fbpx
Lajmet me te Klikuara

Konspiracion: 10 ditë para Vrasjes, John F Kennedy kërkoi dosjen e UFO-ve – Vallë të jetë kjo arsyeja e vrasjes?

Read Time:3 Minute, 59 Second

Një letër e zbuluar dhe e shkruar nga vetë John F Kennedy drejtuar kreut të CIA-s tregon se presidenti kërkoi që t’i tregoheshin dokumentat konfidenciale për UFO-t 10 ditë para vrasjes së tij.

Memorandumi sekret është një nga dy letrat e shkruara nga JFK që kërkonte informacion rreth paranormales më 12 nëntor 1963, të cilat janë publikuar nga CIA për herë të parë.

Një arsye më shumë kjo për vrasjen e JFK i cili u qëllua për ta ndaluar atë që të zbulonte të vërtetën rreth UFO-ve?

Autori William Lester tha se CIA ia lëshoi ​​dokumentet atij sipas Aktit të Lirisë së Informacionit pasi ai bëri një kërkesë gjatë hulumtimit të librit të tij të ri “Një festë e lirisë: JFK dhe kufiri i ri”.

Interesi i presidentit për UFO-t pak ditë para vdekjes së tij ka të ngjarë të nxisë teoritë e konspiracionit rreth vrasjes së tij, sipas AOL News. Studiuesit e alienëve thonë se dokumentet më të fundit, të lëshuara për z. Lester nga CIA, i shtojnë peshë sugjerimit se presidenti mund të ishte qëlluar për ta ndaluar atë që të zbulonte të vërtetën rreth UFO-ve.

Në një nga dokumentet sekrete të lëshuara sipas Aktit të Lirisë së Informacionit, JFK i shkruan drejtorit duke i kërkuar dosjet e UFO-ve.

Publikuar: Letër nga JFK drejtuar drejtorit të CIA-s që kërkon akses në dosjet e UFO-ve, e cila i është lëshuar një autori sipas Aktit të Lirisë së Informacionit

Në memon e dytë, dërguar administratorit të NASA-s, presidenti shpreh dëshirën për bashkëpunim me ish-Bashkimin Sovjetik për aktivitetet e ndërsjella të hapësirës. Dokumentet e klasifikuara më parë iu lëshuan mësuesit William Lester në bazë të Aktit të Lirisë së Informacionit si pjesë e kërkimit për një libër të ri rreth JFK. Ai tha se interesi i JFK-së për UFO-t mund të ishte nxitur nga shqetësimet për marrëdhëniet me ish-Bashkimin Sovjetik.

Disa ditë më parë përpara se të vritej, JFK i shkroi CIA-s ku i kërkonte akses për dosjet e tyre për UFO-t

Dokument i paklasifikuar: Një memo e dytë e shkruar nga JFK më 12 nëntor 1963, 10 ditë para vrasjes së tij, e cila është publikuar nga CIA

“Një nga shqetësimet e tij ishte se shumë nga këto UFO po shiheshin mbi Bashkimin Sovjetik dhe ai ishte shumë i shqetësuar se sovjetikët mund t’i keqinterpretonin këto UFO si agresion kundër SHBA-së, duke besuar se ishte një pjesë e teknologjisë sonë,” tha Lester për AOL News. .

“Unë mendoj se kjo është një nga arsyet pse ai donte të merrte në duart e tij këtë informacione dhe ta largonte atë nga juridiksioni i NASA-s, në mënyrë që t’u thoshte sovjetikëve, “Shiko, nuk jemi ne, ne nuk po e bëjmë atë. ne nuk jemi provokues. “.’
Por teoricienët e konspiracionit thanë se dokumentet i shtojnë interes një dosjeje të diskutueshme, të mbiquajtur “memo e djegur”, të cilën një hetues UFO pretendon se e mori në vitet 1990. Dokumenti, i cili ka shenja të djegura, pretendohet se i është postuar investiguesit të UFO-ve Timothy Cooper në 1999 nga një burim i panjohur për CIA-n, por që nuk është verifikuar kurrë.

I diskutueshëm është dhe një “memo e djegur” i drejtorit të CIA-s ku thuhet se është shkruar: “Lancer [JFK] ka bërë disa pyetje në lidhje me aktivitetet tona, të cilat ne nuk mund t’i lejojmë të dalin apo të përgjigjemi”

Në një shënim të dërguar me dokumentin, zbuluesi i dukshëm tha se ai kishte punuar për CIA-n midis viteve 1960 dhe 1974 dhe e nxori memorandumin nga zjarri kur agjencia po digjte disa nga dosjet e saj sekrete.
Memorandumi pa datë përmban një referencë për ‘Lancer’, i cili ishte emri i koduar i Shërbimit Sekret të JFK-së. Në faqen e parë, drejtori i Inteligjencës Qendrore shkruante: “Siç duhet ta dini, Lancer ka bërë disa pyetje në lidhje me aktivitetet tona, të cilat ne nuk mund t’i lejojmë.

“Ju lutemi dërgoni pikëpamjet tuaja jo më vonë se tetori. Veprimi juaj për këtë çështje është kritik për vazhdimësinë e grupit.’
Pronari aktual i “memorandumit të djegur”, i cili e bleu atë nga Timothy Cooper në vitin 2001, tha për AOL News se kjo tregon se kur JFK bëri pyetje për UFO-t, dhe CIA e “eleminoi atë”.

Hetuesi i UFO-ve Robert Wood tha se ai ka testuar letrën në të cilën ishte shtypur, me bojë, filigranët, llojet e shkronjave dhe shenja të tjera. Ai tha: “Punësova një kompani mjeko-ligjore për të kontrolluar kohën e bojës dhe për të kontrolluar disa gjëra të tjera me të cilat mund të datoni, duke përdorur të njëjtat teknika që do të përdorni në një gjykatë.
(Artikulli është marrë nga dailymail.co.uk)
/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!