fbpx
Lajmet me te Klikuara

Negociatat-Media e Huaj: Shteti kandidat thotë se shpreson të Anëtarësohet në BE në shekullin e 22-të…

Read Time:1 Minute, 57 Second

Kryeministri i Shqipërisë, i cili paralajmëroi Ukrainën kundër ‘iluzioneve’ të anëtarësimit në BE, është tallur me ngadalësinë e Brukselit në shtimin e anëtarëve të rinj.

Shqipëria, së cilës iu dha statusi i kandidatit për në BE tetë vjet më parë, ende ruan shpresat se mund të bashkohet me bllokun diku në shekullin e 22-të, bëri shaka kryeministri i vendit ballkanik Edi Rama gjatë një samiti të BE-së në Bruksel.

“Sigurisht, ne do të vazhdojmë në rrugën tonë europiane me shpresë se në shekullin e ardhshëm do të jemi anëtarë”, tha Rama të enjten.

Komenti sarkastik u bë pas samitit BE-Ballkani Perëndimor në kryeqytetin belg, i cili nuk solli asnjë rezultat përfundimtar për Shqipërinë dhe vendet e tjera shpresëdhënëse të BE-së në rajon.

Brukseli nuk kishte arritur të kapërcejë veton e Bullgarisë për nisjen e bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut në kohë për takimin.

Ajo gjithashtu ngeci negociatat e bllokut me Shqipërinë pasi ofertat e anëtarësimit në BE nga dy vendet fqinje janë bashkuar së bashku.

Sipas Ramës, problemi nuk ishte vetëm te qëndrimi i Bullgarisë, por te mosgatishmëria e përgjithshme e bllokut për të shtuar anëtarë të rinj.

Kryeministri shqiptar tha se kishte në plan të bënte disa deklarata gjatë bisedimeve me presidentin e Këshillit Europian, por “Charles Michel tha se kemi nga tre minuta secili dhe unë thashë se do të mjaftonin 30 sekonda nëse do të përmbushnit premtimet tuaja”.

“Ata nuk na dëgjojnë si evropianë, por si mysafirë në një shtëpi të ndarë,” u ankua ai.

Ishte “shqetësuese” që edhe ngjarje të tilla si pandemia Covid-19 dhe ofensiva ruse në Ukrainë, për të cilën Rama beson se mund të përshkallëzohej në një konflikt global, nuk ishin të mjaftueshme për të bindur vendet anëtare të BE-së për të gjetur gjuhën e përbashkët për zgjerimin. , tha politikani.

Gjithashtu të enjten, Këshilli Evropian vendosi t’i japë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatëve të BE.

Duke folur në margjinat e samitit BE-Ballkani Perëndimor, kryeministri shqiptar paralajmëroi Kievin kundër çdo “iluzionesh” se kandidatura e tij do të shndërrohet në anëtarësim aktual në çdo kohë së shpejti.

“Maqedonia e Veriut [ka qenë] kandidate për 17 vjet, nëse nuk e kam humbur numërimin. Shqipëria, për tetë. Pra, mirë se erdhe në Ukrainë”, ka komentuar Rama.

Burimi: https://www.rt.com/news/557736-albania-eu-ukraine-rama/

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!