fbpx
Lajmet me te Klikuara

VIDEO/10 Republikanë Bashkohen me Demokratët për të Miratuar Projektligjin për Kontrollin e Armëve në SHBA …

Read Time:3 Minute, 30 Second

Dhjetë senatorë republikanë u bashkuan me mazhorancën demokrate për të ndërmjetësuar një marrëveshje mbi një paketë kontrolli të armëve që përfshin financimin për ligjet e “flamurit të kuq” që kritikët vërejnë se shkelin të drejtat e procesit të rregullt ligjor dhe sigurisht që do të përdoren për të synuar votuesit konservatorë. Marrëveshja është arritur dhe votimi është planifikuar të zhvillohet më vonë të martën mbrëma.

“Negociatori i lartë republikan, Sen. John Cornyn, R-Texas, i cili u ngacmua në konventën e partisë në shtetin e tij gjatë fundjavës, tha se ai, Murphy dhe dy negociatorët e tjerë të lartë të Senatit kishin arritur marrëveshje,” raportoi Politico.

“Grupi i negociatorëve – i cili përfshinte Murphy, Kyrsten Sinema, Ariz., në anën demokrate dhe senatorët Cornyn dhe Thom Tillis, N.C., nga ana republikane, kishte shpresuar të nxirrte tekstin e legjislacionit deri të hënën – por asgjë kaloi”, shtoi raporti.

“I mungojnë kufizimet më të forta të kontrollit të armëve që kërkoi Presidenti Joe Biden dhe u mblodhën në një ditë kur dolën detaje të reja për dështimet e zbatimit të ligjit për t’u përballur me një sulmues masiv në Uvalde, Teksas,” vuri në dukje raporti.

Ndërsa paketa e kontrollit të armëve bazohet në rritjen e mbrojtjes pas të shtënave masive në Uvalde, Teksas, ka pasur një sërë avarish kritike në polici që kanë dalë së fundmi. Policia e Uvalde ishte trajnuar për t’iu përgjigjur të shtënave masive në shkollë, kishte 19 oficerë me pushkë dhe të paktën një mburojë në shkollë më shumë se një orë përpara se vrasësi të vepronte, dhe oficerët nuk u përpoqën kurrë të hapnin derën e klasës ndërsa ata priti një çelës nga një portier – doli se dera ishte e hapur.

Kështu, paketa e kontrollit të armëve e miratuar në Senat nuk bën pothuajse asgjë për të adresuar prishjet e zbatimit të ligjit që ishin shkaku aktual i të shtënave masive. Udhëheqësi i shumicës në Senat, Charles Schumer miratoi projektligjin.

“Ky legjislacion dypartiak për sigurinë e armëve është përparim dhe do të shpëtojë jetë. Ndërsa nuk është gjithçka që duam, ky legjislacion është urgjentisht i nevojshëm,” tha Schumer.

“Unë mbështes tekstin e projektligjit që Senatori Cornyn dhe kolegët tanë kanë prodhuar,” shtoi udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell.

McConnell kritikoi “të majtën ekstreme” për “pretendimin e rremë se Kongresi mund të trajtonte çështjen e tmerrshme të vrasjeve masive vetëm duke shkelur të drejtat kushtetuese të amerikanëve që i binden ligjit”.

“Ky projekt-ligj dëshmon se është i rremë,” pohoi McConnell. “Kolegët tanë kanë bashkuar një paketë hapash popullore me sens të përbashkët që do të ndihmojnë në zvogëlimin e gjasave të këtyre incidenteve të tmerrshme, ndërkohë që respektojnë plotësisht të drejtat e Amendamentit të Dytë të qytetarëve që i binden ligjit.”

Paketa përfshin kufizime të reja të armëve me rreth 15 miliardë dollarë fonde të reja federale për programet e shëndetit mendor dhe përmirësimet e sigurisë së shkollave, si dhe ligje të “flamurit të kuq” që mund të kufizojnë të drejtën e një qytetari amerikan për të mbajtur armë pa një seancë gjyqësore.

Ishin dhjetë senatorë republikanë që janë zotuar të votojnë për miratimin e projektligjit:

Senatori Roy Blunt (MO)
Senatori Richard Burr (NC)
Senatori Rob Portman (OH)
Senatori Pat Toomey (PA)
Senatori John Cornyn (TX)
Senatori Thom Tillis (NC)
Senatori Bill Cassidy (LA)
Sen. Susan Collins (ME)
Sen. Lindsey Graham (SC)
Senatori Mitt Romney (UT)
Ishin pesë të tjerë që votuan minimalisht për ta avancuar atë.

Sen. Lisa Murkowski (AK)
Sen. Shelly Moore Capito (WV)
Sen. Joni Ernst (IA)
Senatori Mitch McConnell (KY)
Sen. Todd Young (IN)
Tucker Carlson sulmoi senatorët republikanë që kaluan pa nevojë paketën e kontrollit të armëve të demokratëve.

“A ka pasur ndonjëherë një shitje më të madhe, më të pacipë, të ndonjë grupi votuesish sesa ajo që po bëjnë tani senatorët republikanë Mitch McConnell, John Cornyn dhe pjesa tjetër?” Tacker pyeti në mënyrë retorike.

Amerikanët do ta kishin të vështirë të gjenin një përgjigje të mirë për atë që Partia Republikane po bën në një vit zgjedhor ku është gati të bëjë një shpërthim masiv në zgjedhjet afatmesme. Kjo me të vërtetë mund të jetë më e keqe se votimi për shkarkim.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!