fbpx
Lajmet me te Klikuara

Kombi Aziatik kërkon Misionin e NATO-s…

Read Time:1 Minute, 55 Second

Koreja e Jugut po kërkon të forcojë lidhjet e saj me bllokun e udhëhequr nga SHBA, duke përmendur situatën “e paparashikueshme” të sigurisë ndërkombëtare.

Koreja e Jugut po planifikon të ngrejë një mision në selinë e NATO-s në Evropë, zbuloi të mërkurën Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i vendit Kim Sung-han. Seuli, një aleat i ngushtë prej kohësh i Uashingtonit, po kërkon të forcojë bashkëpunimin e tij me bllokun e udhëhequr nga SHBA përballë një situate ndërkombëtare “të paparashikueshme”, shpjegoi zyrtari.

“Duke krijuar një mision të NATO-s në Bruksel, Belgjikë, ku është selia e NATO-s, ne do të jemi në gjendje të rrisim shkëmbimin e informacionit dhe të forcojmë rrjetet tona me anëtarët e NATO-s dhe vendet partnere”, tha Kim gjatë një konference për shtyp.

Misioni i ri pritet të drejtohet nga i dërguari i Koresë së Jugut në Belgjikë, Yoon Soongu, njoftuan mediat lokale, duke cituar zyrtarë presidencialë të paidentifikuar. Nuk ishte menjëherë e qartë nëse ai do të ruante postet e tij aktuale, pasi i dërguari dyfishohet edhe si ambasador në Bashkimin Evropian.

Kryeministri japonez do të marrë pjesë për herë të parë në samitin e NATO-s

Presidenti i vendit Yoon Suk-yeol pritet të marrë pjesë në samitin e ardhshëm të NATO-s në Madrid, të planifikuar për 29-30 qershor, me ngjarjen që është vizita e parë e madhe ndërkombëtare për zyrtarin, i cili mori detyrën më 10 maj. Është gjithashtu hera e parë ndonjëherë që një president i Koresë së Jugut të marrë pjesë në një samit të NATO-s.

Përveç liderit të Koresë së Jugut, takimi i NATO-s pritet të presë për herë të parë liderë të tjerë të Azi-Paqësorit. Ndërsa pritet të sillet kryesisht rreth konfliktit të vazhdueshëm midis Ukrainës dhe Rusisë, samiti do të trajtojë gjithashtu “sfidat” e paraqitura nga Kina, zbuloi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Për herë të parë, ne do të trajtojmë Kinën dhe sfidat që ajo paraqet për interesat, sigurinë dhe vlerat tona”, tha Stoltenberg për Politico në një intervistë të botuar të mërkurën.

“Në këtë kontekst, mirëpres që liderët e partnerëve tanë të Azi-Paqësorit – Australia, Japonia, Zelanda e Re dhe Koreja e Jugut – do të marrin pjesë në Samitin tonë për herë të parë”, shtoi shefi i NATO-s.
/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!