fbpx
Lajmet me te Klikuara

Federalët lëshuan thirrje për Kompaninë që qëndron pas së vërtetës Trump’s Truth Social!

Read Time:2 Minute, 10 Second

Gjuetia e pafund shtrigash! Kompania që krijoi Trump’s Truth Social është nën hetim nga SEC.

Anëtarët e bordit të DWAC janë nën hetim federal dhe kanë marrë fletëthirrje nga SEC.

CNBC raportoi:

Se një hetim penal federal po kërcënon bashkimin e propozuar midis ndërmarrjes së mediave sociale të ish-presidentit Donald Trump dhe një kompanie blerëse për qëllime të veçanta, një marrëveshje kjo që do t’i jepte kompanisë së kombinuar akses në miliarda dollarë në tregjet publike.

Kjo kompani, Digital World Acquisition Corp., zbuloi në një depozitim të letrave me vlerë të hënën se u bë e ditur më 16 qershor se çdo anëtar i bordit të saj të drejtorëve mori fletëthirrje nga një juri e madhe federale në Nju Jork.

Juria e madhe kërkon dokumente të ngjashme që Komisioni i Letrave me Vlerë kishte kërkuar në hetimin e tij civil tashmë të zbuluar, tha DWAC. Vetë kompania mori një thirrje të premten me kërkesa të ngjashme, së bashku me kërkesa të tjera në lidhje me komunikimet, individët dhe informacionet që përfshijnë Rocket One Capital.

Axios raporton:

Rregullatorët federalë të letrave me vlerë kanë zgjeruar hetimin e tyre për bashkimin e planifikuar midis një kompanie të blerjes së çeqeve dhe biznesit të mediave sociale të ish-presidentit Trump, i njohur si Truth Social, sipas një depozitimi në mëngjesin e së hënës në SEC.

Përse ka kaq rëndësi: Perspektivat financiare të Truth Social varen shumë nga investimi i lidhur me bashkimin, i cili mund të mos ndodhë kurrë.

Ngjarja: Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim po heton komunikimet midis kompanisë së çeqeve të zbrazëta, të quajtur Digital World Acquisition Corp., dhe Trump. Me interes të veçantë do të ishte nëse të dy palët do të negocionin përpara se DWAC të bëhej publike, gjë që do të kishte qenë e paligjshme.

Çfarë ka të re: DWAC më parë zbuloi se ishte nën hetim, por të hënën tha se rregullatorët po kërkojnë “dokumente dhe informacione shtesë”.
/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!