të jetë shpikur në shekullin e 19-të në restorantin Hermitage të Moskës nga kuzhinieri i famshëm rus Lucien Olivier, dhe fillimisht përmbante koka, gjuhë viçi, kaperi, havjar dhe karavidhe, së bashku me përbërës të tjerë sezonalë. Megjithatë, besohet se receta origjinale e përdorur në restorantin legjendar ka humbur, pasi Olivier e mbajti atë një sekret të ruajtur gjatë gjithë jetës së tij.

Sallata konsiderohet një element kryesor i kuzhinës ruse dhe është e popullarizuar në të gjithë botën, veçanërisht në vendet post-sovjetike në Evropën Lindore, ku është gjerësisht e disponueshme në kafeteri dhe dyqane komoditeti dhe shpesh shërbehet në raste të veçanta si Viti i Ri.
/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!