fbpx
Lajmet me te Klikuara

Pas një pauze dy-vjeçare rikthehet Krijuesi i QAnon “Q”…

Read Time:3 Minute, 20 Second

Përdoruesi anonim i bordit të mesazheve të njohura si “Q”, ku me njoftimet e fshehta të cilët nxorën teorinë e konspiracionit pro-Trump QAnon, është rikthyer me një postim pas një ndërprerjeje gati dyvjeçare.

Të premten mbrëma, dikush me akses në kredencialet e hyrjes së Q postoi në 8kun, komuniteti anarkik i internetit ku Q postoi për herë të fundit në dhjetor 2020.

“A do të luajmë një lojë edhe një herë?” postimi i parë që shënon kthimin e Q-së në tabelë lexohet, i nënshkruar “Q”.

Mesazhi u shkrua në të njëjtin format si të dhëna si mijëra postime të mëparshme Q, të quajtura “Q Drops” nga fansat e tyre, që çuan në krijimin e QAnon në fund të vitit 2017. Ndjekësit e Q besojnë se mesazhet shpjegojnë botën ashtu siç është në të vërtetë , i kontrolluar nga adhuruesit e Satanait, pedofilët që vrasin fëmijët për adrenochrom dhe këta ndodhen në Partinë Demokratike me financa të kontrolluara si dhe institucione të tjera.

Sipas QAnon, Donald Trump u rekrutua nga ushtria për të kandiduar për president në vitin 2016 për të rrëzuar “kabalën” e poshtër. Besimtarët e QAnon presin “Stuhinë”, një ngjarje në të cilën ata besojnë se armiqtë e Trump si Hillary Clinton dhe Barack Obama do të ekzekutohen me urdhër nga një gjykatë ushtarake ose do të burgosen në Gjirin e Guantanamos.

Posteri Q u pasua me dy mesazhe të tjera të premten mbrëma. Të pyetur se pse ishin zhdukur për më shumë se një vit, ata shkruanin: “Duhej të bëhej në këtë mënyrë”.

“A jeni gati t’i shërbeni përsëri vendit tuaj?” shkruan Q në një postim tjetër. “Kujtoni betimin tuaj.”

Pavarësisht pretendimeve të tyre, QAnon ka arritur të bëhet një fraksion brenda Partisë Republikane. Dy anëtarët aktualë të Kongresit, përfaqësueset Marjorie Taylor Greene (R-GA) dhe Lauren Boebert (R-CO), kanë shprehur mbështetje për QAnon në të kaluarën dhe më shumë mbështetës të Q pritet të fitojnë postin në afatin e mesëm. Një sondazh i vitit 2021 zbuloi se parimet thelbësore të QAnon kanë një mbështetje të konsiderueshme, me 75 përqind e njerëzve të anketuar që thonë se besojnë se bota drejtohet nga një kabalë pedofilësh satanik.

Q ndaloi postimin në 8kun në dhjetor 2020, menjëherë pas humbjes së Trumpit në zgjedhje. Ron Watkins, ish-administratori i 8kun, i cili shpesh është akuzuar për kontrollin e llogarisë QAnon, aktualisht po konkurron si një kandidat për një vend në Arizona House.

Watkins, i cili ka mohuar postimin si Q, dhe nuk iu përgjigj një kërkese të menjëhershme për koment mbi kthimin e Q. Nuk është e qartë nëse postimet e reja Q kanë për qëllim të përkojnë me vendimin e Gjykatës së Lartë të Premten për përmbysjen e të drejtave të abortit.

QAnon ka fituar mbështetjen e një numri mbështetësish të shquar të Donald Trump, duke përfshirë ish-këshilltarin e sigurisë kombëtare Michael Flynn, komedianin Roseanne Barr dhe avokatët e MAGA Lin Wood dhe Sidney Powell. Një udhëheqës i QAnon ka organizuar me sukses një koalicion të kandidatëve të sekretarit të shtetit, të cilët mund të jenë gati të fitojnë kontrollin e zgjedhjeve në disa shtete.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!